reklama

Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuciła propozycję Ministerstwa Kultury. Spektakularny sukces zbiórki na instytucję

MPZaktualizowano 
"To niezgodna z prawem próba przejęcia ECS przez rząd PiS" - podkreślali członkowie Rady po jej sobotnim nadzwyczajnym zebraniu. Odnieśli się w ten sposób do zeszłotygodniowej propozycji wicepremier Piotra Glińskiego dotyczącej wysokości dofinansowania dla ECS. Tymczasem po 30 godzinach akcji na Facebooku, osiągnięto założone 3 mln zł w społecznej zbiórce na ECS.

Rząd w ubiegłym roku obciął swoją dotację dla ECS o 3 mln zł. Resort kultury chce większego wpływu na działalność tej instytucji. Na swojej stronie MKiDN pisze tym, że m.in. chciałoby mianować swojego wicedyrektora, a w strukturze ECS powołać oddzielny dział im. A. Walentynowicz.

Do tych postulatów na konferencji prasowej po zebraniu Rady ECS odnieśli się jej członkowie.

- Po sprawozdaniu pani Aleksandry Dulkiewiczp.o. prezydenta Gdańska z rozmów z ministrem kultury Piotrem Glińskim, przeprowadziliśmy dyskusję i przyjęliśmy uchwałę. Traktujemy tę propozycję jako niezgodną z prawem i tak naprawdę próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS-u. Tak naprawdę to to, co zaproponował wicepremier Gliński jest próbą wypowiedzenia umowy z 2007 roku. Jest to próba niezgodna z warunkami, jakie należało spełnić. Piotr Gliński złożył pismo w październiku, a powinien zrobić to pół roku przed końcem roku budżetowego. Powinien też podpis swój potwierdzić notarialnie, a nie zrobił tego - podkreślał Bogdan Lis, przewodniczący Rady.

Ruszyła internetowa zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności. #WspieramECS

- Na dziewięciu głosujących członków rady, ośmiu, w tym reprezentant związku zawodowego "Solidarność" (chodzi o Romana Gałęzewskiego, przewodniczącego Solidarności Stoczni Gdańskiej, przyp. red.) głosowało za uchwałą, jedna osoba się wstrzymała - relacjonował Bogdan Borusewicz.

- Ten przekaz jest skierowany do wszystkich polityków, by skupili się na zmienianiu przyszłości, a nie przeszłości. Jeśli minister myśli, że może zmienić historię, a przypominam, ze to mój rówieśnik, to miał czas, by zostać takim samym bohaterem jak Wałęsa czy Borusewicz. Dzisiaj buduje na nowo historię Polski. Jak zostanie oceniony? Zobaczymy. Być może w "Duck Tower" będzie miał swoją salę, w której będzie uczczony. Propozycja przedstawiona w radzie jest obraźliwa, bo wraca do tradycji partii bolszewickich - mówił Władysław Frasyniuk.

Największe serce świata zapłonęło z 27 tysięcy zniczy na Pla...

Dyrektor ECS Basil Kerski, Aleksandra Dulkiewicz i Bogdan Borusewicz dziękowali też tłumom odwiedzających w sobotę Centrum.

- Dostaliśmy informację, że kwota zbierana na ECS przekroczyła już trzy miliony. Na facebooku jest około dwa i pół miliona złotych, siedemset tysięcy wpłynęło już na konto ECS. (...) Chciałem podziękować tym, którzy wsparli ECS finansowo. Ten ruch jest budujący i olbrzymi. To pokazuje, że ten rząd jest nam niepotrzebny. Niemniej apelujemy, by ten rząd zmienił stosunek do ECS. Żeby przyjął do wiadomości, że to dziedzictwo wszystkich Polaków, a pieniądze, które rząd wydaje, to pieniądze z naszych podatków. To nasze, nienaznaczone ideologicznie, pieniądze - podkreślał Borusewicz.

Tłumy w Europejskim Centrum Solidarności w weekend! Zbiórka ...

Przypominamy, że internetowa zbiórka prowadzona jest przez Fundację Gdańską i panią Patrycję Krzymińską, która zainicjowała słynną już zbiórkę do "ostatniej puszki WOŚP" ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza.

