Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sycynie w gminie Zwoleń rusza pierwszy w Polsce ekologiczny browar Maryensztadt. Byliśmy w środku, zobacz jak powstaje piwo

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
- Mamy wyposażenie, które sprowadzaliśmy z całej Europy, jesteśmy gotowi do produkcji ekologicznego piwa, tu w Sycynie - mówi Marcin Małecki, prezes i właściciel Browaru Maryensztadt.
- Mamy wyposażenie, które sprowadzaliśmy z całej Europy, jesteśmy gotowi do produkcji ekologicznego piwa, tu w Sycynie - mówi Marcin Małecki, prezes i właściciel Browaru Maryensztadt. Izabela Kozakiewicz
Browar rzemieślniczy Maryensztadt to już uznana marka na piwowarskim rynku. Teraz rozszerza swoją działalność i rusza z ekologiczną działalnością w nowym miejscu. W dawnym majątku Kochanowskich w Sycynie koło Zwolenia powstał ultra nowoczesny zakład. Będzie tam ważone piwo kraftowe, ale z Maryensztadtu będzie też wychodziła okowita, gin, czy whisky. Byliśmy w tym browarze i pokażemy wam jego wnętrze.

Maryensztadt - pierwszy w Polsce ekologiczny browar rusza w Sycynie koło Zwolenia

Browar rzemieślniczy Maryensztadt od dziewięciu lat działa w Zwoleniu. Piwa kraftowe tej marki są sprzedawane w Polsce, ale można je kupić także w wielu europejskich krajach. Piwa Browaru Maryensztadt zdobywają uznanie na całym świecie, w licznych międzynarodowych konkursach piwnych. Piwa Browaru Maryensztadt można kupić w Szwajcarii, Włoszech i Niemczech, Czechach, Estonii czy Luksemburgu, co niewątpliwie przyczynia się do promocji Polski na międzynarodowej arenie. Browar zapracował na renomę, ale właśnie rozszerza swoją działalność. W Sycynie w gminie Zwoleń uruchamia nowy zakład, w którym będzie wytwarzał ekologiczne piwa.

Na potrzeby eko browaru zostały przebudowane i rozbudowane zabudowania w dawnym majątku Kochanowskich. Browar wynajął od Starostwa Powiatowego w Zwoleniu część nieruchomości po Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Wynajął i uratował od ruiny. We wnętrzach stoją nowoczesne urządzenia niezbędne do ważenia piwa kraftowego. Powstał wielki magazyn, ale także destylarnia.

W galerii zdjęć zobaczcie jak wygląda browar w Sycynie

- W ramach projektu EkoBrowar realizowanego przy wsparciu Funduszy Norweskich, został wdrożony szereg innowacji procesowych, które umożliwią produkcję przyjazną środowisku, minimalizując jej negatywny wpływ na klimat. A jest to: odzysk ciepłej wody z wybicia brzeczki; odzysk energii cieplnej z filtratu; wykorzystanie filtratu i wysuszonej gęstwy drożdżowej w przemyśle i przetwórstwie; wykorzystywanie opakowań w pełni nadających się do recyklingu; minimalizacja folii i plastiku w konfekcji; instalacja fotowoltaiki; wykorzystanie azotu w zastępstwie dwutlenku węgla - wylicza Marcin Małecki, prezes i właściciel Browaru Maryensztadt.

Krótko mówiąc wszystko będzie wytwarzane z poszanowaniem środowiska, z wykorzystaniem zielonej energii i nowoczesnych technologi przyjaznych naturze. Efektem wdrożenia tego ekologicznego projektu będą również produkty opatrzone certyfikatem “Euro - Liść” m.in. linia piw rzemieślniczych “Pure Organic” w stylach: Pils, IPA, Porter Bałtycki, Stout, Organic Kombucha oraz Organic Cold Brew Coffee.

W browarze będą ważone piwa kraftowe, ale powstaną i mocniejsze napitki

W browarze będzie minimalizowana ilość odpadów. I dla przykładu to, co pozostanie z procesu produkcji piwa będzie wykorzystane w destylarni. Maryensztadt będzie miał swoje okowity również na lokalnych owocach od zaprzyjaźnionych rolników, gin - zarówno klasyczny jak i w różnych wariantach smakowych oraz whisky.

Ale to nie koniec. Browar Maryesztadt uruchomi też własny młyn. Z tak zwanego młóta browarnianego, czyli odpadu pozostającego w produkcji piwa będzie wytwarzana... mąka. Młóto najpierw będzie suszone, później mielone. Taka mąka jest bogatsza w składniki odżywcze i świetnie nadaje się do wypieków.

- Chcielibyśmy zainteresować nią lokalnych piekarzy. Mamy nadzieję, że zechcą ją od nad kupować - wylicza Kamila Asztemborska, dyrektor sprzedaży i marketingu Browaru Maryensztadt.

Jeśli nie to jest i plan zastępczy. Otóż do tej pory młóto odbierali okoliczni rolnicy na paszę dla zwierząt. Suszone również można podawać zwierzętom, ale będzie ono mogłoby poczekać na zużycie dłużej.

- Takie mokre młóto trzeba było wykorzystywać w zasadzie na bieżąco, suszone będzie mogło poleżeć - wyjaśnia Kamila Asztemborska.

Maryensztadt ma urządzenia z całej Europy, a beczki nawet ze Stanów Zjednoczonych

Browar Maryesztadt w Sycynie urządzenia do ważenia piwa sprowadzał z całej Europy. Zastosowano nowoczesne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo produkcji, ale też wspomniane ekologiczne rozwiązania.

Maryensztadt ma też specjalny magazyn, w którym leży około 400 beczek z piwem. A beczki są nie byle jakie. Wszystkie były już wcześniej wykorzystywane, leżakowały w nich wina, ale i whisky, giny, czy inne markowe alkohole. Do Sycyny przejechały z różnych krajów Europy, albo przypłynęły ze Stanów Zjednoczonych.

- Nasze piwo nabiera smaku trunków, które wcześniej były w beczkach. Można powiedzieć, że każde jest inne. A najstarsze leżakują od pięciu lat. Kiedy nasz master uzna, że już czas są rozlewane do butelek - mówi Marcin Małecki.

To są małe ilości piwa. To serie limitowane. Ale, jak mówi prezes Marcin Małecki amatorów znajdują natychmiast, choć ich cena wcale nie jest niska.

W galerii zdjęć zobaczcie jak wygląda browar w Sycynie

Piwa z browaru Maryesztadt można kupić w małych sklepach specjalizujących się w sprzedaży piw rzemieślniczych, czy alkoholi, ale także w wielkich sieciach handlowych.

Browar Maryesztadt Atrakcja Szlaku Kochanowskiego

Warto wspomnieć o historii tego miejsca. Eko Browar Maryenszadt powstaje w Sycynie - miejscowości, gdzie urodził się Jan Kochanowski. Tuż obok zmodernizowanego parku i Gniazda ojczystego wybitnego poety epoki Renesansu, znajdowały się niszczejące pomieszczenia gospodarcze, które Browar Maryensztadt zmienił na siedzibę Eko Browaru.

- Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego już teraz stanowią bardzo urokliwe i atrakcyjne miejsce, a chcemy by Browar stał się dodatkową atrakcją Szlaku śladami Jana Kochanowskiego. Produkcja w Sycynie oparta została na piwach oraz napojach bezalkoholowych o charakterze lokalnym. Wytwarzane w nim wyroby, produkowane będą tylko z naturalnych surowców, tradycyjną metodą warzenia i produkcji. W ofercie browaru znajdują się również piwa i napoje bezalkoholowe z ekologicznym certyfikatem „zielonego liścia”. Jednak nie tylko na produkcji piwa opieramy naszą działalność. W planach bowiem mamy produkcję mąki, pozyskiwanej z suszonego młóta browarnianego - wylicza Kamila Asztemborska, dyrektor sprzedaży i marketingu Browaru Maryensztadt.

W galerii zdjęć zobaczcie jak wygląda browar w Sycynie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie