PZLA stawia na rozwój biegów długodystansowych

OPRAC.: Filip Bares
adam jankowski
Polski Związek Lekkoatletyki powołał Komisję ds. Biegów Długich. "To ostatnia część naszej lekkoatletyki, która odstaje od pozostałych" - skomentował prezes PZLA Henryk Olszewski podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Biegi długodystansowe

Przewodniczącym komisji został Bogusław Mamiński - wicemistrz świata w biegu na 3000 m z przeszkodami z 1983 roku.

"Wszyscy członkowie komisji są przy biegach od lat, ale reprezentują jednocześnie różne grupy. Pamiętajmy, że biegi masowe to ogromne środowisko, a my chcemy je integrować. Przygotowaliśmy odpowiednią strategię. Nasze doświadczenia są ukierunkowane na budowę systemu, jaki pozwoli wyselekcjonować zdolną młodzież i odpowiednio ją zagospodarować w perspektywie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku" - oznajmił Mamiński.

W skład komisji wchodzą też Paweł Czapiewski - rekordzista Polski w biegu na 800 m, Wanda Panfil - mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku, Stanisław Lange - dyrektor Memoriału Józefa Żylewicza w Gdańsku i organizator biegów ulicznych, Hubert Trochimowicz - sekretarz generalny PZLA i Agnieszka Gortel-Maciuk - wielokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie.

"Mam nadzieję, że komisja zdefiniuje problemy biegów długich. To są te konkurencje, których nie rozgrywa się na stadionie, a one też mają jednak potencjał medalowy. Jesteśmy 38-milionowym krajem, a w historii zdobyliśmy tylko trzy medale w maratonie na wielkich imprezach" – przyznał Olszewski.

"Zadaniem komisji jest integracja środowiska biegowego i powstanie wielkiej lekkoatletycznej rodziny. Moja kadencja trwa do 2024 roku. Liczę, że do tego czasu uda się zbudować coś dobrego. Ważne, żebyśmy się nie dzielili na wy i oni" ¬ podkreślił.

Polscy lekkoatleci w wielu konkurencjach regularnie zdobywają medale mistrzostw świata i Europy. Wyjątkiem są jednak biegi długodystansowe, w których widać regres. Rekordy Polski mężczyzn na 5000 i 10000 m oraz w biegu na 3000 m z przeszkodami zostały ustanowione jeszcze w latach 70.

"Niestety powyżej 1500 m nie mamy praktycznie zawodników, a przecież są Europejczycy, którzy z powodzeniem startują na długich dystansach. Wydaje mi się, że to jest do załatwienia" - stwierdził prezes PZLA.

Norwegia za przykład

Podczas pierwszego spotkania komisji jako wzór do naśladowania podano Norwegię, której reprezentant Jakob Ingebrigtsen święci triumfy na średnich i długich dystansach.

"Przykład Norwegów pokazuje, że można odnosić sukcesy. Będziemy sugerować i podpowiadać zarządowi odtworzyć biegi długie i zadbać o najmłodszych, którzy mogą być wyłonieni. Będziemy ciałem doradczym dla PZLA. Warto skorzystać z naszego doświadczenia" - powiedział Mamiński.

Jednym ze sposobów wyłaniania talentów i szkolenia długodystansowców mają być biegi przełajowe.

"Chcemy wdrożyć system biegów przełajowych na poziomie szkół średnich. Da to większe możliwości znalezienie zdolnej młodzieży, którą warto zagospodarować. Przełaje będą kluczowe w poszukiwaniu i selekcji zawodników. Biegi przełajowe są ogólnym przygotowaniem do sezonu letniego. Mogą trwać od jesieni do wiosny" - podkreślił przewodniczący komisji.

"Biegi przełajowe kształtują charakter, wolę walki i wytrzymałość. Trzeba walczyć z pogodą i podłożem. Biegnie się po błocie, po bagnie, po śniegu. Można powiedzieć, że to biegowy biathlon" - dodał Olszewski.

Od lat w Polsce rośnie popularność biegów ulicznych, jednak nie ma to przełożenia na sukcesy w sporcie wyczynowym. PZLA ma zamiar wykorzystać ten potencjał.

"Ważne, żebyśmy osiągnęli jakieś wyniki z powszechnego uczestnictwa w biegach ulicznych. Mając lekkoatletykę na wysokim poziomie, mamy mało medalistów w maratonie. To świadczy o tym, że nie wykorzystujemy swoich szans. Jeśli skierujemy na to swoje siły, to myślę, że będzie z tego jakiś pożytek" - stwierdził Olszewski.

PZLA objął patronatem również biegi górskie.

"Odbyliśmy wiele szereg spotkań z organizatorami biegów, ale także samymi zawodnikami. W tym roku, pod egidą PZLA zostaną zorganizowane duże mistrzostwa kraju w biegach górskich. Zawody odbędą się już za nieco ponad tydzień w Szczawnicy w ramach imprezy Pieniny Ultra-Trail" - poinformował Trochimowicz, sekretarz generalny związku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PZLA stawia na rozwój biegów długodystansowych - Sportowy24

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Komisja ds. Biegów Długich powstała ponieważ Rada UE przyjęła we rozporządzenie zakładające 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla 🙂

Dotyczy ono pojazdów produkowanych od 2035 roku, przeciwne były jedynie Polska i Włochy.

To, czy wszyscy są gotowi, zależy od tego, czy Niemcy są gotowi. Być może będziecie mieli prawo posiadać samochód spalinowy pod warunkiem, że będzie spalał niemieckie paliwa syntetyczne, biopaliwa zaproponowane przez Włochy, również nie wchodzą w grę:)

https://wpolityce.pl/polityka/640221-zakaz-sprzedazy-nowych-aut-spalinowych-od-2035-roku
s
sportowiec
PZLA stawia...

t.j. spasione rzesze "dzialaczy" itp. pasozytow- do roboty wy buce!
Wróć na i.pl Portal i.pl