Przewodniczący komisji sprawiedliwości Marek Ast: W tym tygodniu wrócimy do rozpatrywania projektu ustawy o sędziach pokoju

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Temat sędziów pokoju ma powrócić do prac komisji, a do Sejmu może trafić już na majowym posiedzeniu.
Temat sędziów pokoju ma powrócić do prac komisji, a do Sejmu może trafić już na majowym posiedzeniu. Fot. Krzysztof Kapica
- W tym tygodniu wrócimy do rozpatrywania projektu ustawy o sędziach pokoju - powiedział przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS). Jak dodał, możliwe, że projekt trafi już na majowe posiedzenie Sejmu. Projekty ustaw były inicjatywą Andrzeja Dudy. Prezydent odbył w tej sprawie rozmowę z liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem.

Temat sędziów pokoju wróci na obrady sejmowe

Pod koniec marca sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przerwała pracę nad projektami ustaw ws. powołania sądów pokoju. Do rozpatrywania tych przepisów posłowie mają powrócić po sporządzeniu dodatkowej opinii przez Biuro Analiz Sejmowych.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodniczący Ast przekazał, że do komisji wpłynęły już opinie BAS.

- Opinia wskazuje na zagadnienia, które były już wcześniej kwestionowane, ale nie zarzuca projektowi niekonstytucyjności, tylko w ostrożny sposób wskazuje na pewne zagrożenia - powiedział.

Kiedy odbędą się posiedzenia komisji?

Posiedzenia sejmowych komisji sprawiedliwości i praw człowieka, które mają rozpatrzyć projekt ustawy o sędziach pokoju zaplanowane są na środę (godz.11:00) i na czwartek (godz. 10:00).

- Jeżeli się uda wypracować sprawozdanie, to na kolejnym posiedzeniu Sejmu mogłoby być drugie czytanie - dodał.

Najbliższe zaplanowane posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 24-26 maja.

Kim byliby sędziowie pokoju?

Inicjatywa dotycząca sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych. Prace nad takimi rozwiązaniami trwają w Sejmie od grudnia 2021 r. Podkomisja sejmowa poświęciła łącznie 15 posiedzeń na wypracowanie projektów ustawy o sądach pokoju oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające reformę.

Oba projekty były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju początkowo prowadził zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, który rozpoczął działalność po rozmowach lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza z prezydentem Dudą.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak uważam
Kto i dlaczego blokuje powołania "sędziów pokoju" ? Wydaje się,

że na tle obecnej "nadzwyczajnej kasty" i ciągnących się miesiącami

a nawet latami prostych spraw , są oni dobrym rozwiązaniem.
Wróć na i.pl Portal i.pl