Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty widokowe w Karkonoszach i Górach Izerskich - idealny pomysł na majówkę! Te dolnośląskie panoramy Was zachwycą!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Znane są również jako Skałki Miłości i znajdują się w szklarskiej Porębie bezpośrednio nad dworcem PKP, więc widać je po wyjściu z pociągu. Z punktu widokowego na Białych Skałach widać Szrenicę oraz Śnieżne Kotły >>>
Znane są również jako Skałki Miłości i znajdują się w szklarskiej Porębie bezpośrednio nad dworcem PKP, więc widać je po wyjściu z pociągu. Z punktu widokowego na Białych Skałach widać Szrenicę oraz Śnieżne Kotły >>>Nadleśnictwo Szklarska Poręba
Są takie miejsca na Dolnym Śląsku, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Bogate w zalesione stoki i malownicze doliny Karkonoszy oraz Gór Izerskich przyciągają turystów na piesze oraz rowerowe wycieczki, a także na relaksujący pobyt w jednym z urokliwych pensjonatów, położonych w Karpaczu, Świeradowie Zdroju czy Szklarskiej Porębie. Widoki zapierają tu dech w piersiach! Gdzie warto pojechać, żeby podziwiać panoramy? Podpowiadamy! Sprawdźcie przygotowaną na tę okazję galerię ze zdjęciami.

Spis treści

Urokliwe Karkonosze i Góry Izerskie. W widokach można zakochać się od pierwszego spojrzenia

Karkonosze to miejsce, w którym potężne skały wybijają się ponad gęste lasy i dzięki temu tworzą unikalny krajobraz. Grupy skalne i pojedyncze skałki przypominają naturalne rzeźby o różnorodnych kształtach i wysokościach, które doczekały się swoich nazw, takich jak Pielgrzym czy Słonecznik. Na uwagę zasługują także naturalne kotły lodowcowe, otoczone stromymi zboczami, jak Śnieżne Kotły czy Kocioł Wielkiego Stawu. Na miejscu nie brakuje również potoków, wodospadów czy różnorodnej fauny, które czynią to miejsce wyjątkowym i zapraszają do odwiedzin przez cały rok.

Znane są również jako Skałki Miłości i znajdują się w szklarskiej Porębie bezpośrednio nad dworcem PKP, więc widać je po wyjściu z pociągu. Z punktu
Znane są również jako Skałki Miłości i znajdują się w szklarskiej Porębie bezpośrednio nad dworcem PKP, więc widać je po wyjściu z pociągu. Z punktu widokowego na Białych Skałach widać Szrenicę oraz Śnieżne Kotły >>>Nadleśnictwo Szklarska Poręba

Karkonosze słyną także ze swoich malowniczych miast, takich jak Jelenia Góra, Karpacz czy Szklarska Poręba, które są pełne bogatej historii i unikatowej architektury. Góry i Pogórze Izerskie pozostają w ich cieniu, co nie znaczy, że mają mniej do zaoferowania. Graniczą z Niemcami i Czechami, a ich najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Ten teren prawdziwy raj dla miłośników przyrody oraz fanów zimowych szaleństw, głównie narciarstwa biegowego. Miasteczka takie jak Lwówek Śląski, Lubomierz oraz Świeradów Zdrój, które leżą nieopodal, kryją w sobie niezwykłe historie.

Region Karkonoszy i Gór Izerskich jest bogaty w zabytki, szczególnie zamki i pałace:

  • zamek Czocha
  • zamek Chojnik
  • pałac Schaffgotschów w Cieplicach
  • pałac Paulinum w Jeleniej Górze
  • pałac Łomnica
  • pałac Wojanów
  • pałac na wodzie w Staniszowie
  • dwór w Bukowcu
  • pałac Pakoszów
  • pałac Mysłakowice
  • pałac w Płakowicach
  • pałac Radociny
  • pałac w Karpnikach
  • zamek Księcia Henryka
  • zamek Gryf
  • zamek Bolczów
  • zamek w Bolkowie
  • zamek Wleń
  • wieża rycerska w Siedlęcinie

Jak dojechać do wieży rycerskiej w Siedlęcinie? Mapka dojazdu

Punkty widokowe w Karkonoszach i Górach Izerskich. Skąd i co najlepiej widać?

Istnieje wiele punktów widokowych w Karkonoszach, które znajdują się w wyższych partiach gór i na ich szczytach:

  • Śnieżka: jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz całych Sudetów. Leży na wysokości 1603 metrów n.p.m., gdzie znajduje się także kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium. Z góry można podziwiać przepiękne panoramy oraz okoliczne doliny i miasteczka.

  • Szrenica: jest położona na wysokości 1362 metrów n.p.m. w zachodniej części Karkonoszy. Po drodze popularnego szlaku znajdziemy wodospad Kamieńczyka. Ze szczytu rozciągają się widoki na doliny i okoliczne szczyty, a w okresie zimowym można podziwiać malownicze krajobrazy pokryte śniegiem. Turyści chętnie zatrzymują się w schronisku o tej samej nazwie, które słynie z wyjątkowej kuchni.

  • Wielki Szyszak: to czwarty pod względem wysokości szczyt Karkonoszy, położony na granicy polsko-czeskiej, o wysokości 1509 metrów n.p.m. Z jego wierzchołka można podziwiać rozległe panoramy Karkonoszy oraz pobliskich Czech. Na miejscu znajdziemy także pomnik Wilhelma I.

  • Śnieżne Kotły: to jedna z najbardziej charakterystycznych formacji skalnych w Karkonoszach, które są związane z działalnością lodowców. Z ich obrzeży można podziwiać malownicze, często mistyczne krajobrazy. Znajdują się pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem.

  • Samotnia: schronisko turystyczne położone jest nieopodal Kotła Małego Stawu i Małego Stawu, które jest jednym z najbardziej malowniczych jezior w polskich górach. Ma 7 metrów głębokości i położone jest na wysokości 1183 m n.p.m.

Masywne skały na prawym brzegu rzeki Kamiennej osiągają wysokość 718 m n.p.m. Składają się z dwóch potężnych baszt granitowych, sięgających nawet 30
Masywne skały na prawym brzegu rzeki Kamiennej osiągają wysokość 718 m n.p.m. Składają się z dwóch potężnych baszt granitowych, sięgających nawet 30 metrów wysokości. To idealne miejsce do delektowania się widokami Doliny Kamiennej, Szklarskiej Poręby oraz Gór Izerskich >>>






turystyczna.szklarskaporeba.pl

Góry Izerskie, położone na granicy Polski i Czech, również oferują wiele pięknych punktów widokowych. Oto kilka z nich:

  • Wysoki Kamień:To jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, osiągający wysokość 1058 metrów n.p.m. Z jego wierzchołka można podziwiać rozległe panoramy okolicznych gór oraz malownicze tereny Kotliny Jeleniogórskiej. Na drugim końcu wzniesienia znajduje się nieczynna już kopalnia kwarcu "Stanisław", która jest najwyższą kopalnią odkrywkową w Europie.

  • Stóg Izerski znajduje się nieopodal stacji kolei gondolowej, która można wjechać na sam szczyt. Położony jest na wysokości 1105 m n.p.m. i znajduje się przy trasie Głównego Szlaku Sudeckiego.

  • Wysoka Kopa znajduje się na wysokości 1126 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Izerskich, który z uwagi na klęskę ekologiczną w latach 80. ubiegłego wieku kopuła szczytu jest bezleśna. Panuje tu także ciekawy mikroklimat, a temperatura nawet latem nie rozpieszcza, z czym musza liczyć się wszyscy ci, którzy wybierają się na wycieczkę w te rejony.

  • Chatka Górzystów położona jest na terenie Izerskiego Parku Ciemnego Nieba (drugiego najciemniejszego miejsca w Polsce), który zajmuje powierzchnię 7500 ha. Budynek po nieistniejącej już szkole pełni funkcję schroniska. Roztaczają się stąd widoki na okoliczne wzniesienia oraz torfowiska.

Jak dojechać do Chatki Górzystów? Mapka dojazdu

Zostały tu ustawione drewniane ławy i leżaki, z których możemy zobaczyć panoramę Karkonoszy wraz ze Szrenicą i Śnieżką oraz Kotlinę Jeleniogórską. Niedaleko
Zostały tu ustawione drewniane ławy i leżaki, z których możemy zobaczyć panoramę Karkonoszy wraz ze Szrenicą i Śnieżką oraz Kotlinę Jeleniogórską. Niedaleko znajduje się Chybotek, czyli głaz, który można rozkołysać >>>Paulina Gadomska

Punkty obserwacyjne oraz wieże widokowe w Karkonoszach i Górach Izerskich. Gdzie najlepiej się wybrać?

W Karpaczu, Świeradowie-Zdroju i Szklarskiej Porębie znajdziemy punkty widokowe i wieże, z których roztacza się widok na Góry Izerskie oraz Karkonosze. Wśród nich znajdziemy najwyższą, płatną wieżę widokową w kraju, ale i darmowe wieże oraz tarasy. Jesteście ciekawi, gdzie ich szukać?

[przycisk _galeria]

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska