PŚ w łyżwiarstwie szybkim: Polacy w dziesiątce

Artur Bogacki
Artur Waś w Heerenveen w biegach na 500 m zajął 5. i 7. miejsce
Artur Waś w Heerenveen w biegach na 500 m zajął 5. i 7. miejsce Peter Dejong
Niedzielnymi startami w Heerenveen łyżwiarze szybcy zakończyli rywalizację w Pucharze Świata w sezonie 2015/16. Ostatniego dnia finałowych zawodów reprezentanci Polski uplasowali się w czołowej dziesiątce.

Największe nadzieje wiązaliśmy z występem Artura Wasia (Fundacja Legia Warszawa). Nasz najlepszy sprinter wygrywał w tym sezonie zawody PŚ, ale w Heerenveen nie stanął na podium. W piątek na 500 m był 5. (0,01 od podium), w niedzielę uzyskał czas 35,17 s, i sklasyfikowany został na 7. pozycji (0,15 s od medalu), a sezon zakończył na 6. miejscu. W ostatnim biegu zwyciężył Holender Roland Mulder (34,81).

Na starcie zabrakło Rosjanina Pawła Kuliżnikowa, w jego organizmie wykryto w ubiegłym tygodniu zabroniony środek (meldonium). Zajął ostatecznie 1. miejsce w klasyfikacji końcowej sprintu (jego rodak Rusłan Muraszow też uzbierał 705 punktów), ale trzeba się liczyć z tym, że część dorobku zostanie mu zabrana. Grozi mu też poważniejsza kara, bo już raz, w 2012 r., był zawieszony na dwa lata za stosowanie zakazanych substancji.

Z dobrej strony pokazali się też nasi zawodnicy w biegu na 1500 m. Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice) zajął 6. miejsce (1.46,72), a Jan Szymański (AZS AWF Poznań) - 9. (1.47,60). W punktacji końcowej wyżej uplasował się ten drugi, na 9. pozycji, o „oczko” przed Niedźwiedzkim. W Heerenveen triumfował Rosjanin Denis Juskow (1.45,39), stawiając pieczęć na zwycięstwie w „generalce”.

Z żeńskiej części naszej kadry w niedzielę startowały tylko Luiza Złotkowska (Sparta Grodzisk Mazowiecki) i Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice), zajmując w biegu masowym odpowiednio 9. i 13. miejsce. Zwyciężyła Holenderka Irene Schouten, co pomogło jej sięgnąć po triumf w klasyfikacji Pucharu Świata. Złotkowska w końcowym srankingu zajęła 7. lokatę.

Bohaterką finału PŚ była Brittany Bowe. Amerykanka wcześniej była najszybsza na 500 i 1500 m, a na zakończenie dołożyła wygraną na 1000 m (w tej ostatniej konkurencji zwyciężyła w PŚ).

Wyniki z niedzieli

Mężczyźni, 500 m (II bieg): 1. Roland Mulder (Holandia) 34,81 s, 2. Rusłan Muraszow (Rosja) 34,89, 3. Mika Poutala (Finlandia) 35,02... 7. Artur Waś (Polska) 35,17.
Klasyfikacja PŚ: 1. Paweł Kuliżnikow (Rosja) 705 pkt, 2. Muraszow 705, 3. Gilmore Junio (Kanada) 637... 6. Waś 492, 28. Artur Nogal (Polska) 56.

1500 m: 1. Denis Juskow (Rosja) 1.45,39 min, 2. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 1.45,46, 3. Bart Swings (Belgia) 1.45,65... 6. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 1.46,72, 9. Jan Szymański (Polska) .
Klasyfikacja PŚ: 1. Juskow 530 pkt, 2. Kjeld Nuis (Holandia) 456, 3. Joey Mantia (USA) 405... 9. Szymański 209, 10. Niedźwiedzki 185, 21. Zbigniew Bródka (Polska) 50.

Bieg masowy: 1. Bart Swings (Belgia), 2. Fabio Francolini (Włochy), 3. Arjan Stroetinga (Holandia).
Klasyfikacja PŚ: 1. Stroetinga 404 pkt, 2. Swings 380, 3. Francolini 378.

Kobiety, 1000 m: 1. Brittany Bowe (USA) 1.14,22 min, 2. Jorien ter Mors (Holandia) 1.14,44, 3. Heather Richardson-Bergsma (USA) 1.15,07.
Klasyfikacja PŚ: 1. Bowe 710, 2. Richardson-Bergsma (USA) 508, 3. Marrit Leenstra (Holandia) 465.

Bieg masowy: 1. Irene Schouten (Holandia), 2. Ivanie Blondin (Kanada), 3. Miho Takagi (Japonia)... 9. Luiza Złotkowska (Polska), 13. Katarzyna Woźniak (Polska).
Klasyfikacja PŚ: 1. Schouten 466, 2. Blondin 420, 3. Misaki Oshigiri (Japonia) 271... 7. Złotkowska 165, 24. Woźniak 43, 26. Aleksandra Goss (Polska) 33.