Przez błędy ministerstwa znikną małe przedszkola

Magdalena Kula
Bez wczesnej edukacji dzieciom trudniej odnaleźć się w grupie fot.PAWEł RELIKOWSKI
Ponad 800 wiejskich, małych przedszkoli najpóźniej za rok straci dotacje unijne.

Kto je będzie później współfinansować - nie wiadomo. Nie powstaną też do września nowe ośrodki przedszkolne ani kluby przedszkolaka, bo rozporządzenie Ministerstwa Edukacji o tzw. "innych formach edukacji przedszkolnej" stawia im zbyt wyśrubowane kryteria.

Małe - tworzone w prywatnych mieszkaniach, remizach, bibliotekach czy przy parafiach przedszkola, w których dzieci spędzają po kilka godzin dziennie, miały być alternatywą dla wielkich państwowych molochów. Zwłaszcza na wsiach, gdzie od lat 90. zamknięto 30 proc. państwowych placówek, bo prowadzenie dużych przedszkoli tam się nie opłaca. Nowe rozporządzenie MEN, spowodowało, że ich byt jest zagrożony.

- Małe przedszkola muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące budynków użyteczności publicznej, a to wyklucza wiele lokalizacji, np. prywatne domy - mówi Anna Blumsztajn z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Komeńskiego, która od lat promuje edukację małych dzieci. - Dostosowanie się do przepisów zabierze gminom przynajmniej trzy miesiące, nie zdążą uruchomić przedszkoli do września.

Tomasz Marzęda z urzędu gminy w Lubartowie, która prowadzi cztery wiejskie kluby przedszkolaka dla 64 maluchów wskazuje na kolejne utrudnienie: - W naszych klubach wolontariuszami są rodzice. Nowe rozporządzenie wymaga, by mieli badania sanitarno-epidemiologiczne. Wielu wycofa się z pomocy - narzeka.

Do tego nie wiadomo co stanie się z istniejącymi już ponad 80o alternatywnymi przedszkolami, do których uczęszcza 111 tys. dzieci. Zakładały je organizacje pozarządowe i stowarzyszenia rodziców w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską. W tym roku projekt unijny się kończy, wraz z nim pieniądze. A nie ma jednoznacznego prawa, które pozwalałoby gminom je współfinansować.

W dodatku MEN stawia niewykonalny wymóg: do 30 września 2007 r. alternatywne przedszkola miały zarejestrować się w gminach i podać liczbę dzieci, które mają pod opieką. Tylko wtedy będą mogły działać w nowym roku szkolnym 2008/2009. I uzyskać dotację od gminy. Kłopot w tym, że we wrześniu 2007 r. o alternatywnych przedszkolach w prawie nie było ani słowa. Zostały dopisane do ustawy oświatowej dopiero w październiku. Ten prawny paradoks nadal nie został przez MEN rozwiązany w nowym rozporządzeniu. Dla części alternatywnych przedszkoli może mieć dramatyczny finał: likwidacja.

A już dziś Polska ma najmniejszy w Unii Europejskiej odsetek dzieci objętych wczesną edukacją: do przedszkoli chodzi niewiele ponad 30 proc. dzieci w wieku 3-5 lat. Na wsiach- tylko 15 proc.
W Belgii, Holandii czy na Węgrzech do przedszkoli, choćby na kilka godzin w tygodniu, chodzą wszystkie maluchy. W Portugalii "wędrowne przedszkolanki" dwa razy w tygodniu odwiedzają dzieci z malutkich wiosek. W edukacyjne zabawy angażują rodziców. Bo bez wczesnej edukacji, opieki pedagogów, psychologów i logopedów, dzieciom trudniej przyswajać nowe umiejętności i trudniej odnaleźć się w grupie rówieśników.

***
Mamy najmniej przedszkolaków
Wczesną edukacją objęto tylko 42 proc. 4-latków. W grupie wiekowej 3-5 lat: około 30 proc. W krajach UE średnio do przedszkoli chodzi 80 proc. dzieci. W Belgii i na Węgrzech - to 100 proc.
W Polsce najtrudniej jest o miejsce w przedszkolu w województwie podlaskim: na każde miejsce przypada 12 dzieci.

Zachodniopomorskie: 7,3 dzieci na miejsce, pomorskie: 5,1, warmińsko-mazurskie:7,1, lubuskie: 3,2, wielkopolskie: 2,4, kujawsko-pomorskie:6,8, mazowieckie:5,1, lubelskie: 6,9, świętokrzyskie: 6,2, łódzkie:4,6, dolnośląskie: 4,4, opolskie:1,2, śląskie: 1,8, małopolskie:3,8, podkarpackie: 4,8.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie