1/10
Grafikę numer jeden udostępniono na Facebooku oraz na...

Platforma Obywatelska

Grafikę numer jeden udostępniono na Facebooku oraz na twitterowym profilu Platformy Obywatelskiej 8 czerwca 2018 roku. Jest to wizualizacja wyników sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla portalu lokalnapolityka.pl w dniach 6-7 czerwca na próbie 512 pełnoletnich osób. W badaniu zapytano warszawiaków, na kogo oddadzą swój głos w najbliższych wyborach na prezydenta stolicy.

Proporcje między wynikiem Rafała Trzaskowskiego (53 procent), a rezultatem Patryka Jakiego (26 procent) są odwzorowane praktycznie idealnie (słupek Jakiego na grafice wskazuje 26,4 procenta). Inaczej sprawa wygląda w przypadku różnicy między Patrykiem Jakim, a “innym kandydatem”. Słupek obrazujący wynik kandydata Zjednoczonej Prawicy powinien być dokładnie dwa razy wyższy od słupka prezentującego wynik “innego kandydata” (26 procent do 13 procent). Tymczasem ten drugi jest tak naprawdę wyższy i wskazuje nie 13 a 15,1 procenta. Z kolei słupek obrazujący liczbę osób niezdecydowanych pokazuje wartość nie 7 a 7,6 procenta.

PODSUMOWANIE
Grafika numer jeden stanowi przykład manipulacji. Co prawda różnicę między kandydatem PO, a kandydatem PiS odzwierciedlono dokładnie, ale zaprezentowanie wyższego słupka “innego kandydata” może sugerować, że Patryk Jaki ma mniejszą niż w rzeczywistości przewagę nad “innym kandydatem”.

2/10
Drugą wziętą przez nas na tapetę grafiką jest ta wrzucona na...

Platforma Obywatelska

Drugą wziętą przez nas na tapetę grafiką jest ta wrzucona na twitterowy i facebookowy profil Platformy Obywatelskiej 13 kwietnia 2018 roku. Plansza ma obrazować wyniki sondażu dotyczącego popularności partii politycznych, przeprowadzonego przez Kantar Public w dniach 9-10 kwietnia na próbie 1000 Polaków.

PO i Nowoczesnej uzyskały w tym sondażu łączny wynik 32 procent. Prawo i Sprawiedliwość zebrało 29 procent głosów i na grafice słupek partii rządzącej jest odwzorowany prawidłowo. Trzecie miejsce przypadło ruchowi Kukiz’15 i tu również słupek idealnie odpowiada wynikowi, uzyskanemu przez ugrupowanie (10 procent). Ostatnim uwzględnionym w grafice wynikiem jest rezultat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, również zaprezentowany bezbłędnie (7 procent).

PODSUMOWANIE
W tej grafice wszystkie wskaźniki zostały zaprezentowane wzorowo.

3/10
Ostatnią grafiką Platformy Obywatelskiej, którą...

Platforma Obywatelska

Ostatnią grafiką Platformy Obywatelskiej, którą przeanalizowaliśmy, jest plansza opublikowana na twitterowym profilu tej partii 11 maja 2018. Ma ona odzwierciedlać wyniki sondażu wykonanego przez IBRIS dla Faktu i dotyczącego wyborów do Parlamentu Europejskiego. Badanie zostało wykonane w dniu 9 maja na próbie 1100 respondentów.

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w tamtym sondażu uzyskała wynik 38,8 procenta. Tuż obok słupka PO i N umiejscowiono wykres Prawa i Sprawiedliwości, które zdobyło w badaniu 38,4 procenta. Słupek z wynikiem partii rządzącej ma tak naprawdę 38,6 procenta. Trzeci wynik - 7,2 procenta - uzyskał Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na grafice przedstawiono słupek wskazujący na 7,6 procenta. Następną pozycję zajął Kukiz’15, z wynikiem 5,1 procenta. Na grafice słupek tego ugrupowania wskazuje na 4,9 procenta. Wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego w sondażu to 4,3 procenta, a tymczasem na grafice ma on 4 procent. Partia Wolność uzyskała 1,2 procenta w badaniu, a jej słupek odzwierciedla 1 procent. Z kolei słupek partii Razem powinien wskazywać na 1 procent, a pokazuje 0,9 procenta. Na koniec wskaźnik osób niezdecydowanych, który powinien wynosić 3,9 procenta, a tymczasem wynosi 3,1 procenta.

PODSUMOWANIE
Analizowana grafika jest jedną z najdokładniejszych, jakie opublikowano na koncie Platformy Obywatelskiej na Twitterze. W przypadku wyniku Prawa i Sprawiedliwości nastąpiło delikatne zawyżenie wykresu, natomiast w pozostałych przypadkach słupki są delikatnie niższe, niż być powinny. Nie są to jednak rażące błędy i nie wpływają znacząco na odbiór grafiki przez internautów.

4/10
Partia Katarzyny Lubnauer publikuje w sieci bardzo mało...

Nowoczesna

Partia Katarzyny Lubnauer publikuje w sieci bardzo mało wykresów oraz wyników sondaży. Taki stan rzeczy miał miejsce jeszcze wtedy, gdy liderem Nowoczesnej był Ryszard Petru. Udało nam się znaleźć zaledwie jedną grafikę, wrzuconą na twitterowe konto Nowoczesnej w ciągu kilku ostatnich miesięcy. 29 marca 2018 roku na Twitterze pojawiła się plansza, obrazująca wyniki sondażu IBRIS dla “Rzeczpospolitej”, który został przeprowadzony trzy dni wcześniej na próbie 1100 osób.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w tym badaniu najwyższe poparcie, na poziomie 35,2 procenta. Tuż obok zaprezentowano słupek obrazujący łączny wynik Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w ramach Koalicji Obywatelskiej, który powinien wskazywać 33 procent, a wskazuje 32,7 procenta. Następny w badaniu był ruch Kukiz’15 z wynikiem 9 procent. Na planszy słupek tego ugrupowania obrazuje 9,2 procenta. Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał w badaniu 4,5 procenta, a na planszy ma 4,6 procenta. Ostatnim spośród zaprezentowanych ugrupowań jest Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 3,5 procenta. Na planszy wizualizacja wyniku tej partii wskazuje na 3,2 procenta.

PODSUMOWANIE
Błędy na grafice nie są rażące i przekłamujące. Nie wpływają też rażąco na jej odbiór. Warto zaznaczyć, że słupek obrazujący wynik Koalicji Obywatelskiej jest nieznacznie niższy, niż powinien być w rzeczywistości.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.

Polecamy

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

TYLKO U NAS
Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

Urody może jej pozazdrościć niejedna 50-latka. Znana aktorka świętuje 82. urodziny

Urody może jej pozazdrościć niejedna 50-latka. Znana aktorka świętuje 82. urodziny

Zobacz również

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju