"Przełom" ws. Iwony Wieczorek. Nieoficjalne informacje o rewelacjach mediów

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
fot. Tomasz Bolt
Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Za kilka dni przypadnie 12. rocznica tych tragicznych i niewyjaśnionych wciąż wydarzeń. To powoduje, że o sprawie znów robi się głośno. W ubiegłym tygodniu lotem błyskawicy po całym kraju rozeszła się wiadomość o rzekomym "przełomie" w śledztwie. - Żadnego przełomu nie ma i w najbliższym czasie raczej nie będzie - ustalił nieoficjalnie portal Polskatimes.pl.

O możliwym przełomie ws. zaginięcia Iwony Wieczorek informował w piątek "Fakt". Według gazety "nowe ustalenia śledczych są bardzo konkretne, mają rangę takich których nikt się nie spodziewał. Nie są to jednak wiadomości pozytywne dla bliskich Iwony".

- To nieprawda. W sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek nie ma żadnego przełomu - usłyszeliśmy od proszącej o anonimowość osoby, która doskonale zna szczegóły i przebieg śledztwa. - Śledztwo wciąż jest prowadzone, jednak upływ czasu powoduje, że nie należy ono do najłatwiejszych. Po tylu latach od zdarzenia ciężko jest odtworzyć niektóre ślady i dowody, które nie były znane lub nie zostały zabezpieczone 12 lat temu. Dlatego w najbliższym czasie nie jest raczej możliwy żaden przełom w tej sprawie - mówi nam jedna z osób bezpośrednio zaangażowanych w śledztwo.

Przypomnijmy, że Iwona Wieczorek zaginęła blisko 12 lat temu. 19-latka bawiła się w jednym z klubów w Sopocie. Ostatni raz widziano ją na nagraniu z kamer miejskiego monitoringu 17 lipca 2010 roku o godz. 4:12. Tutaj trop się urywa, a Iwony do dziś nie odnaleziono. Prokuratura umorzyła śledztwo po 1,5 roku. W międzyczasie sprawą zajmowali się m.in. Krzysztof Rutkowski oraz nieżyjący już reporter Janusz Szostak. Akta sprawy trafiły też do Prokuratury Krajowej oraz słynnego krakowskiego Archiwum X.

Jak wygląda praca Archiwum X?

- Rzeczywiście sprawa dotycząca zaginięcia Iwony Wieczorek została przekazana do tzw. Archiwum X, działającego w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie - potwierdza w rozmowie z Polskatimes.pl prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

- W sprawach kierowanych do Archiwum X wykorzystywane są nowe technologie oraz wiedza najbardziej doświadczonych polskich i zagranicznych biegłych oraz różnych instytucji badawczych, niestandardowy sposobu badania dowodów i nieszablonowy sposób podejścia do ich oceny - wyjaśnia Borchólski.

Jakimi badaniami i eksperymentami zajmują się śledczy z tzw. Archiwum X? Jednym z ciekawszych jest chociażby odtwarzanie w technice 3D przebiegu zdarzeń. To nowoczesna metoda, która nieraz już okazywała się niezwykle skuteczna. W jednym ze śledztw prokuratorskich, po przeprowadzeniu takiego eksperymentu, po 20 latach został zatrzymany mężczyzna podejrzany o zabójstwo.

Jak udało nam się ustalić, również w sprawie Iwony Wieczorek prokuratura do tej pory zleciła biegłym specjalistom przeprowadzenie wielu eksperymentów procesowych. - Jednak z uwagi na dobro postępowania na obecnym etapie nie udzielamy więcej informacji, ani co do przedmiotu i zakresu prowadzonych obecnie, a także planowanych w przyszłości czynności w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek - podkreśla prokurator Borchólski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl