Przewozy Regionalne likwidują połączenia. Nie będzie...

  Przewozy Regionalne likwidują połączenia. Nie będzie pociągów interregio. Spółka straciła 32 mln zł

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przewozy Regionalne likwidują połączenia. Nie będzie pociągów interregio. Spółka straciła 32 mln zł
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta/zdjęcie ilustracyjne

  Od września Przewozy Regionalne rezygnują z połączeń komercyjnych. Zostaną tylko pociągi regionalne. To efekt restrukturyzacji tej spółki.
  Najtańsze pociągi kursujące pomiędzy kilkoma województwami od września znikną z rozkładów jazdy. Chodzi o pociągi interregio. Przewozy Regionalne likwidują te połączenia, bo nie chcą do nich dopłacać. Są to pociągi komercyjne, które wysyłała spółka bez jakichkolwiek dotacji. Dla podróżnych to uderzenie po kieszeni, ponieważ w promocji "Super Bilet" można było kupić bilety na te pociągi za złotówkę. Przewozy Regionalne już wstrzymały sprzedaż biletów na te pociągi.


  Od 1 września na tory nie wyjadą pociągi: "Mewa", "Portowiec", "Warta", "Drwęca", "Mamry", "Spodek", "Lednica", "Szyndzielnia", "Giewont", "Białowieża" oraz pociągi regioekspres "Kowalski" i "Schmidt", kursujące z Poznania do Frankfurtu nad Odrą. Pozostaną natomiast pociągi Łódź - Warszawa. Przewozy Regionalne będą nadal uruchamiać sześć pociągów z Łodzi do stolicy i taką samą liczbę z powrotem.

  Pociągi interregio z Łodzi do Warszawy są finansowane przez łódzki Urząd Marszałkowski, więc pozostaną w naszej ofercie - wyjaśnił Michał Stilger, rzecznik Przewozów Regionalnych.

  Spółka nie zlikwiduje również połączeń z Małkini i Ełku do Grodna, bo są one finansowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
  Pociągi interregio kursowały od 2009 roku. Przyciągnęły podróżnych ceną biletów i czasem przejazdu. Umożliwiały podróż między aglomeracjami i mniejszymi miejscowościami. Kursowały też do wielu miejsc letniego i zimowego wypoczynku. Przynosiły jednak straty.

  Przykładowo kursowanie pociągu "Mewa" z Warszawy do Szczecina kosztowało rocznie prawie 7 mln zł. Nie było szans, aby taką kwotę zrekompensować wpływami z biletów. Przewozy Regionalne szacują, że w ubiegłym roku straciły na pociągach interregio 32 mln zł. Tegoroczna strata ma sięgnąć 24 mln zł. Gdyby nie było tych strat, roczny bilans spółki byłby dodatni. Nie tylko czynnik finansowy miał znaczenie przy rezygnacji z połączeń komercyjnych. Większość składów nie była przystosowana do relacji dalekobieżnych.

  Po rezygnacji z połączeń komercyjnych Przewozy Regionalne skoncentrują się na pociągach regionalnych, które są finansowane przez marszałków województw. Spółka będzie codziennie wysyłać na tory 1,6 tysiąca pociągów.


  Autopromocja

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ok

  igrek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Okazalo sie ze należy zwolnic 2000 osob, które sa w firmie niepotrzebne a pobieraja miesiecznie wypłaty - wskazuje to ze restrukruryzacja jest konieczna. PR zmierza w dobrym kierunku i widać że...rozwiń całość

  Okazalo sie ze należy zwolnic 2000 osob, które sa w firmie niepotrzebne a pobieraja miesiecznie wypłaty - wskazuje to ze restrukruryzacja jest konieczna. PR zmierza w dobrym kierunku i widać że wykonuja niezly progres (z perspektywy pasazera).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jak odjedzie z Fabrycznego 100 tys pasażerów? Na wrotkach

  Frasobliwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Zadaję takie pytanie do wniosków o dofinansowanie z UE

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szczyt marnotrawstwa pieniędzy podatników.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Miliardy idą na budowę nowych dworców PKP? Po to tylko by przyjeżdżało na nie kilka pociągów na dobę? Fabryczny ma obsługiwać 100 tys pasażerów na dobę. Toż to tylu pociągów na PKP się nie...rozwiń całość

  Miliardy idą na budowę nowych dworców PKP? Po to tylko by przyjeżdżało na nie kilka pociągów na dobę? Fabryczny ma obsługiwać 100 tys pasażerów na dobę. Toż to tylu pociągów na PKP się nie znajdzie a są jeszcze inne dworce. Foto na sklave.manifo.com/smieszne-zdjecia

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powoli zlikwiduje sie wszystko. Ile kosztuje utrzymanie dróg?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 1

  Trudno zrozumieć politykę państwa. Likwidują połączenia kolejowe i tory na potęgę. Wszędzie wyznacznikiem jest zyskowność.
  Jaka jest zyskowność utrzymania dróg? Ktoś mi to wytłumaczy?
  I jeszcze...rozwiń całość

  Trudno zrozumieć politykę państwa. Likwidują połączenia kolejowe i tory na potęgę. Wszędzie wyznacznikiem jest zyskowność.
  Jaka jest zyskowność utrzymania dróg? Ktoś mi to wytłumaczy?
  I jeszcze jedno czy aby te pozostałe pociągi nie będą konkurować między sobą? Po co było powoływać drugi twór ŁKA skoro działają przewozy regionalne?
  Czy chodziło o stanowiska dla kolesiów? Czy przewozy regionalne nie potrafiłyby ogarnąć zadań ŁKA? Nie wierzę!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  pawlacco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Konkurowac powinny jak najbardzuej zeby nie bylo monopolu. Ale z reszta zgadzam sie jak najbardziej


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Likwidacja pociągów

  wieslaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przeznaczono ogromne fundusze na remont torów kolejowych, przystanków i dworców na miarę XX w, nie po to by likwidować pociągi , tym bardziej, które dowożą ludzi do pracy. To kolej ma być dla...rozwiń całość

  Przeznaczono ogromne fundusze na remont torów kolejowych, przystanków i dworców na miarę XX w, nie po to by likwidować pociągi , tym bardziej, które dowożą ludzi do pracy. To kolej ma być dla pasażerów a nie odwrotnie.To Urząd Marszałkowski Decyduje czy likwidować czy wychodzić na przeciw pasażerom.Marszałek likwiduje oszczędzając pieniądze na Łódzką Kolej Aglomeracyjną.Lokuje się pieniądze w Łódż nie patrzy się na pozostałą część województwa i na mieszkańców, którzy borykają się z dojazdem do pracy i ponoszą dodatkowe koszty bo pracować trzeba. Niech powstaje woj częstochowskie, podpisujemy się pod tym projektem, pow radomszczańskizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo