Radek Ratajczak myśli projektowo. Zgodnie z Design Thinking. To ujęło bez reszty jego serce i głowę [rozmowa]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane
Rozmowa z Radkiem Ratajczakiem, pomysłodawcą i współtwórcą CEO SHOPA.

Jak zaczęła się Twoja przygoda i fascynacja Design Thinking?

Zaczęła się u źródła Design Thinking, czyli na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, w Instytucie Designu d.school. Do Stanów Zjednoczonych wyjechałem w 2012 roku, w ramach programu szkoleniowo-stażowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "TOP 500 Innovators". Jak wiadomo, Uniwersytet Stanforda jest jednym z najlepszych na świecie centrów transferu nowoczesnych technologii. Właśnie tam, w Dolinie Krzemowej, metodyka Design Thinking ujęła bez reszty moje serce i głowę. Tak bardzo mną wstrząsnęła, że po powrocie z Kalifornii już nie umiałem bez niej żyć i postanowiłem zająć się DT zawodowo i wykorzystywać ją w strategicznym rozwoju naszych klientów.

[

POLISHOPA 2018 - DESIGN CONFERENCE NA FACEBOOKU

](https://www.facebook.com/events/318877698591093/ "<span class="cytat" style="color:#ff0000">POLISHOPA 2018 - DESIGN CONFERENCE NA FACEBOOKU </span>")

Design Thinking to myślenie projektowe, czyli jak myśli człowiek pochłonięty DT?

Mówimy tu o rewolucji w myśleniu, innowacyjnej metodzie rozwiązywania problemów. Jej absolutna przewaga polega na tym, że łączy myślenie kreatywne, intuicyjne z analitycznym. Skupiamy się na problemie tak dogłębnie, by go rozwiązać i zaoferować produkt lub usługę idealnie dopasowane do najbardziej palących potrzeb użytkownika. Skupiamy się na rozwiązaniu przyczyn, a nie tylko skutków. W centrum całego procesu jest zawsze człowiek, nasz użytkownik.

Tą metodyką posługują się znane światowe marki, jak: Apple, SAP, IKEA, Shimano, NOKIA.

W oparciu o Design Thinking powstała choćby myszka komputerowa Apple. Dzięki myśleniu projektowemu firma Airbnb stworzyła przeogromną bazę hotelową nie mając pokoi i rzuciła wyzwanie całej branży na świecie zmieniając panujący tam model biznesowy. Właściwie wywróciła ją do góry nogami. Podobnie biznes Ubera stworzony bez własnej taksówki. To są fenomeny biznesowe, a DT w tym bardzo mocno pomogło, ponieważ skupiło się na użytkowniku i jego potrzebach.

W Polsce z Design Thinking wystartowałeś na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W 2013 roku padła decyzja: tworzycie pracownię szybkiego prototypowania wykorzystującą DT!

To był dwuletni projekt unijny. Pierwsza próba, jak aplikuje się DT w Polsce na realnej współpracy z firmami. W naszej pracowni szybkiego prototypowania wymyśliliśmy np. nowy rodzaj gniazdka elektrycznego, w którym można ładować telefon komórkowy, czyli nie trzeba mieć ładowarki. Później przyszła pora na dalszy rozwój, zmianę jakościową i tak powstała firma Shopa. Jej celem jest projektowanie produktów i usług, doradztwo strategiczne firmom, którym zależy, by wyjść poza szablon. Obecnie współpracujemy z wieloma dużymi markami, między innymi z Sokołowem. Pracujemy z nimi szkoleniowo-strategicznie. Podobnie z firmą Play, w tym przypadku weryfikujemy szeroko rozumiane potrzeby użytkowników telefonów i usług z nimi związanymi.

Szczerze, czy w naszym kraju trudno przebić się z myśleniem projektowym?

Nie jest łatwo, ale to się, na szczęście, zmienia. Jeśli ktoś świadczy wysoką jakość takich usług, to klientów ma zdecydowanie więcej niż jest w stanie obsłużyć.

Gdy zaczynałem przygodę z Design Thinking firmy nie były tak świadome, jak ważne są potrzeby użytkowników. Obecnie bardziej zwracają na nie uwagę. Rośnie świadomość naszych klientów i ich użytkowników, którym chcą zaproponować nowoczesne produkty i usługi. Widać to także po naszych konferencjach "Polishopa Design Thinking Conference" w Bydgoszczy. Gdy zaczynaliśmy pięć lat temu, to był zupełnie inny obraz o myśleniu projektowym.

A jak będzie w tym roku?

Przez dwa konferencyjne dni, 4 i 5 czerwca, odwiedzi nas ponad 400 osób z całego świata. Bydgoszcz, w murach Opery Nova, zgromadzi sympatyków, praktyków, ekspertów, przedstawicieli jednostek samorządów lokalnych, regionalnych i rządowych, a także środowiska biznesowe, słowem wszystkich, którzy w Polsce, Europie i świecie pracują i inspirują się metodyką Design Thinking. Przyjadą prelegenci z Kanady, Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Rumunii, np. Mito Mihelic z firmy Viessmann czy Ferdy Gilsing z BMW Group Designworks. Ja będę mówił, jak stworzyć w firmie ekosystem dla osób, które chcą pracować według zasad Design Thinking.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl