PSD2 wchodzi w życie. Zmiany w bankowości. Przypomnij sobie PIN do karty! Od 14 września zakupy i przelewy na nowych zasadach [14.09.]

Piotr Subik
Piotr Subik
Fot. Janusz Wojtowicz / Polskapresse
Godzina „zero” wybije z 13 na 14 września, dokładnie o północy. To wówczas banki, a w konsekwencji ich klienci, będą musieli dostosować się do unijnych przepisów dotyczących tzw. silnego uwierzytelniania klienta. Sprawa dotyczy m.in. osób, które uzyskują dostęp do swojego rachunku on-line czy wykonują elektroniczną transakcję płatniczą, np. przy użyciu karty. Nikogo nie trzeba przekonywać, że robi to każdego dnia już zdecydowana większość Polaków.

Na czym polega owo „silne uwierzytelnienie”? Od najbliższej soboty każda ze wspomnianych transakcji będzie musiała być potwierdzana przez klienta dwustopniowo. Na przykład, jeśli logujemy się do konta bankowego w internecie poprzez wpisanie hasła lub PIN-u, będziemy musieli dodatkowo potwierdzić transakcję przy pomocy SMS-a, który bank automatycznie wyśle na nasz telefon komórkowy.

Ewentualnie zrobimy to, wykorzystując nasze cechy biomet­rycz­ne - odcisk palca, tęczówki oka czy nawet... układ żył.

Zmienią się także zasady zbliżeniowego płacenia kartą w sklepach. Nie za każdym razem będziemy mogli wydać kwotę do 50 złotych bez potwierdzenia transakcji PIN-em. Banki prowadzić będą bowiem tzw. liczniki transakcji - ilościowe lub wartościowe. W przypadku tych pierwszych, osobistym kodem potwierdzać będziemy co piątą następującą po sobie transakcję płatniczą. Kiedy bank stosował będzie licznik wartościowy, terminal poprosi nas o wpisanie PIN-u, kiedy łączna wartość wcześniejszych transakcji przekroczy tę ustaloną przez wystawcę naszej karty płatniczej. Unia pozwala, by była to równowartość 150 euro, w Polsce zapewne wprowadzone zostaną niższe kwoty.

Podobne zasady będą obowiązywały podczas wykonywania płatności za zakupy w in­ter­necie. Co ciekawe, spod rygorów silnego uwierzytelnienia wyłączono opłaty za transport dokonywane w biletoma­tach, parkometrach czy na bramkach autostradowych. Powód? Często w tych urządzeniach nie ma możliwości wbicia kodu PIN.

Banki już od jakiegoś czasu informują klientów o nadchodzących zmianach. Np. Alior Bank w ramach dostosowania do wymogów unijnej dyrektywy wprowadzi nowy sposób logo­wania, zmiany w autoryzacji transakcji kartą i BLIK-iem oraz krótszy czas sesji (tylko 5 minut) zakończonej automatycznym wylogowaniem z serwisu transakcyjnego.

Podobnie w San­tander Bank Polska klientów poinformowano, że m.in. podczas każdego logowania na konto on-line po wprowadzeniu loginu i hasła bank poprosi o potwierdzenie logowania narzędziem autoryzacyjnym, np. smsKo­dem, to­ke­nem czy mobilnym podpisem.
Jak podkreśla Wojciech Pant­kowski, dyrektor zespołu systemów płatniczych i bankowości elektronicznej Związku Banków Polskich, przed najbliższą sobotą osoby, które zawsze płaciły zbliżeniowo kartą tylko do 50 zł, powinny sobie obowiązkowo przypomnieć PIN, a ci, którzy wyjeżdżają za granicę, szczególnie poza Unię Europejską - zaopatrzyć się w telefon z dostępem do in­ternetu.

Po co to wszystko? Dla dobra naszego i naszych pieniędzy.

- Główną przesłanką wprowadzanych rozwiązań jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z usług płatniczych oferowanych drogą elektroniczną i tym samym ograniczanie możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami - tłumaczy Wojciech Pantkowski.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: PSD2 wchodzi w życie. Zmiany w bankowości. Przypomnij sobie PIN do karty! Od 14 września zakupy i przelewy na nowych zasadach [14.09.] - Dziennik Polski

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

362480
Podobno pierwszy komputer osobisty to połączenie: telewizora czarno - białego, magnetofonu i klawiatury.
G
Gość
10 września, 6:31, Gość:

No nic wszyscy beda placic teraz apple payem zeby nie zglupiec od tych pinow i innych glupot

żeby płacić apple payem to już wcześniej trzeba było zgupieć xD

t
ted
A co z kartami bez PIN? Tak, tak! Są takie karty.
G
Gość
Powracam do gotówki. Fakt że jutro możę być nic nie warta, ale chociaż wiem że będę miał ją w ręce.
M
M
A co w przypadku gdy przebywamy za granicą, poza UE?
k
keru
10 września, 6:31, Gość:

No nic wszyscy beda placic teraz apple payem zeby nie zglupiec od tych pinow i innych glupot

co? :D

G
Gość
No nic wszyscy beda placic teraz apple payem zeby nie zglupiec od tych pinow i innych glupot
Wróć na i.pl Portal i.pl