Radosna Parada Niepodległości przeszła przez Wrocław [ZDJĘCIA]

  • Gazeta Wrocławska

Sz

W niedzielę przed południem, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przez Wrocław przeszła Radosna Parada Niepodległości. Tym razem wrocławianie wyruszyli z czterech punktów w mieście i połączyli się na Placu Wolności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Radosna Parada Niepodległości przeszła przez Wrocław po raz 17. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miała ona wyjątkowy przebieg. Wrocławianie ruszyli z czterech punktów w mieście - Centrum Historii Zajezdnia, pl. Solidarności, ul. Krasińskiego oraz ul. Swobodnej - i połączyli się na Placu Wolności.

Maszerujący z czterech stron miasta mieszkańcy Wrocławia połączyli się na Placu Wolności, gdzie podczas wspólnego śpiewania hymnu państwowego, stworzyli potężną biało-czerwoną flagę.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim wrocławianom, którzy dzisiaj, trzymając w dłoniach biało-czerwone chorągwie, przypinając biało-czerwone kotyliony, ale przede wszystkim idąc ulicami Wrocławia w Radosnej Paradzie, uczcili 100. rocznicę naszej niepodległości – po zakończeniu wydarzenia mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Głównym trzonem maszerujących grup były dzieci i młodzież wrocławskich szkół, do których spontanicznie dołączyły rzesze mieszkańców. Oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych odbyły się przy udziale tysięcy zgromadzonych. Ostatecznie na Placu Wolności i w jego okolicach zgromadziło się około 20 000 mieszkańców.
 

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.11.2018, 16:19

rozumiem, że ubecy to twoja rodzina? KOD nie ma z nimi nic wspólnego.

14.11.2018, 10:27

Na zdjęciach w JELONCE widać ubeków.

14.11.2018, 10:21

Na tym waszym gejowym marszu o 17:00 było tyle ludzi, że na jednym placyku zmieściliście się :DDD
Wy nie jesteście żadnymi Polakami tylko głupimi polskawymi faszystami.

14.11.2018, 10:18

Gdzie mózg zgubiłeś?

13.11.2018, 20:35

1 maja tez byl "spontan"...hahaha

13.11.2018, 20:32

SZKOLY NIECH UCZA HISTORII, ZE PILSUDSKI TO PARCHATY ZDRAJCA, ktory obali polski rzad narodowy w 1926 za kase niemiecka i brytyjska. ZDRAJCA A NIE BOHATER.

13.11.2018, 20:24

To byla parada na 20 000 ludzi, a te klamstewka z sutrykiem podarujcie sobie.
Dudkiewicz powinien beknac za narazanie Polakow na ataki z faszystowkich bojowek KODowanych.
Kontrmarsz parchaty nie powinen byc na trasie Narodu polskiego.

13.11.2018, 07:28

Wyobrażam sobie skrzywionego Międlara z Rybakiem na wesołej paradzie niepodległości.

13.11.2018, 02:40

PO + SB + Milicja = Obywatelska Koalicja

12.11.2018, 21:08

Co z wami jest, że lubicie po nocy z racami biegać po mieście? Światło dnia wam szkodzi czy jak? Kto przy zdrowych zmysłach urządza marsz gdy jest ciemno? Jestem Polakiem, ale was nie rozumiem.

12.11.2018, 21:08

Co z wami jest, że lubicie po nocy z racami biegać po mieście? Światło dnia wam szkodzi czy jak? Kto przy zdrowych zmysłach urządza marsz gdy jest ciemno? Jestem Polakiem, ale was nie rozumiem.

12.11.2018, 16:46

Nie zapowietrzaj się tak, bo ci żyłka pęknie. Czyżbyś dzisiaj nie został wydymany w męskiej toalecie? No tak, zapomniałem dzisiaj pozamykane...

12.11.2018, 16:19

i pewnie kibolu s maska na ryju

12.11.2018, 16:19

i pewnie kibolu s maska na ryju

12.11.2018, 14:25

U Dupkiewicza i ciepłego Jacusia było może ze 3-4 tysiące. O 17:00 byłem w końcówce pochodu. 45 minut zajęło samo zmieszczenie się tłumu w wąskie gardło Kołłątaja. Kiedy czoło marszu dochodziło już do Rynku, my byliśmy wciąż przy Dworcu Głównym. Wiem, bo dzwoniłem do kumpla, który był na przedzie. Jak szliśmy Kołłątaja, to całą szerokością ulicy, można przyjąć, że na 50 metrów długości ulicy przypadło około 1000 manifestantów. Idąc dalej za tą logiką łatwo obliczyć przybliżoną liczbę uczestników marszu - było nas minimum 60 tysięcy, ja obstawiam około setki. Oczywiście magistrat zna liczbę uczestników, bo ma metody liczenia tłumów. Drony latały nad nami przez cały czas, więc Dupkiewicz dobrze wie, ale ta liczba tak go przeraziła, że zwątpił i wymiękł. Zrozumiał, że z Polakami nie wygra.

12.11.2018, 13:54

narzekać potem, że szkoły nie uczą patriotyzmu?

12.11.2018, 13:51

Maj

12.11.2018, 13:51

Maj

12.11.2018, 12:48

Nikt nie zmusza, nikt nie rozlicza. Była propozycja i chętni biorą udział. Czy tak trudno docenić inicjatywę i bezinteresowność?

12.11.2018, 11:30

Spędzanie szkół. Czyli tradycyjnie, nie masz potencjalnych ludzi - zarządź spędy szkół. Zawsze pójdą. Stara, dobra taktyka polskich reżyserów. Już od 1945 roku. :)

12.11.2018, 10:36

Nie ma mowy o dobrowolności, skoro nauczycieli byli przymuszani.

12.11.2018, 10:19

.

12.11.2018, 09:30

Pisząc takie słowa pokazujesz, że nie jesteś nie tylko Polakiem, ale i Wrocławianinem. 100! ma rację. Bo jak inaczej można nazwać ludzi, którzy idą w marszu tylko po to, aby zrobić zadymę i wznosić rasistowskie hasła. Na tym nie polega bycie patriotą. P. S. Jakbyś był Wrocławianinem wiedział byś, że wcześniej była Radosna Parada Niepodległości. Ale podajrzewam, że jesteś przyjezdny. Jakbyś tu mieszkał, to dobro miasta leżałoby ci na sercu. A tak jesteśmy także przez ciebie na ustach wszystkich. Niestety w negatywnym świetle.

12.11.2018, 09:17

organizatorzy uroczystości na pl .Wolności nie popisali się pomysłami na prawdziwe świętowanie. Fatalne nagłośnienie, słabo z odśpiewanym hymnem, kompletny brak pomysłu na oprawę artystyczną. Marne popisy oratorskie wrocławskich notabli. I na koniec - ilość uczestników grubo poniżej 20 tysięcy..