Rada Przedsiębiorczości apeluje o uregulowanie pracy zdalnej. "Polski rynek pracy musi dostosować się do nowej rzeczywistości"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji.
Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji. 123RF
Rada Przedsiębiorczości apeluje o konieczność stworzenia regulacji pracy zdalnej "przyjaznej dla obu stron stosunku pracy". Chodzi o to, żeby nie nakładać nadmiernych obciążeń, zwłaszcza na małe firmy, a także umożliwić szczegółowe rozstrzygnięcia na na poziomie zakładowym. - Polski rynek pracy musi dostosować się do nowej rzeczywistości- napisano.

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że uwzględniając przyszłość i potrzeby rynku pracy, pojawią się pracownicy, którzy po doświadczeniu pracy zdalnej, w przyszłości nie będą zainteresowani podjęciem pracy w modelu tradycyjnym lub jedynie częściowo będą chcieli korzystać z możliwości pracy zdalnej.

- Wprowadzenie odpowiednio wyważonej regulacji prawnej może wpłynąć na uatrakcyjnienie formy zatrudnienia jaką jest umowa o pracę poprzez zapewnienie pracownikom większej elastyczności, a także wyrównywanie szans na rynku pracy, poprzez aktywizację osób dotychczas ograniczonych w możliwości podjęcia pracy zarobkowej- napisano.

Jak czytamy, po blisko rocznym stosowaniu elastycznych rozwiązań większość pracowników wykonujących pracę w sposób zdalny pozytywnie ocenia taką formę zatrudnienia. Z korzyści najczęściej podawane są: oszczędność czasu i na dojazd do i z miejsca pracy, większą łatwość łączenia pracy z obowiązkami domowymi, co, jak napisano- przekłada się wprost na zmniejszenie obciążenia psychicznego i poziomu stresu.

Ponadto odniesiono się do stwierdzenia, że praca zdalna powoduje alienację pracownika i ograniczenie pewnych benefitów. - Opinia taka nie znajduje potwierdzenia w praktyce- wyjaśniono. Powołując się na badania przeprowadzone przez Mercer Polska napisano, że "w przypadku szerokiego stosowania pracy zdalnej, świadczenia dodatkowe nie ulegają redukcji".

W związku z zaawansowanym dialogiem w ramach Rady Dialogu Społecznego dotyczącym wprowadzenia do kodeksu pracy przepisów regulujących pracę w formie zdalnej, Rada Przedsiębiorczości przedstawiła postulaty odnoszące się do przyszłego kształtu regulacji:

  1. rekomendujemy, aby zrezygnować z nakładania na strony stosunku pracy obowiązku określania konkretnego miejsca wykonywania pracy w przypadku pracy zdalnej.
  2. dostrzegamy konieczność uwzględnienia kwestii wyposażenia pracowników w niezbędny sprzęt i materiały do wykonywania pracy, a także zwrotu kosztów związanych z eksploatacją urządzeń niezbędnych do wykonywania pracy w formie zdalnej. Postulujemy jednak, aby szczegółowe rozwiązania w tym zakresie były pozostawione do rozstrzygnięć na poziomie zakładowym.
  3. postulujemy, aby dokumentacja pracownicza związana z zatrudnianiem pracowników w formie zdalnej mogła być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej, a oświadczenia i wnioski składane w formie dokumentowej.
  4. w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy dalsze prace muszą uwzględniać dążenie do zmniejszenia obciążeń pracodawców, precyzyjnego określenia zakresu ich odpowiedzialności. W szczególności małe i średnie firmy oczekują rozwiązania, które określi jakie minimalne wymogi powinny być spełnione przy pracy zdalnej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl