Przejechali I Rajdem Pamięci śladami walk z UPA [WIDEO,...

  Przejechali I Rajdem Pamięci śladami walk z UPA [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rekonstruktorzy z kilku grup z Polski wzięli udział w I Rajdzie Pamięci ku czci poległych i pomordowanych w walkach z UPA na Ziemi Przemyskiej.
  Uczestnicy rajdu zapalali znicze na mogiłach i przy pomnikach bohaterów walk z UPA
  1/30
  przejdź do galerii

  Uczestnicy rajdu zapalali znicze na mogiłach i przy pomnikach bohaterów walk z UPA ©Norbert Ziętal

  - To pierwszy Rajd Pamięci poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza, milicjantom i ludności cywilnej, którzy zginęli lub zostali zamordowani w walkach z UPA w latach 1944 - 1948 - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

  W rajdzie, zabytkowymi samochodami wojskowymi, w mundurach Wojska Polskiego, wzięli udział członkowie kilku grup rekonstrukcyjnych. Oprócz przemyskiej, również z Warszawy i Lublina.


  - Odwiedziliśmy miejsca, w których znajdują się upamiętnienia polskich żołnierzy, oficerów, milicjantów i ludności cywilnej. To miejsca, w których płynęła polska krew. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy stawali w obronie niewinnej ludności cywilnej atakowanej przez bandy UPA, i w obronie polskości tych ziem - mówi Majkowski.

  Podczas sobotnio - niedzielnego rajdu, jego uczestnicy odwiedzili groby poległych żołnierzy w Pikulicach koło Przemyśla, mogiłę żołnierzy 9. Dywizji Piechoty oraz ludności cywilnej polskiej i ukraińskiej poległych i pomordowanych w walkach z UPA w Kniażycach w gm. Fredropol. Odwiedzili niedawno odsłonięty pomnik milicjantów, żołnierzy WOP oraz Armii Krajowej w Kalwarii Pacławskiej. Ponadto byli w Birczy, Borownicy. W okolicach Jawornika Ruskiego odwiedzili miejsce, gdzie niedawno ekshumowano żołnierzy 9 DP zamordowanych przez UPA. Stoi tam krzyż. W mundurach Wojska Polskiego z pierwszych lat pod II wojnie światowej, wczoraj wzięli udział w mszy w kościele w Jaworniku Ruskim. Byli w Krzywczy, w Babicach, a rajd zakończył się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym, przy grobie żołnierzy poległych z walkach z UPA.

  - Mamy nadzieję, że impreza ta stanie się cykliczną, gromadzącą coraz więcej uczestników - mówi Majkowski.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo