Przekazy pieniężne a opłaty. Czy to się opłaca?

  Przekazy pieniężne a opłaty. Czy to się opłaca?

  Artykuł sponsorowany

  Polska

  Przekazy pieniężne – obok przelewów bankowych – są najpopularniejszymi sposobami przekazania środków pieniężnych. Klienci stojący przed wyborem często biorą pod uwagę wysokość opłat. By jednak ocenić, czy koszt jest adekwatny do oferowanej usługi, trzeba uwzględnić szereg innych czynników niż tylko opłaty.


  Na co zwrócić uwagę, porównując oferty firm?

  Na rynku istnieje przynajmniej kilka firm oferujących usługi przekazu pieniężnego. Jeżeli dodać do tego ofertę banków i operatorów pocztowych, to osoby zainteresowane wysłaniem pieniędzy mają całkiem wiele możliwości. Porównując poszczególne propozycje handlowe, zainteresowani powinni wziąć pod uwagę nie tylko opłat, lecz także bezpieczeństwo, czas, w jakim pieniądze zostaną dostarczone do adresata, i możliwość sprawdzenia statusu zlecenia.

  Klienci, którym zależy na szybkiej realizacji usługi, powinni mieć świadomość, że ekspresowe dostarczenie pieniędzy do adresata będzie kosztowało więcej niż wykonanie takiego zlecenia w ciągu kilku dni roboczych. Przekazy pieniężne są pod tym względem bezkonkurencyjne, bo adresat może odebrać pieniądze już po kilku minutach od ich nadania. Niezależnie jednak od czasu dostarczenia wysłanej kwoty szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo – dobrze, by firma stosowała przynajmniej kilka zabezpieczeń.

  Western Union – opłaty za przekazy pieniężne

  Koszty przekazów pieniężnych są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Poszczególne firmy, np. Western Union, opłaty za usługi publikują na swoich stronach internetowych. Każdy z klientów może zatem porównać opłaty naliczane przez konkretne placówki, biorąc jednocześnie pod uwagę np. czas realizacji przekazu.

  Klienci, którym zależy na tym, by adresat przekazu nie musiał szukać najbliższej placówki, powinni sprawdzić, czy wybrana przez nich firma dostarcza przekazy pod wskazany adres. Przykładem może być Western Union. Opłaty – nawet jeżeli klient wybierze opcję z dostarczeniem do domu – uiszcza wyłącznie za nadanie przekazu. Taka opcja jest o tyle korzystna, że adresat nie musi marnować czasu na dojazdy do najbliższej placówki, w której mógłby odebrać pieniądze.

  Rozwiązanie, które się opłaca

  Biorąc pod uwagę, że przekaz pieniężny jest realizowany nawet w ciągu kilku godzin, a firmy oferujące taką usługę zapewniają, że transakcja będzie odpowiednio zabezpieczona, opłaty nie są wygórowane. Dobrze widać to w zestawieniu z popularnymi przelewami bankowymi, gdy mowa o przekazaniu pieniędzy adresatowi przebywającemu za granicą.

  Klient decydujący się na wykonanie zagranicznego przelewu bankowego musi liczyć się z koniecznością założenia walutowego konta bankowego i jego utrzymywania. Takie rozwiązanie może być korzystne, ale tylko wówczas, gdy takie przelewy wykonuje on regularnie. Jeżeli są one wyłącznie sporadyczne, to tańsze będzie nadanie przekazu pieniężnego.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo