Przysięga ochotników z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Jaki jest najczęstszy powód wstąpienia do służby?

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
W niedzielę odbyła się uroczysta przysięga 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
W niedzielę odbyła się uroczysta przysięga 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. PAP/Mateusz Marek
W niedzielę w południe na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się uroczysta przysięga 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Zasadniczym zadaniem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest stanie na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny - zaznaczył szef MON.

Żołnierze WOT-u sprawdzili się w wielu trudnych sytuacjach

W niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie, z udziałem szefa MON, odbyła się uroczysta przysięga 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, Wojska Obrony Terytorialnej rozrastają się liczebnie.

- W połowie ubiegłego roku powołaliśmy do życia trzy nowe brygady, w tym stołeczną 18. Brygadę Obrony Terytorialnej - powiedział minister obrony narodowej.

Zwrócił również uwagę na słowa przysięgi, w której ślubuje się służbę ojczyźnie, oraz obronę ojczyzny.

- To bardzo ważne słowa, bardzo ważny moment w życiu każdego żołnierza. Bardzo dziękuję, że postanowiliście państwo połączyć swoją aktywność zawodową ze służbą wojskową - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

- Żołnierze WOT-u sprawdzili się podczas pandemii, niosąc pomoc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali, sprawdzają się zawsze wtedy, kiedy trzeba usuwać skutki klęsk żywiołowych, kiedy należy wspierać Straż Pożarną, sprawdzają się na granicy polsko-białoruskiej, wspierając strażników granicznych - dodał minister obrony narodowej.

Jak wyglądało szkolenie ochotników?

Szkolenie ochotników, którzy postanowili połączyć dotychczasowe życie cywilne ze służbą wojskową obejmowało m.in. naukę bezpiecznego posługiwania się bronią, taktyki, pierwszej pomocy, topografii i orientacji w terenie, poruszania się na polu walki, ale też musztrę, regulaminy wojskowe itp.

Najczęstszym powodem przystąpienia do WOT wojna na Ukrainie

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej jest najmłodszą jednostką WOT. To też jedyna jednostka, której stały rejon odpowiedzialności to teren zurbanizowany. Dlatego też żołnierze przygotowują się do obrony stolicy i walki w mieście. Szkolą się także jeśli chodzi o działania z zakresu USAR (Urban Search and Rescue), czyli poszukiwawczo - ratownicze.

Jej formowanie zaczęło się niespełna siedem miesięcy temu, a brygada liczy ponad 600 żołnierzy. Co trzeci ochotnik z Warszawy deklaruje, że powodem wstąpienia do WOT była wojna na Ukrainie.

Formują się następne bataliony

Obecnie w Rembertowie formowany jest pierwszy batalion lekkiej piechoty oraz dowództwo 18. Stołecznej Brygady OT. Jeszcze w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnego batalionu na Ursynowie, a w kolejnym roku w Borzęcinie Dużym.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Ted

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl