reklama

Przez te choroby gorzej się uczą. Twoje dziecko też ją ma?

a.w.Zaktualizowano 
Współczesne choroby dzieci bywają zaskakujące. Jeszcze 30 lat temu nikt by się nie spodziewał, że w ogóle mogą istnieć. Zaburzenia uczenia się czy lęki skutecznie zniechęcają dzieci do chodzenia do szkoły, a czas spędzony z rówieśnikami jest w tym czasie bezcenny. Dowiedz się więcej o dziecięcych chorobach współczesności, aby móc szybko reagować i leczyć.
Współczesne choroby dzieci bywają zaskakujące. Jeszcze 30 lat temu nikt by się nie spodziewał, że w ogóle mogą istnieć. Zaburzenia uczenia się czy lęki skutecznie zniechęcają dzieci do chodzenia do szkoły, a czas spędzony z rówieśnikami jest w tym czasie bezcenny. Dowiedz się więcej o dziecięcych chorobach współczesności, aby móc szybko reagować i leczyć.

Twoje dziecko ma złe oceny z poszczególnych przedmiotów, nie potrafi skupić się na nauce, jest rozkojarzone i ma złe nastawienie do niektórych przedmiotów? To nie zawsze brak motywacji czy obniżony poziom inteligencji. Niekiedy za takimi symptomami stoi choroba, zaburzenie lub lęk.

Najważniejsza jest dobra diagnoza

Z zaburzeniami uczenia mamy do czynienia kiedy dziecko próbuje, stara się, jego poziom inteligencji jest zbliżony do rówieśników a nauka i tak sprawia ogromne problemy. Zaburzenia są uwarunkowane czynnikami genetycznych. W niektórych przypadkach mają też związek z niestandardowym rozwojem struktur mózgowych z okresie prenatalnym. Oznacza to, że nie mamy na nie bezpośredniego wpływu. Mamy jednak wpływ na to, jak dzieci radzą sobie z zaburzeniami i jak reagują na rówieśników z zaburzeniami. Zadaniem rodziców i opiekunów jest zadbanie o prawidłowy rozwój dziecka i edukację, bez traumatycznych wspomnień.

Z badań wynika, że różnorodne zaburzenia uczenia się mogą występować u 10-13% dzieci.

Pierwsze symptomy, które wskazują, że w przyszłości dziecko może być narażone na problemy z uczeniem się można zaobserwować już u niemowląt.

 Czy dogadałbyś się z uczniem z lat 80. i 90?

Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę u niemowląt?

  • poziom napięcia mięśniowego,
  • ruchy naprzemienne,
  • równowagę ciała
  • raczkowanie.

Jakiekolwiek nienaturalne ruchy czy działania powinny zapalać pomarańczową, ostrzegawczą lampkę i być powodem do odwiedzenia lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i podjęcie działań zmierzających do poprawy będzie miało pozytywne skutki w przyszłości.

Lęki, przez które dziecko nie może się uczyć

Nie tylko dorośli są narażeni na psychiczne choroby, zaburzenia czy lęki, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu. Już u dzieci można stwierdzić lęk przed dużymi skupiskami ludzi, który będzie się nasilał w trakcie przerw czy na apelach szkolnych, czy lęk przed wystąpieniami publicznymi, który może spalić każde wezwanie ucznia do odpowiedzi.

100 lat mundurków szkolnych - jak się zmieniały na przestrzeni lat?

Wideo

Materiał oryginalny: Przez te choroby gorzej się uczą. Twoje dziecko też ją ma? - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przyczyn może być wiele. Moim bliźniakom w efektywniejszej nauce bardzo pomogły zajęcia w szkole kształcenia technik pamięciowych edu w Warszawie gdzie poznali różne tajniki szybszego zapamiętywania. Mniej czasu ślęczą nad książkami i poprawili swoje oceny.

Dodaj ogłoszenie