Przejechali I Rajdem Pamięci śladami walk z UPA [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert ZiętalZaktualizowano 
Rekonstruktorzy z kilku grup z Polski wzięli udział w I Rajdzie Pamięci ku czci poległych i pomordowanych w walkach z UPA na Ziemi Przemyskiej.

- To pierwszy Rajd Pamięci poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza, milicjantom i ludności cywilnej, którzy zginęli lub zostali zamordowani w walkach z UPA w latach 1944 - 1948 - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”.

W rajdzie, zabytkowymi samochodami wojskowymi, w mundurach Wojska Polskiego, wzięli udział członkowie kilku grup rekonstrukcyjnych. Oprócz przemyskiej, również z Warszawy i Lublina.

- Odwiedziliśmy miejsca, w których znajdują się upamiętnienia polskich żołnierzy, oficerów, milicjantów i ludności cywilnej. To miejsca, w których płynęła polska krew. Przede wszystkim chcemy oddać hołd tym, którzy stawali w obronie niewinnej ludności cywilnej atakowanej przez bandy UPA, i w obronie polskości tych ziem - mówi Majkowski.

Podczas sobotnio - niedzielnego rajdu, jego uczestnicy odwiedzili groby poległych żołnierzy w Pikulicach koło Przemyśla, mogiłę żołnierzy 9. Dywizji Piechoty oraz ludności cywilnej polskiej i ukraińskiej poległych i pomordowanych w walkach z UPA w Kniażycach w gm. Fredropol. Odwiedzili niedawno odsłonięty pomnik milicjantów, żołnierzy WOP oraz Armii Krajowej w Kalwarii Pacławskiej. Ponadto byli w Birczy, Borownicy. W okolicach Jawornika Ruskiego odwiedzili miejsce, gdzie niedawno ekshumowano żołnierzy 9 DP zamordowanych przez UPA. Stoi tam krzyż. W mundurach Wojska Polskiego z pierwszych lat pod II wojnie światowej, wczoraj wzięli udział w mszy w kościele w Jaworniku Ruskim. Byli w Krzywczy, w Babicach, a rajd zakończył się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym, przy grobie żołnierzy poległych z walkach z UPA.

- Mamy nadzieję, że impreza ta stanie się cykliczną, gromadzącą coraz więcej uczestników - mówi Majkowski.

Materiał oryginalny: Przejechali I Rajdem Pamięci śladami walk z UPA [WIDEO, ZDJĘCIA] - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
W dniu 14.04.2017 o 17:37, Gość napisał:

Pan Andrzej Huk jest Polakiem i Patriotą i to zdecydowanie przez duże "P" . Posłuchajcie co i jak mówi o Polsce, posłuchajcie i poczytajcie jak pisze o Polsce.Przypomnijcie jego harcerską "13" z Przemyśla i to jak zapisała się w ostatnich latach.Ta sztuczna dyskusja - próba poddania w wątpliwość jego polskiej narodowości ma na celu podważenie jego wiarygodności. Komuś na tym zależy żeby gościa zdyskredytować.Ja wiem swoje: Andrzej Huk - Polak - Patriota!

Każdy jest tym kim chce być lub za kogo się uważa. 

W Polsce jest cała masa "Prawdziwych Polaków" których nie tylko ojciec ale i matka, dziadek, babka, wujki, ciotki, pociotki, praprzodki byli Ukraińcami, Żydami, Niemcami, Cyganami, Litwinami, Białorusinami, Rosjanami, Czechami itd.itp. 

Z całego serca kochają Polskę nawet Ludową a nienawidzą wyżej wymienionych swoich przodków i pobratymców.

Każdy z was takich na pewno osobiście zna. Jak nie zna to niech się wokół siebie rozejrzy. Czym większy zdrajca swoich tym bardziej poobwieszany kotwicami, orłami i na biało-czerwono.

Sam Majkowski to sympatyk Rosji, Związku Radzieckiego i wszystkiego w tym kierunku ze Stalinem i Leninem włącznie. Sam osobiście chwalił się że był z wizytą "u przyjaciół" będąc w Federacji Rosyjskiej. Fascynacja "Komuną" w tym wypadku nie jest przypadkowa. 

Tu w otoczeniu gdzie co trzeci obywatel jest Ukraińcem najlepiej i najszybciej dostać się do koryta poprzez zwykłe ukrainożerstwo bo poprzez nienawiść do Ukraińców każdy po raz pierwszy usłyszał o tym panu. Czy ktoś przed antyukraińskimi akcjami znał wcześniej byłego Europosła niejakiego Zapałowskiego? Pewnie że nie no bo i skąd?

Każdy lokalny mało lub nic nie znaczący "ktoś tam" jak chce żeby o nim usłyszało całe województwo a nawet cała Polska dokonuje takich właśnie zabiegów robiąc koło siebie szum. Najczęściej kosztem kogoś. Narobić szumu i udawać zdziwionego. Potem zostaje się lokalną "gwiazdą medialną" i "ekspertem" od wielowiekowych stosunków polsko-ukraińskich, historii, geopolityki i kto wie czego jeszcze.

Drzwi do polityki , stanowisk stoją otworem. Tak jest tu.

 Na Śląsku Prawdziwi Polscy Patrioci jadą na Niemcach bo tam akurat jest spora mniejszość niemiecka. W Hajnówce i okolicach na Białorusinach a w Białostockiem na Litwinach. Tam gdzie są jacyś Żydzi to jedzie się na Żydach ale w tym przypadku można pójść do ciupy jak pewien Prawdziwy Polak który spalił kukłę Żyda na Wrocławskim Rynku. 

Dopóki w Polsce rządzi PIS kierowany przez kościół i popiera się narodowców z ONR i skrajną prawicę z MW to sytuacja będzie nabierać rozwoju.  

Takie tam przebierańce wożące się starymi poprzerabianymi gratami to nic nie znaczący pryszcz a takie "tradycje" to sobie można wymyślać codziennie po kilka razy

zgłoś
P
PRAWDA W OCZY KOLE
W dniu 14.04.2017 o 18:30, xyz napisał:

   Oho, ktoś poruszył czułą strunę :). 

Kto?  Gdzie?  hm .  Nie widzę. Ktoś zamiast Andrzej napisał bohdan? łoł gdzie?  Nie widzę.

zgłoś
x
xyz
W dniu 14.04.2017 o 17:37, Gość napisał:

Pan Andrzej Huk jest Polakiem i Patriotą i to zdecydowanie przez duże "P" . Posłuchajcie co i jak mówi o Polsce, posłuchajcie i poczytajcie jak pisze o Polsce.Przypomnijcie jego harcerską "13" z Przemyśla i to jak zapisała się w ostatnich latach.Ta sztuczna dyskusja - próba poddania w wątpliwość jego polskiej narodowości ma na celu podważenie jego wiarygodności. Komuś na tym zależy żeby gościa zdyskredytować.Ja wiem swoje: Andrzej Huk - Polak - Patriota!

 

Oho, ktoś poruszył czułą strunę :).

zgłoś
G
Gość
W dniu 13.04.2017 o 21:45, Gość napisał:

Nie wiem jakiej jest narodowości pan wójt Huk.Załóżmy że ukraińskiej.Co w tym złego?Wiem że pan wójt jako obywatel RP daje dobry przykład swoją obywatelską i patriotyczną postawą czego wyrazem jest udział w opisywanym rajdzie.Taka postawa jest godna szacunku bo każdy obywatel RP powinien tak się zachowywać bez względu na narodowość.Narodowość nie powinna przeszkadzać w okazywaniu szacunku krajowi który wychował, dał wykształcenie , który daje bezpieczeństwo, pracę który jest Ojczyzną.

Pan Andrzej Huk jest Polakiem i Patriotą i to zdecydowanie przez duże "P" . Posłuchajcie co i jak mówi o Polsce, posłuchajcie i poczytajcie jak pisze o Polsce.Przypomnijcie jego harcerską "13" z Przemyśla i to jak zapisała się w ostatnich latach.

Ta sztuczna dyskusja - próba poddania w wątpliwość jego polskiej narodowości ma na celu podważenie jego wiarygodności. Komuś na tym zależy żeby gościa zdyskredytować.
Ja wiem swoje: Andrzej Huk - Polak - Patriota!

zgłoś
G
Gość
W dniu 14.04.2017 o 16:12, Turysta napisał:

Może się wtrącę - powiaty brzozowski nie znajduje się w Bieszczadach, a powiaty sanocki i leski tylko częściowo (południowe części powiatów). Żubryd działał na północy powiatu sanockiego i leskiego, a więc nie w Bieszczadach. W Bieszczadach działali tylko komunistyczni partyzanci  Kunickiego i Pawłusiewicza.

Działał w Bieszczadach i choćbyś banderowcu nie wiem jak zmieniał nicki i zaklinał fakty to nic ci nie da. Wiem ze Żubryd zwalczał oraz przesłuchiwał upa bandziorów i to zapewne cie boli .

zgłoś
T
Turysta

Może się wtrącę - powiaty brzozowski nie znajduje się w Bieszczadach, a powiaty sanocki i leski tylko częściowo (południowe części powiatów). Żubryd działał na północy powiatu sanockiego i leskiego, a więc nie w Bieszczadach. W Bieszczadach działali tylko komunistyczni partyzanci  Kunickiego i Pawłusiewicza.

zgłoś
G
Gość

i 8 czerwca 1945 bez uprzedzenia porzucił miejsce zatrudnienia, a odchodząc doprowadził do uwolnienia dwóch aresztantów podejrzewanych o przynależność do AK, których wyprowadził z gmachu zajmowanego przez NKWD przy ulicy Tadeusza Kościuszki (łącznie miał uwolnić dziesięciu członków AK; wśród uwolnionych był Władysław Wiśniowski).

Tak na koniec za swoją działalność  został zastrzelony wraz z żoną z polecenia władz UBP, pośmiertnie zrehabilitowany przez władze RP w 1994.
zgłoś
h
historyk
W dniu 14.04.2017 o 13:32, Chciałbyś napisał:

   Panie nie wrócisz - jak zwykle przekręcanie historii. W Biesach działał m.in. oddział NSZ Żubryda który na polu walki z banderowcami nie tylko osłaniał wioski przed rezunami ale nawet w tym temacie współpracował z garnizonem wojskowym w Sanoku. Nie jeden striłciw zarobił kulkę od Żubrydowców, wystarczy poszperać w necie które polskie wioski uniknęły banderowskich pacyfikacji.  

 

 

 

 

Żubryd działał  w okolicach Sanoka, a nie w Bieszczadach. Poza tym sam był etatowym oficerem UB, przynajmniej do czasu, kiedy zaczęly wychodzić jego złodziejskie sprawki. Wtedy dopiero uciekł do lasu.

zgłoś
C
Chciałbyś
W dniu 13.04.2017 o 23:43, Kiedyśwrócę...... napisał:

Dla wielkich znawców wojskowości polskiej. Nazwa „ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną.A co do żołnierzy wyklętych to jest szeroki temat do dyskusji.Ale zaznaczę, że jakoś w walkach z banderowcami nie zasłyneli.Może działali razem z nimi. Wszak mordowali (wykonywali sprawiedliwe wyroki) na POLAKACH.

 

Panie nie wrócisz - jak zwykle przekręcanie historii. W Biesach działał m.in. oddział NSZ Żubryda który na polu walki z banderowcami nie tylko osłaniał wioski przed rezunami ale nawet w tym temacie współpracował z garnizonem wojskowym w Sanoku. Nie jeden striłciw zarobił kulkę od Żubrydowców, wystarczy poszperać w necie które polskie wioski uniknęły banderowskich pacyfikacji. 

zgłoś
R
Roland
W dniu 13.04.2017 o 10:57, Gość napisał:

