Psychiatria dziecięca po zmianach. Niedzielski: Bez tej reformy bylibyśmy w sytuacji tragicznej

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podsumował w czwartek pierwsze efekty działania reformy wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podsumował w czwartek pierwsze efekty działania reformy wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Fot. pexels.com, CC0
- Bez tej reformy, zapewnienia dostępu do środowiskowej pomocy psychologicznej, bylibyśmy dziś w sytuacji tragicznej - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że sieć ośrodków pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży liczy już ponad 370 ośrodków. - Dzięki pierwszemu poziomowi leczenia dzieci obsłużonych zostało już niemal 450 tysięcy pacjentów. Ci pacjenci nie zostaliby obsłużeni w ramach starego systemu - dodał szef MZ.

- W tej chwili, po stronie psychiatrii dziecięcej, liczba ośrodków pierwszego poziomu wynosi już ponad 370. W praktyce cała Polska, niemal każdy powiat jest pokryty tą siecią - mówił na konferencji minister zdrowia.

- Gdyby nie budowa tej sieci, dzisiaj bylibyśmy w dramatycznej sytuacji. W dramatycznej, bo zarówno pandemia, jak i konflikt na Ukrainie, ale również ostatnie zawirowania gospodarcze, które dotykają wszystkich Polaków, są sytuacjami stresogennymi, i powodują ogromny przyrost, a mówię tu o podwojeniu i dużych wzrostach, zapotrzebowania na leczenie psychologiczne i psychiatryczne. Gdyby nie rozpoczęcie tej reformy w okresie przedpandemicznym, bylibyśmy dziś w sytuacji kryzysowej - ocenił Niedzielski.

Szef MZ podkreślił, że obie reformy, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dorosłych, "fundamentalnie i gruntownie zmieniły model świadczenia usług, przenosząc go z miejsc w zasadzie wyłącznie szpitalnych".

- Zbudowaliśmy szerszy model, który wprowadza opiekę środowiskową - mówił minister zdrowia.

Psychiatria dziecięca po reformie. Kolejnym celem rozbudowa tzw. opieki dziennej

Jak ocenił, reforma psychiatrii dziecięcej pomaga funkcjonować w kryzysowej sytuacji traum postcovidowych, stresu związanego z wojną w Ukrainie i kryzysem gospodarczym.

- Jesteśmy w stanie systemowo odpowiedzieć na (zwiększone - PAP) zapotrzebowanie. Warto przytoczyć jedną liczbę, która robi największe wrażenie: dzięki pierwszemu poziomowi zostało obsłużonych blisko 450 tys. pacjentów. Ci pacjenci nie byliby obsłużeni absolutnie w ramach starej wersji systemu, więc to pokazuje, jaka jest skala - ocenił.

Dodał, że w nowej formule funkcjonuje od niedawna wspólna infolinia MZ i Rzecznika Praw Dziecka, która dotąd obsłużyła 30 tys. pacjentów.

- To jest właśnie odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie - zastrzegł Niedzielski.

Minister zdrowia wymienił cele, jakie stawia sobie resort: rozbudowę drugiego poziomu leczenia ambulatoryjnego dzieci, czyli tzw. dziennej opieki psychiatrycznej oraz - po stornie opieki psychiatrycznej dla dorosłych - zwiększenie pokrycia populacyjnego z 33 do 50 proc. pokrycia populacyjnego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl