Przez pandemię pracownicy odczuwają większą presję ze strony pracodawców

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Daria Shevtsova/ Pexels.com
Podczas pandemii pracownicy stali się bardziej zestresowani, mają wahania wagi i problemy ze snem. Mimo to tylko co piąta pracująca osoba potwierdziła, że jej pracodawca podjął jakąkolwiek inicjatywy, aby wpłynąć na poprawę well-being pracujących u siebie osób.

Okres pandemii ma negatywny wpływ na samopoczucie pracowników. Co piąta osoba skarży się na podniesiony poziom stresu (22 proc.), przyrost lub utratę wagi (20 proc.) oraz pogorszenie jakości snu (19 proc.) - wynika z badania Candidate Pulse, zrealizowanego w III kwartale 2021 r. przez firmę Michael Page. Przejście na home office odbiło się także na naszym samopoczuciu. Prawie co szósty respondent wskazał na zwiększony poziom frustracji i złości (18 proc.), a także na spadek energii i motywacji do działania (17 procent).

Co czwarta osoba pracująca zdalnie (24 proc.) zauważyła, że pojawiło się u niej poczucie izolacji. Jednak najczęściej źródłem stresu była praca. Co drugi pracownik zaczął zmagać się ze zwiększoną presją ze strony pracodawcy (50 proc.), a 49 proc. badanych doszło do wniosku, że ich praca nie jest doceniana. W nowej sytuacji aż 40 proc. pracujących osób doświadczyło problemów z zachowaniem work-life balance.

Warto przeczytać również:

Pandemia odbiła się na stanie psychicznym Polaków. Mimo to aż 40 proc. ankietowanych jest przekonanych, że ich przełożeni i menedżerowie nie przywiązują należytej wagi do kwestii zdrowia psychicznego pracowników. Tylko co piąty pracownik (22 proc.) potwierdził, że jego pracodawca podjął działania, mające poprawić samopoczucie pracowników. Jacek Łuć, dyrektor w Michael Page, uważa, że „zdrowie psychiczne nadal jest dla wielu z nas tematem tabu”, podczas gdy „jakość pracy i motywacja do osiągania sukcesu jest wysoce zależna od naszej kondycji psychicznej i samopoczucia”.

Pracownicy mają pomysł na to, co pracodawcy mogą zrobić, aby wesprzeć ich w pandemii i poprawić ich funkcjonowanie w organizacji, ale przełożeni nie zawsze są otwarci na propozycje zmian. Podczas home office przekonaliśmy się do pracy zdalnej i chcielibyśmy, aby firmy akceptowały elastyczne modele pracy. Takie postulaty popiera już ponad połowa uczestników badania. Kolejne 38 proc. respondentów chciałoby, aby przełożeni bardziej ich chwalili i okazywali im uznanie, a 37 proc. uważa, że najistotniejsza jest poprawa komunikacji między pracownikami a menedżerami oraz usprawnienie sposobu zarządzania zadaniami i czasem.

Warto przeczytać również:

Okazuje się, że większość ankietowanych przywiązuje wagę do inicjatyw pracodawców z obszaru well-being. W przypadku 84 proc. respondentów mogłyby one nawet rzutować na wybór pracodawcy. Co trzeci ankietowany ucieszyłby się, gdyby firma zainwestowała w poprawę samopoczucia pracowników oraz integrację członków zespołów. Jacek Łuś sądzi, że przełożeni powinni także okazywać osobom zatrudnionym więcej empatii i zrozumienia. Przejawem takiego podejścia może być zakaz korzystania z firmowej skrzynki pocztowej poza godzinami pracy czy rezygnacja z organizacji konferencji w czasie, gdy pracownicy mają wolne. Według eksperta firmy powinny także postawić na rozwój kultury organizacji, która uwzględnia dbanie o zdrowie psychiczne pracowników i wsparcie zespołu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu