Puchar Konfederacji. Pierwsza wygrana Portugalii. Ronaldo wbił jedną Rosji, miły gest przed meczem

Paweł Birkholz
Rosja - Portugalia 0:1
Rosja - Portugalia 0:1 AFP/East News
Reprezentacja Portugalii odniosła pierwsze zwycięstwo w Pucharze Konfederacji. W Moskwie pokonała gospodarzy, Rosję, dzięki bramce Cristiano Ronaldo. Był to drugi mecz w grupie A. W pierwszym Portugalia zremisowała z Meksykiem (2:2), zaś Rosja wygrała z Nową Zelandią (2:0).

- Dlaczego Ronaldo nie jest zmęczony – pytał na Twitterze obserwujący spotkanie prezes PZPN Zbigniew Boniek. CR7 mimo natłoku obowiązków najpierw w klubie a potem w reprezentacji i mimo niewielu okazji do zresetowania się, znów zagrał na najwyższym poziomie. To po jego kapitalnej główce z 8 minuty Portugalia objęła prowadzenie, którego już nie oddała do końca.

Dla CR7 dzisiejsza bramka była 32 trafieniem w 2017 roku. Rosjanie po utracie gola nie zdołali poprawić swojej gry. Co prawda utrzymywali się fragmentami przy piłce, lecz brakowało pomysłu na wykończenie akcji. W 25. minucie Ronaldo oddał chytre, płaskie uderzenie z rzutu wolnego, lecz Akinfiejew był na posterunku. W 32. minucie Igor Akinfiejew uratował Rosjan przed utratą drugiego gola. W polu karnym doczekał się podania Cristiano Ronaldo i oddał płaski strzał z kilkunastu metrów, lecz bramkarz CSKA Moskwa popisał się świetną interwencją odbijając piłkę do boku.

Druga połowa, pomimo braku goli, była ciekawsza. W 50. minucie drugą instynktowną popisał się Akinfiejew. Tym razem obronił strzał głową Adriena Silvy. Im dalej było w las, tym bardziej naciskali Rosjanie. Gospodarze przyszłorocznych Mistrzostw Świata nie mieli jednak pomysłu na sforsowanie dobrze dysponowanej dziś defensywy Portugalczyków. W doliczonym czasie gry mógł paść gol wyrównujący. Do piłki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyskoczył Dżikija, oparł się na ramionach Pepe i główkował metr nad poprzeczką.