Jeszcze przed konferencją rady ECS do całej sprawy, w tym m.in. do kwestii zastąpienia jego osoby w tym gremium przez Kacpra Płażyńskiego, w specjalnym oświadczeniu odniósł się wiceminister kultury Jarosław Sellin:ZOBACZ! Ministerstwo Kultury po spotkaniu z władzami Gdańska i Pomorza w sprawie dotacji dla ECS: Będziemy szukali kompromisu

Wideo

Materiał oryginalny: Rada Europejskiego Centrum Solidarności odrzuciła propozycję Ministerstwa Kultury. Spektakularny sukces zbiórki na instytucję - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek

Czytam komentarze i serce rośnie. Nie wszyscy są omamieni. Rośnie grono ludzi świadomych, że media kreują inny świat niż jest w realu, a wąskie grono ludzi mości sobie dobre posadki. Czy Borsuk włożył jakieś swoje pieniądze w budowę ECS? Ile dał milionów? A Frasyniuk? A może Bolek? Obawiam się, że ja więcej dałem z moich podatków.
Zbiórki internetowe to chyba nowy pomysł na lewą kasę. Ciekawe kiedy Biedroń ogłosi podobną.

k
kiker

Centrum ecs w Gdańsku realizuje cele inne niż statutowe. Promuje islam i mulit-kulti, czego nie ma w statucie założycielskim ECS. I zbiera kasę z nieznanych źródeł ( makron dzisiaj taką zbiórkę zablokował ). To nie jest prywatny folwark Basila Karskiego z Berlina. Czas na zarząd komisaryczny. "Nie potrzebujemy tego rządu" powiedział w Gdańsku o rządzie marszałek Borusewicz. Dyrektor ECS w Gdańsku, pół-Irakijczyk z niemieckim paszportem rezydujący w Berlinie, Basil Kerski, zasiada w radzie fundacji niemieckiego koncernu Allianz. Kapitał założycielski fundacji - 51 mln Euro. Polityczne spędy Adamowicza z biurem dla kodu w tle. Wesoło tam macie, trzeba przyznać!!! Standardy peło całą gębą.... he he.

N
Nowy Program dla Gdanska !

Europejskie Centrum Solidarności jest miejscem fałszowania historii i instytucją związaną z grupą TW Bolka. ABW musi sprawdzic, ile kasy przyszło z niemieckiego BND i od Sorosa .ECS w Gdańsku nie jest prywatnym folwarkiem klanu "Adamowicza"

P
Polihistor

choć,w gruncie rzeczy, nie za bardzo wiemy, jaka idea legła u jego podstaw. Prawdę powiedziawszy jednak, budowa jakiegoś "europejskiego" centrum, miast zwykłego, i oczywistego, POLSKIEGO centrum, bazującego na unikatowym przecież, rodzimym doświadczeniu, sugeruje, że od początku chodziło tu o solidarność w jakimś zupełnie innym od znanego nam - i bliskiego - rozumieniu.
No, a praktyka pokazuje, że - niezależnie od (ewentualnie) innych zamiarów - miejsce to stało się bastionem sił i pomysłów, za którymi trudno się opowiadać.
I w których realizację mało kto ze strajkujących 39 lat temu, albo popierających strajki, byłby zapewne skłonny uwierzyć.

X
XYZ

a w muzeum nie powinno być miejsca na politykę
w szczególności na "walki z wrogiem", o których
pisze red. M. Szmidka.
ECS opanowane jest przez PO i dlatego
nie ma w nim miejsca dla osób o innej
orientacji politycznej, np. takich jak
wielce zasłużeni Gwiazdowiei inni.
Nic w tym dziwnego, że wobec nieskuteczności
perswazji rząd ucieka się do argumentu finansowego
- pomniejszenia dotacji finansowej dla ECS.

R
Rumcajs

Odcięcie prądu Bolkowi nie zaszkodzi , przecież to "spec" od akumulatorów !

g
gdanszczanin

Te zdjęcia mowią same za siebie ! Targowiczanie i ci co im znikneło 80 milionow z kasy Solidarności !

P
Polihistor

Samemu kręcić na siebie bicz, ochotnie się nań zrzucając ...
Coś takiego to tylko tutaj, w Gdańsku.

O
Olo

Bo im obywatele zablokowali przejęcie ecs, tak jak chamy przejęły bezprawnie muzeum 2 wojny światowej! Budujcie sobie swoje kaczor tower na srebrnej w Warszawie! Macie dewelopera kurdupla bezzębnego !!!!

g
gosc

Odciąć prąd zablokowac wszelkie dotacje i niech ta partia ktora w programie ma negację na wszystko sama sobie tam siedzi !!!! ba ignorować PO wszędzie nie zapraszać i nie mówić o niej .

p
perez l

To teraz jedzxze zbiorka dla Bolka ,Boruska i innych .Po ich tlustych facjatach widac ze lubia dostatnio zyc

g
gosc

doborowe towarzystwo, ....tfu...

k
kody

kim jesteście?

L
Luis

Ubecja siedzi na forsie jak widać.

R
Rumcajs

Normalnie jak jest problem z kasą, to administrator obiektu reguluje to korektą czynszów , najmu pomieszczeń itp - proste !

Dodaj ogłoszenie