Psycholog: Rośnie pierwsze pokolenie, które więcej czasu...

  Psycholog: Rośnie pierwsze pokolenie, które więcej czasu spędza ze smartfonem niż z rówieśnikami. To fatalnie odbija się na ich psychice

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Psycholog: Rośnie pierwsze pokolenie, które więcej czasu spędza ze smartfonem niż z rówieśnikami. To fatalnie odbija się na ich psychice

  ©imago stock&people/EAST NEWS

  I-Generacja to pierwsze pokolenie, które spędza mniej czasu ze swoimi rówieśnikami - w porównaniu z wcześniejszymi pokoleniami. Jednocześnie spędzają więcej czasu przed ekranem swojego smartfona. To fatalnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym - mówi prof. Jean Twenge, psycholożka, autorka książki „iGen”.
  Psycholog: Rośnie pierwsze pokolenie, które więcej czasu spędza ze smartfonem niż z rówieśnikami. To fatalnie odbija się na ich psychice

  ©imago stock&people/EAST NEWS

  Napisała Pani książkę o iPokoleniu. Czyli właściwie o kim?
  iPokolenie to ci, którzy urodzili się w 1995 r. i później. To pierwsza generacja, mająca właściwie od urodzenia dostęp do smartfonów - i spędzająca z nimi większość wolnego czasu.

  Czym to pokolenie różni się od wcześniejszych: generacji X, czy millenialsów?
  Tych różnic jest całkiem sporo. Jedną z nich jest to, że poprzednie pokolenia patrzyły na świat całkiem optymistycznie, miały wysoką samoocenę.
  Tymczasem i-Pokolnie to pesymiści, mają problemy z samooceną, nie czują się szczęśliwi. Ryzyko, że wpadną w depresję, jest w ich przypadku wyraźnie wyższe niż w przypadku wcześniejszych generacji.

  Są młodzi, piękni, życie stoi przed nimi otworem - a mimo to nie czują się szczęśliwi? Skąd te depresyjne stany?
  Z wielu powodów. Przede wszystkim wyraźnie widać, że mają problemy ze zdrowiem psychicznym. To konsekwencja ich codziennej rutyny. iGeneracja to pierwsze pokolenie, które spędza mniej czasu ze swoimi rówieśnikami - w porównaniu z wcześniejszymi pokoleniami. Jednocześnie spędzają więcej czasu przed ekranem swojego smartfona. To nie jest najlepsza formuła pozwalająca zachować zdrowie psychiczne.

  Pani zalicza się do pokolenia X - osób urodzonych w latach 70. i 80. Może teraz Pani narzeka na młodsze generacje dokładnie według tego samego klucza, który obowiązuje od zawsze: że starzy narzekają na młodych?
  Tyle, że ja swoich uwag nie opieram na własnych obserwacjach. Wcześniej przeprowadziłam badania wśród osób z iPokolenia, a moje komentarze odnoszą się do tego, co od nich usłyszałam.

  Kogo Pani badała?
  Wykonałam poważne badania trwające niemal dekadę. rozmawiałam w jego trakcie z wieloma nastolatkami w wieku 13-19 lat, choć też badania objęłam osoby, które niedawno skończyły 20. rok życia. I to ci młodzi ludzie mówili, że są nieszczęśliwi, że pesymistycznie patrzą w przyszłość. To nie jest moja obserwacja. Nie ma nic wspólnego z tym, że starsi zwykle nisko oceniają młodszych.

  Skąd się bierze to nastawienie iPokolenia? Może po prostu oczekują zbyt wiele od życia?
  Częściowo to prawda - choć w ten sposób bardziej można było opisać millenialsów. To oni byli pierwszym świetnie wykształconym pokoleniem, które obawiało się, że nie dostaną pracy na miarę ich ambicji. Z kolei iPokolenie ma mniejsze oczekiwania, także to nich teza o nadmiernie rozbudzonych ambicjach nie pasuje.

  Z drugiej strony wiodą życie, jakiego starsze pokolenia mogłyby im tylko pozazdrościć - wolni od trosk, które kiedyś generowały komunizm, brak pracy, czy bieda. Co więc sprawia, że obecnie młodzież jest tak przygnębiona?
  Przede wszystkim nie sądzę, żeby się zgodzili z pana tezą, że ich pokolenie nie ma żadnych problemów, a starsi mogą im tylko zazdrościć. Bardziej chodzi o to, że dziś bardzo trudno porównać ich styl życia z poprzednikami. Oni całkowicie inaczej spędzają czas wolny po szkole.

  Bo mają smartfony?
  Tak. To sprawia, że mniej czasu poświęcają na spotkania z rówieśnikami twarzą w twarz, a więcej przed ekranem. Zakładam, że właśnie to ma wpływ na ich samoocenę, czy poczucie szczęścia. Poza tym zmieniają się punkty odniesienia.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo