PŚ w łyżwiarstwie szybkim: polska drużyna na podium

Artur Bogacki
Drużyna panczenistów sezon PŚ ukończyła na 3. pozycji
Drużyna panczenistów sezon PŚ ukończyła na 3. pozycji Paweł Relikowski
W Heerenveen rozpoczęły się w piątek finałowe zawody Pucharu Świata. Pierwszego dnia zmagań łyżwiarzy szybkich miejsca w czołówce wywalczyła nasza męska drużyna oraz Artur Waś.

W finałowej rundzie PŚ startują tylko wybrani zawodnicy, z czołówki rankingu. W biegu drużynowym do rywalizacji dopuszczone zostały tylko cztery ekipy. Polacy jadący w składzie: Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki zajęli 3. miejsce (3.47,03), wyprzedzając tylko Włochów. Wygrali Holendrzy przed Norwegami. Ci ostatni w końcowym zestawieniu PŚ zepchnęli Polaków z 2. na 3. miejsce.

W pierwszym biegu na 500 m (drugi będzie w niedzielę) Artur Waś zajął 5. miejsce. Uzyskał czas 35,13 s, a do podium zabrakło mu tylko 0,01 s. Zwyciężył Rosjanin Rusłan Muraszow - 34,96. W zawodach nie wystartował główny faworyt, jego rodak Paweł Kuliżnikow, którego kilka dni temu przyłapano na stosowaniu dopingu (zażywał meldonium, ten sam specyfik co tenisistka Maria Szarapowa). Waś w „generalce” jest 6. i jeśli Kuliżnikowowi zabrane zostaną punkty za jeden tegoroczny start w PŚ (meldonium na liście zakazanych środków jest od 2016 r.), to może jeszcze powalczyć o podium.

W biegu na 3000 m kobiet wygrała Rosjanka Natalia Woronina (Polki nie startowały). Nie wystąpiła Czeszka Martina Sablikova, która już wcześniej zapewniła sobie triumf w klasyfikacji biegów długich (3 i 5 km).

**

Wyniki z piątku**

Mężczyźni, 500 m (I bieg): 1. Rusłan Muraszow (Rosja) 34,96 s, 2. Ronald Mulder (Holandia) 35,05, 3. Gilomre Junio (Kanada) 35,12... 5. Artur Waś (Polska) 35,13.
Klasyfikacja PŚ: 1. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 705 pkt, 2. Muraszow 585, 3. Junio 561... 6. Waś 452.

Bieg drużynowy: 1. Holandia 3.42,28 min, 2. Norwegia 3.43,42, 3. Polska 3.47,03, 4. Włochy 3.47,20.
Klasyfikacja PŚ: 1. Holandia 350, 2. Norwegia 280, 3. Polska 279, 4. Włochy 260, 5. Korea Płd 200, 6. Rosja 150.

Kobiety, 500 m (I bieg):
1. Brittany Bowe (USA) 37,84 s, 2. Heather Richardson-Bergsma (USA) 38,02, 3. Jorien ter Mors (Holandia) 38,20.
Klasyfikacja PŚ: 1. Hong Zhang (Chiny) 766 pkt, 2. Richardson-Bergsma 728, 3. Sang-Hwa Lee (Korea Płd.) 680.

3000 m: 1. Natalia Woronina (Rosja) 4.08,15, 2. Jorien Voorhuis (Holandia) 4.08,18, 3. Olga Graf (Rosja) 4.08,40.
Klasyfikacja PŚ (3000 i 5000 m): 1. Martina Sablikova (Czechy) 500, 2. Woronina 450, 3. Irene Schouten (Holandia) 361.... 20. Luiza Złotkowska (Polska) 60.

Sprint drużynowy: 1. Chiny 1.28,98, 2. Japonia 1.29,98, 3. Holandia 1.30,04.
Klasyfikacja PŚ: 1. Chiny 330, 2. Holandia 314, 3. Japonia 290.