Prosiłbym forumowiczów o zwrócenie uwagi na to w jaki sposób jest realizowana ta uchwała a szczególnie jej zapisy o Akcji "Wisła" , przez środowiska banderowskie w Polsce.W miesiącu kwietniu a dokładnie 28.04.2017 środowiska ukraińskie w Polsce organizują obchody 70 rocznicy Akcji "Wisła". Miejscem tych "centralnych" obchodów ma być miasto Przemyśl.Wybór miejsca nie jest przypadkowy i wpisuje się w politykę banderowskich roszczeń terytorialnych wobec Polski.Z uwagi na uzyskane informacje o antypolskim charakterze tej imprezy i ewentualnych możliwych prowokacjach , polskie MSWiA odmówiło jakiejkolwiek dotacji finansowej na ten cel. W związku z powyższym Związek Ukraińców w Polsce prowadzi zbiórkę na "społeczne obchody", przy wsparciu - uwaga - „Gazety Wyborczej” i Komitetu Obrony Demokracji!!!!!!!Widać teraz wyraźnie w jakich środowiskach mają zaplecze polityczne oraz wsparcie ukraińscy nacjonaliści.Ale jeszcze jeden fakt w kontekście realizacji zapisów uchwały oun i "Akcji Wisła" zwrócił moją uwagę.".....Ważne jest także w obecnej chwili postawienie na porządku dziennym tzw. akcji „Wisła”. Dążyć..... żeby sami Polacy ją potępili jako ludobójczą. Inicjatorem sprawy nie może być Mokry, lecz ktoś z Polaków..."Zastanowiło mnie nazwisko Mokry, kto to jest że wymieniono go w uchwale?Włodzimierz Mokry, ukr. Володимир Мокрий (ur. 18 kwietnia 1949 w Drawie) – polski filolog ukraińskiego pochodzenia, profesor nauk humanistycznych i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca Fundacji św. Włodzimierza ( nas powinien interesować punkt programu fundacji, który mówi o gromadzeniu dowodów o zbrodniach Polaków popełnionych na ukraińskim narodzie w okresie ostatniej wojny i w pierwszych latach powojennych - Akcja "Wisła") , poseł na Sejm X kadencji.Jak widać jest to jeden z ważniejszych ukraińskich działaczy w Polsce mocno zaangażowany w propagowanie ukraińskiej ( a więc mocno antypolskiej) wersji historii Akcji "Wisła".Jego nazwisko znów pojawia się w tym roku w kontekście ukraińskich obchodów rocznicy Akcji "Wisła" w Przemyślu."....Z uwagi na nieprzeznaczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pierwszy raz od 1989 środków na zorganizowanie głównych obchodów rocznicy, Komitet Honorowy Społecznych Obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” przy Związku Ukraińców w Polsce ogłosił zbiórkę na ten cel. W skład komitetu wchodzą m.in. Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz, ojciec Tomasz Dostatni OP, prof. Włodzimierz Mokry, Adam Bodnar, Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk....."To co ukraińskie środowisko zrobiło i robi w Polsce w sprawie Akcji "Wisła" te z perspektywy czasu tzw. "fakty dokonane" to najlepszy dowód na realizację i to konsekwentną zapisów uchwały prowidu oun.

To bardzo ważny wpis. Dziękujemy.
zgłoś
w
wracaj
W dniu 13.04.2017 o 23:55, Kiedyśwrócę...... napisał:

A może jakaś incjatywa upamiętniającaAKCJĘ WISŁA. Co niektórzy twierdzą , że miało miejsce ludobujstwo.A na wołyniu to niby było przesiedlenie. Dbsjmy o swoją historię RODACY. DBAJMY O SAMYCH SIEBIE.

 


 

Sasza, sorry że zwracam ci uwagę, ale "ludobujstwo" pisze się trochę inaczej..

zgłoś
K
Kiedyśwrócę......

A może jakaś incjatywa upamiętniająca
AKCJĘ WISŁA. Co niektórzy twierdzą , że miało miejsce ludobujstwo.
A na wołyniu to niby było przesiedlenie. Dbsjmy o swoją historię RODACY. DBAJMY O SAMYCH SIEBIE.

zgłoś
K
Kiedyśwrócę......

Dla wielkich znawców wojskowości polskiej. Nazwa „ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak nie była nazwą oficjalną.A co do żołnierzy wyklętych to jest szeroki temat do dyskusji.
Ale zaznaczę, że jakoś w walkach z banderowcami nie zasłyneli.
Może działali razem z nimi. Wszak mordowali (wykonywali sprawiedliwe wyroki) na POLAKACH.

zgłoś
G
Gość
W dniu 13.04.2017 o 19:50, Posta napisał:

   Rozumiem. Czyli jego narodowość jest drażliwym tematem ? 

Nie wiem jakiej jest narodowości pan wójt Huk.Załóżmy że ukraińskiej.Co w tym złego?

Wiem że pan wójt jako obywatel RP daje dobry przykład swoją obywatelską i patriotyczną postawą czego wyrazem jest udział w opisywanym rajdzie.

Taka postawa jest godna szacunku bo każdy obywatel RP powinien tak się zachowywać bez względu na narodowość.

Narodowość nie powinna przeszkadzać w okazywaniu szacunku krajowi który wychował, dał wykształcenie , który daje bezpieczeństwo, pracę który jest Ojczyzną.

zgłoś
P
Posta
W dniu 13.04.2017 o 16:31, Gość napisał:

Narodowość nie ma znaczenia bo jeśli jest się obywatelem Rzeczypospolitej i żyje się w Polsce należy być wiernym swojej ojczyźnie.W przeciwnym wypadku jest się zdrajcą Polski i Polaków.

 

Rozumiem. Czyli jego narodowość jest drażliwym tematem ?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3