Przez koronawirusa pojawiła się nowa choroba, na którą cierpią dzieci? Profesor Figlerowicz: Widzimy związek

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
-Zespół Kawasakiego jest rzadko rozpoznawalną chorobą. Jednak na przełomie maja i czerwca zaobserwowaliśmy jej wzrost i zauważyliśmy podobne do niej objawy u sześciu naszych pacjentów. Widzimy związek tej choroby z koronawirusem - zwraca uwagę prof. Figlerowicz.
-Zespół Kawasakiego jest rzadko rozpoznawalną chorobą. Jednak na przełomie maja i czerwca zaobserwowaliśmy jej wzrost i zauważyliśmy podobne do niej objawy u sześciu naszych pacjentów. Widzimy związek tej choroby z koronawirusem - zwraca uwagę prof. Figlerowicz. Pixabay
Zespół Kawasakiego to bardzo rzadka choroba, najczęściej występująca u chłopców poniżej 5. roku życia. Jednak w ostatnim czasie zapadalność na tę chorobę zaczęła wzrastać, a jej objawy nieco się zmieniły. Lekarze na całym świecie dopatrują się związku tej choroby z zakażeniami koronawirusem. Zauważyli to także poznańscy medycy.

Do końca maja badania pod kątem koronawirusa wykonano u ok. 6 tys. dzieci z Wielkopolski. Z tej grupy zakażenie koronawirusem potwierdzono u 102 młodych pacjentów.

- Od początku pandemii do końca maja w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera hospitalizowanych było 12 dzieci zakażonych koronawirusem. Od maja do tej sumy doszło jeszcze siedmiu pacjentów, co daje łączną liczbę 19 dzieci hospitalizowanych z powodu zakażeń koronawirusem

- wyjaśnia prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak zaznacza prof. Figlerowicz, w większości przypadków przebieg choroby był łagodny lub średnio ciężki. - Najcięższy przebieg odnotowaliśmy u trojga pacjentów - przyznaje.

Jednym z nich była 6-latka, o której pisaliśmy jeszcze w maju. Stan dziewczynki był na tyle zły, że lekarze zdecydowali się na podjęcie leczenia osoczem ozdrowieńców.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: Zakażona koronawirusem 6-latka wyleczona! Pomogło osocze ozdrowieńca, dziewczynka była wcześniej w ciężkim stanie

- Poza tą pacjentką, żadne inne dziecko nie otrzymało osocza ozdrowieńców. Co więcej, z moich informacji wynika, że była ona jedynym dzieckiem leczonym w ten sposób - dodaje prof. Magdalena Figlerowicz.

Obecnie w szpitalu przy ul. Szpitalnej w Poznaniu nie ma żadnego dziecka z rozpoznaniem zakażenia koronawirusem.

- To jednak nie oznacza, że oddział jest zupełnie pusty. Każdego dnia trafiają do nas przypadki np. z wysoką gorączką, które musimy kontrolować - podkreśla prof. Figlerowicz.

I dodaje:

- Nie możemy przestać być czujni. Zakażenie ostatnio utrzymuje się na podobnym poziomie, jednak co jakiś czas słyszymy o nowych ogniskach. Musimy być gotowi na każdą ewentualność.

Ostatnio na świecie pojawiły się głosy mówiące o nowej chorobie u dzieci i młodzieży spowodowanej właśnie wirusem SARS-CoV-2. Jej objawy mają przypominać chorobę Kawasakiego, jednak są nieco inne. Poznańscy lekarze także zaobserwowali ją u pacjentów w Szpitalu im. K. Jonschera.

- Zespół Kawasakiego jest rzadko rozpoznawalną chorobą. Jednak na przełomie maja i czerwca zaobserwowaliśmy jej wzrost i zauważyliśmy podobne do niego objawy u sześciu naszych pacjentów. Widzimy związek tej choroby z koronawirusem

- zwraca uwagę prof. Figlerowicz.

Sprawdź także: Ognisko koronawirusa w Malanowie - przebadano już ponad 2 tysiące osób. Wójt uspokaja, że nie ma powodów do obaw

Jak tłumaczą lekarze, nowa choroba, nazwana Wieloukładowym Zespołem Zapalnym różni się od dotychczas znanego zespołu Kawasakiego.

- Klasyczny zespół występował najczęściej u bardzo małych chłopców - do piątego roku życia. Miał charakterystyczne objawy, jak m. in. wysoka gorączka nieustępująca przez 5 dni, zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, złuszczanie się naskórka i zmiany na śluzówce jamy ustnej - wyjaśnia prof. Figlerowicz.

I dodaje: - Z kolei Wieloukładowy Zespół Zapalny jest niepełnoobjawowy i występuje częściej u dzieci starszych, a nawet u nastolatków.

Na ten moment wpływ koronawirusa na zachorowalność na zespół Kawasakiego nie jest jeszcze oficjalnie znany. Na całym świecie trwają obserwacje, mające na celu zdiagnozowanie tego problemu.


Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl