1/20
Jak zmieniała się FIFA na przestrzeni lat? Historia serii...

Jak zmieniała się FIFA na przestrzeni lat? Historia serii gier FIFA (94-19)

Jak zmieniała się FIFA na przestrzeni lat? Historia serii gier FIFA (94-19). W roku 1994 fani piłki nożnej przygotowywali się do XV Mistrzostw Świata mających odbyć się w Stanach Zjednoczonych. Mało kto wówczas spodziewał się prawdziwego boomu na elektroniczną wersję gry w najpopularniejszą dyscyplinę świata. Zanim wirtualni piłkarze pod szyldem "FIFA" zaczęli bić rekordy popularności, gra przeszła długą drogę. Dziś może się jednak poszczycić jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Jak zmieniały się gry z serii FIFA? Przed Wami najważniejsze informacje, ciekawostki i główne zmiany tytułu.

2/20
Zanim EA Sports na dobre ruszyło z produkcją swojego tytułu,...

1. FIFA International Soccer

Zanim EA Sports na dobre ruszyło z produkcją swojego tytułu, konkurencji na tym polu nie miał "Sensible Soccer". Ten wydany w 1992 roku symulator futbolu do dziś uznawany jest przez niektórych za najgrywalniejszą symulację "kopanej" TAK WYGLĄDAŁ SENSIBLE SOCCER. Inne tytuły były wtórne i za każdym razem oferowały praktycznie te same funkcje w identycznej oprawie graficznej. Jednak w związku ze zbliżającym się Mundialem w USA na rynku pojawiła się "FIFA International Soccer", będąca pierwowzorem współczesnych odsłon.

Tytuł od "Elektroników" oferował przełomowe rozwiązanie graficzne - widok w meczu był w rzucie izometrycznym, podczas gdy dotychczasowe tytuły raziły kamerą zawieszoną u góry (powodując, że piłkarze wyglądali bardziej jak kropki z kończynami). FIFA International Soccer oferowała 48 grywalnych drużyn, w których każdy z zawodników posiadał określoną wartość umiejętności w zakresie 1-10. Poza kwestiami technicznymi warto odnotować swobodę rozgrywki. W spotkaniach odgwizdywane były spalone (opcja możliwa do wyłączenia), gracze mogli ustawić dowolny czas trwania meczu, a w dodatku tytuł proponował szeroki zakres stałych fragmentów gry, podań, strzałów i ustawień taktycznych. Produkcja została zrealizowana szczegółowo, o czym niech świadczy choćby możliwość wyboru strony monety podczas losowania kapitanów.

CIEKAWOSTKA: Na zdjęciu z okładki znalazł się Piotr Świerczewski walczący o piłkę z Davidem Plattem w meczu Anglia - Polska. Okładkę możesz zobaczyć ->TUTAJ

W 1994 roku nikt nie spodziewał się, do jakiej wielkości urośnie nowa marka pod szyldem EA. Aby sprawdzić, jakie nowości wprowadzono w kolejnej części, przejdź do następnego slajdu lub KLIKNIJ TUTAJ

3/20
Zaledwie pół roku po premierze FIFA International Soccer EA...

2. Fifa Soccer 95

Zaledwie pół roku po premierze FIFA International Soccer EA Sports wydało Fifa Soccer 95. Kanadyjskie studio miało zdecydowanie za mało czasu, by poprawić szatę graficzną, ale to nie oznacza, że premiera obyła się bez zmian. Gracz mógł wybrać jedną z 200(!) drużyn, przy czym poza reprezentacjami pojawiły się popularne kluby z ośmiu lig świata (m.in. Francji, Anglii, Niemiec i Brazylii). Do trybów gry dodano również wszelkie ligi, puchary, mistrzostwa etc. Łącznie było ich aż 8.

EA Sports poprawiło wady poprzedniej części. Zawodnicy sterowani przez SI inteligentnie poruszali się po murawie, w kwestii sterowania doszło do wielu usprawnień, a poziom trudności był na tyle łatwy i wymagający zarazem, że każdy gracz bez problemu mógł się nauczyć gry i szlifować umiejętności, by stać się najlepszy na osiedlu.

4/20
Poprzednie edycje były dowodem na to, że EA Sports nie...

3. Fifa Soccer 96

Poprzednie edycje były dowodem na to, że EA Sports nie zamierza robić kolejnej gry sportowej wątpliwej jakości, jakich na rynku wówczas było wiele. Już trzecia odsłona przyniosła ogromną rewolucję technologiczną. Widok izometrzyczny poszedł w odstawkę, gdyż Kanadyjczycy postawili na grafikę 3D. To pozwoliło na efekty w postaci zmiany widoku (kilka różnych ujęć kamer), efektowne (jak na owe czasy) powtórki bramek i efektownie prezentujące się stadiony. Rozgrywka nie uległa większej zmianie poza dodaną opcją treningu.

CIEKAWOSTKA: Po raz pierwszy w historii serii, nasze działania na boisku komentowane są przez komentatora telewizyjnego. Głosu użyczył brytyjski sprawozdawca sportowy, John Motson. Dziennikarz zrealizował tylko znacznie mniej kwestii niż obecnie możemy doświadczyć, ale na średniowieczne czasy branży gier było to duże osiągnięcie.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Świat futbolu. Tak zmieniali swoje powołanie. Piłkarz mnichem, pastorem, księdzem

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Zobacz również

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Rafał Z. z zarzutami. Przyznał się do zabójstwa żony

Tragiczny wypadek. Nie żyje nastolatka potrącona przez tramwaj

Tragiczny wypadek. Nie żyje nastolatka potrącona przez tramwaj