Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna obrady nad stopami procentowymi. Co zrobi?

dr Przemysław Kwiecień
Marcin Królak
Rada Polityki Pieniężnej jest w dość komfortowej sytuacji - jakikolwiek ruch na poziomie stóp procentowych spotkałby się z uzasadnioną krytyką, dlatego też najlepiej jest ich nie zmieniać.

Początek tygodnia był dla złotego bardzo udany. Polska waluta wyraźnie zyskała względem słabego euro. Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jeszcze z udziałem Marka Chrzanowskiego, który złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka tego ciała.

Rada Polityki Pieniężnej jest w dość komfortowej sytuacji - jakikolwiek ruch na poziomie stóp procentowych spotkałby się z uzasadnioną krytyką, dlatego też najlepiej jest ich nie zmieniać. Patrząc na podstawowe parametry w ostatnim czasie można mówić o pogorszeniu perspektyw, szczególnie wzrostu. Zapaść inwestycyjna w pierwszej połowie roku nakazuje poważnie zastanowić się nad ścieżką wzrostu w perspektywie oddziaływania polityki pieniężnej. Cały czas też nie mamy inflacji (w lipcu ceny spadły o 0,8 proc. r/r) i o ile może się ona pojawić za kilka miesięcy, na poziomie inflacji bazowej nie widać żadnej presji inflacyjnej, zatem dojście do celu 2,5 proc. wydaje się w przewidywalnej przyszłości nierealne. Wydawałoby się, że skoro cel inflacyjny jest bardzo odległy, a perspektywy wzrostu słabną, obniżka stóp procentowych byłaby zasadna, wspierając dodatkowo inwestycje. Jednak to nie jest takie proste. Po pierwsze, gospodarstwa domowe mają do dyspozycji szeroki strumień nowych dochodów, płynący tak z rynku pracy, jak i z programu 500+. Niestety nie wydają go w spodziewanym tempie, ale obniża stóp niewiele by w tym pomogła. Rada będzie wychodzić z założenia, że w końcu ten wzrost dochodów pobudzi konsumpcję, ciągnąć w górę wzrost gospodarczy. Dodatkowo niższe stopy mogłyby niewiele pomóc w temacie inwestycji. Polskie firmy mają spore zapasy gotówki i to raczej inne czynniki sprawiają, że nie palą się do ich wydawania. Wreszcie, obniżka stóp byłaby niekorzystna dla i tak przeżywającego trudności sektora bankowego. Dlatego Rada nie zdecyduje się na zmiany w polityce pieniężnej. Decyzję jednak poznamy jutro.

Rada decyzję podejmować będzie jeszcze z Markiem Chrzanowskim, który złożył rezygnację. Nie powinno to jednak ani zakłócić funkcjonowania Rady (wystarczy 5 członków, aby decyzja była wiążąca), ani nie zmieni układu sił, a tym samym perspektyw dla stóp procentowych.

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu