Puchar Świata w Engelbergu. Trzecie z rzędu podium Piotra Żyły! [WYNIKI]

Przemysław Drewniak
Piotr Żyła po raz trzeci w tym sezonie stanął na podium konkursu Pucharu Świata
Piotr Żyła po raz trzeci w tym sezonie stanął na podium konkursu Pucharu Świata Andrzej Banas / Polska Press
W sobotnim konkursie Pucharu Świata w Engelbergu wygrał Niemiec Karl Geiger. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a Kamil Stoch zajął 9. pozycję. Kolejne zawody na szwajcarskiej skoczni odbędą się w niedzielę.

Skoczek z Wisły potwierdził rewelacyjną formę, w jaką utrzymuje od początku tego sezonu. Żyła po raz trzeci stanął na podium, choć po pierwszej serii miał dużą szansę na zwycięstwo. Do prowadzącego Evgenija Klimova tracił zaledwie 1,1 punktu, a Rosjanin swoją finałową próbę zepsuł. Wiślanin w drugiej serii uzyskał bardzo dobrą odległość (136 metrów), ale zachwiał się przy lądowaniu i wyprzedził go Karl Geiger, który w drugiej odsłonie zawodów skoczył aż 141 m.

W klasyfikacji generalnej PŚ Żyła umocnił się na drugim miejscu i do 91 punktów zmniejszył swoją stratę do prowadzącego Ryoyu Kobayashiego, który w Engelbergu zajął siódme miejsce. W "generalce" trzeci pozostaje Kamil Stoch, ale już ex-aequo z Johannem-Andre Forfangiem. Polski mistrz olimpijski na szwajcarskiej skoczni zajął 9. miejsce po skokach na 129 i 133 metry.

Z niezłej strony pokazał się Dawid Kubacki, który zajął 13. miejsce. Do drugiej serii zakwalifikowali się także Maciej Kot (26. miejsce) i Stefan Hula, ale ten drugi nie zdobył nawet jednego punktu do klasyfikacji Pucharu Świata, bo zajął 31. miejsce.

W klasyfikacji Pucharu Narodów pierwsze miejsce wciąż zajmują Polacy, ale z delikatną (66 punktów) przewagą nad reprezentantami Niemiec, którzy po słabym początku sezonu skaczą coraz lepiej. W Engelbergu wygrał Geiger, a w pierwszej dziesiątce znalazł się także Stephan Leyhe (6. miejsce). Przed Turniejem Czterech Skoczni formę odzyskują także Austriacy - Daniel Huber zajął 3. pozycję, a pod koniec pierwszej dziesiątki uplasowali się Stefan Kraft (8.) i Michael Hayboeck (10.).

Drugi konkurs Pucharu Świata w Engelbergu odbędzie się w niedzielę o godzinie 14:15. Wcześniej, o 12:45, rozpoczną się kwalifikacje.