MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pustki w banku mleka łódzkiej Matki Polki. Szpital prosi karmiące mamy o podzielenie się nadwyżką pokarmu z chorymi noworodkami

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W prowadzonym przez łódzką Matkę Polkę banku mleka kobiecego kończą się zapasy. Szpital pilnie szuka karmiących matek, które mogłyby podzielić się pokarmem z leżącymi w szpitalach wcześniakami i noworodkami. Dla nich takie mleko to lek.

W zamrażarkach z przeznaczonym dla chorych noworodków i wcześniaków mlekiem kobiecym są pustki. Zapasy 50-mililtrowych buteleczek z mlekiem starczą najwyżej na dwa tygodnie. A karmiących piersią kobiet, które byłyby skłonne oddać część swojego mleka potrzebującym nie ma.

Obecnie nie mamy żadnej czynnej dawczyni, czyli mamy oddającej swoje nadwyżki mleka do banku - mówi Agnieszka Piątkowska, kierownik banku mleka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Z banku mleka korzystają leżące w szpitalach noworodki, w tym wcześniaki, których mamy nie mają wystarczającej ilości pokarmu lub z innych względów nie mogą karmić. Mleko z banku piją nie tylko dzieci z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, ale też z innych łódzkich szpitali, a nawet z Kielc i Sieradza.

Dlatego Matka Polka prosi o pomoc kobiety, które mają wystarczającą ilość pokarmu, by honorowo podzieliły się nim z potrzebującymi. Zgłosić się mogą wszystkie karmiące mamy z Łodzi i okolic. Przed oddaniem mleka przechodzą kwalifikację, w tym wywiad epidemiologiczny, badania kobiety oraz czystości i składu mleka. Taka kwalifikacja ważna jest trzy miesiące. Bank zapewnia laktatory i pojemniki do przechowywania pokarmu. Odciągany pokarm kobiety będą mogły trzymać w domowym zamrażalniku i przywozić do szpitala raz na dwa lub trzy tygodnie. W trudnych sytuacjach można poprosić o transport.

Mleko jest pasteryzowane i w razie potrzeby rozwożone do potrzebujących dzieci. Wszystko po to, by wesprzeć szanse chorych dzieci na prawidłowy rozwój.

Mleko kobiece jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla noworodka. A dla noworodka urodzonego przedwcześnie to lek - podkreśla Agnieszka Piątkowska.

Mleko kobiece u wcześniaków ogranicza ryzyko zachorowania na martwicze zapalenie jelit, posocznicę, zapalenie płuc. Ale skutki z karmienia kobiecym mlekiem trwają dłużej. Według zaleceń lekarzy dziecko powinno je przyjmować co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Bank mleka powstał w 2019 roku. W ubiegłym roku bank mleka w Matce Polce wydał 300 litrów mleka, skorzystało z niego około 300 noworodków. W tym roku przyjął już 150 litrów. Do tej pory mleko oddało 245 kobiet.

Potencjalne dawczynie mogą skontaktować się z bankiem pod numerem: 42 271 10 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki