Psychologia kryminalistyczna. Poznaj umysł sprawców...

  Psychologia kryminalistyczna. Poznaj umysł sprawców przestępstw

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Psychologia kryminalistyczna. Poznaj umysł sprawców przestępstw
  Motywacje sprawców najcięższych zbrodni, predyspozycje do zostania ich ofiarą oraz metody wykrywania przestępców – te i wiele innych zagadnień porusza książka Brunona Hołysta „Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka”.
  Psychologia kryminalistyczna. Poznaj umysł sprawców przestępstw
  Psychologia kryminalistyczna jest nową dziedziną psychologii stosowanej. Jej zakres obejmuje psychologiczne aspekty kryminalistyki. Dysponuje ona własnym obszarem badan oraz jest ściśle związana z tradycyjnymi działaniami psychologii.

  Obecnie jednym z najbardziej obszernych i zgłębiających tę dziedzinę wiedzy tytułów, przeznaczonych dla osób myślących o karierze psychologa sądowego lub chcących poszerzyć swoją wiedzę o metodach pracy psychologów i kryminalistyków, jest „Psychologia kryminalistyczna. Diagnoza i praktyka” wyd. Difin – drugi człon tytułu pojawił się w obecnym (czwartym już) wydaniu książki, aby wskazać na zakres podręcznika.

  Na niespełna dwóch tysiącach stron znany polski prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach kryminalistyki i kryminologii Brunon Hołyst przedstawia szczegółowo różne aspekty kryminalistyczne w ujęciu psychologicznym.

  I tak studiując książkę możemy poznać m.in. motywację sprawców przestępstw - zarówno tych popełnianych przez nieletnich, jak i przez seryjnych zbójców. Autor bierze pod lupę także problem przestępczości zorganizowanej i terroryzmu.

  Poruszane są również problemy, które częściej dotykają przeciętnego Kowalskiego, takie jak mobbing w pracy, molestowanie seksualne, czy przestępstwa gospodarcze, ale i tematy wyjątkowo trudne – pedofilia i gwałty.

  Ciekawym zagadnieniem jest oddziaływanie na potencjalnego sprawcę przestępstwa za pomocą hipnozy.

  Jako, że autor „Psychologii kryminalistycznej” jest w naszym kraju pionierem w dziedzinie wiktymologii, czyli nauki o ofiarach przestępstw i ich roli w przyczynach tego zjawiska, poświęcił temu zagadnieniu pokaźna część książki. Hołyst omawia m.in. podatność na stanie się ofiarą przestępstwa – w aspektach indywidualnych i środowiskowych - oraz metody zapobiegania temu.

  Książka może być skuteczną pomocą dla osób interesujących się kryminalistyką i pracowników wymiaru sprawiedliwości. Omówione w niej zostały np. metody przesłuchiwania świadków, sposoby zbierania materiału dowodowego, czy ocena fałszywych zeznań.

  Część rozdziałów poświęconych jest samym funkcjonariuszom służb mundurowych, ka np. „Stres policyjny”, czy „Psychologiczne i prawne aspekty działania tajnych agentów policji”.


  W obecnym wydaniu zrezygnowano z omówienia problemów metodologii badań, ale za to wprowadzono dodatkową część, w której omówiono wybrane zjawiska społeczne stanowiące potencjalne zagrożenia – np. problem agresji w ruchu drogowym.

  W nowym wydaniu książki pojawia się również zagadnienie moralności podatkowej. Analizie poddano takie zjawiska jak: obowiązek podatkowy, uchylanie się od opodatkowania, poziom moralności podatkowej, subiektywna sprawiedliwość podatkowa.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo