Przegląd prasy, 30 października: Smoleńsk wraca ze zdwojoną siłą, Polska piekłem dla imigrantów...

Dorota Kowalska
Dorota Kowalska
Dorota Kowalska Fot. Bartek Syta/Polskapresse
Ślady materiałów wybuchowych na prezydenckim tupolewie, in vitro, samobójstwo pilota jaka-40, wreszcie huragan Sandy - tym żyją media we wtorek, 30 października. Poranna prasę przegląda Dorota Kowalska.

Dzisiaj dużo ważnych tematów w porannej prasie, ale bezsprzecznie newsem numer jeden jest materiał autorstwa Cezarego Gmyza z "Rzeczpospolitej". Gmyz na pierwszej stronie "Rzepy" pisze o tym, że Polacy, którzy badali wrak prezydenckiego tupolewa odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych. Badanie przeprowadzali przez cały miesiąc w Smoleńsku, do kraju wrócili dwa tygodnie temu. Jaki materiał wybuchowy znaleźli? Chodzi o trotyl i nitroglicerynę. Prokurator generalny przekazał już te informacje premierowi, teraz, według gazety, trwają intensywne konsultacje, co z tą wiedzą robić. Żeby pozostać przy temacie smoleńska, dzisiaj tabloidy, bo zarówno 'Super Express", jak i "fakt" otwierają tajemniczą śmiercią pilota jaka-40, który lądował na lotnisku Siewiernyj przed prezydenckim tupolewem. Mężczyzna, jak wykazała sekcja zwłok, popełnił samobójstwo, ale dziennikarze pytają, czy zginął, bo obciążał winą Rosjan. W każdym razie temat katastrofy smoleńskiej wraca dzisiaj ze zdwojoną siłą i można się spodziewać, że po rewelacjach "Rzeczpospolitej" będzie w nich obecny przez kilka kolejnych dni.

W "Rzeczpospolitej" także o konferencji ministra zdrowia Bartosza Arłukowicz i jego wizji in vitro, o Michale Prymasie, nowym szefie Narodowego Centrum Sportu. Jest także o szkolnym, a raczej przedszkolnym,. horrorze pięciolatków, bo jak pisze gazeta, tak oni jak ich rok starsi koledzy mają utrudniony dostęp do przedszkoli, a nawet jeśli się do nich dostają, brak w nich posiłków i należytej opieki. Jeśli tak jest, to rzeczywiście horror, bo żadnemu dzieciakowi po takich doświadczeniach nie będzie się chciało iść do szkoły.

"Gazeta Wyborcza" otwiera wstrząsającym tekstem, z którego wynika, że Polska jest piekłem dla cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granice. Jak pisze gazeta "zamknięciu w strzeżonych ośrodkach czują się jak więźniowie". W gazecie także o tym, że spółka Ryszarda Krauzego chce odszkodowań od prezydenta Gdyni i państwa oraz zwrotu cennych nieruchomości w mieści, jest także o in vitro i o wolności Adama Nergala Darskiego, która ma jednak granice. Polecam tekst Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego o byłych pilotach 36.pułku. Jak piszą dziennikarze, piloci i stewardesy, czują na sobie piętno jednostki, w której pracowali. Po katastrofie smoleńskiej dawano im do zrozumienia, żeby odeszli, i odchodzili do innych jednostek albo na emeryturę. Materiał wymowny zwłaszcza w kontekście śmierci pilota jaka-40, o której tak dzisiaj głośno.
Gazety rozpisują się także o huraganie Sandy, który przechodzi nad wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, o Zbigniewie Bońku, nowym szefie PZPN i o Justynie Kowalczyk, która za trzy tygodnie rozpoczyna sezon.

Prasa dzisiaj ciekawa, tematy różnorodne, z dużym naciskiem na to, co może się wiązać z katastrofą smoleńską.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DR FERDYNAND FROISSART
KRYZYS WYCHOWANIA!!!
MECHANIZM DZIAŁAJĄCY W OBECNEJ SYTUACJI JEST BARDZO PROSTY.
REDAKCJE GAZET , PODOBNIE JAK ZAKŁADY PRACY, POWOŁYWANE SĄ W ODPOWIEDZI NA ZAPOTRZEBOWANIE... POLITYCZNO - SPOŁECZNE ZNACZĄCEJ CZĘŚCI SPOŁECZEŃSTWA. DANA OPCJA POLITYCZNA BARDZIEJ LUB MNIEJ DYSKRETNIE ZABEZPIECZA ODPOWIEDNI KAPITAŁ WYJŚCIOWY I W TYM MOMENCIE MAMY DO CZYNIENIA Z ,,ZAKŁADEM PRODUKCYJNYM" MAJĄCYM NA CELU WYTWARZANIE PRODUKTÓW NA MIARĘ OCZEKIWANIA WŁAŚCIWEGO ELEKTORATU. BRAK WYCHOWANIA W ZAKRESIE KODEKSU FUNDAMENTALNYCH WARTOŚCI WYWODZĄCYCH SIĘ - NAJOGÓLNIEJ MÓWIĄC - Z CYWILIZACJI ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ POZWALA TO NA BARDZO ŁATWY DOBÓR SPRAWNEGO ZESPOŁU DZIENNIKARZY GOTOWYCH NA ŚMIERĆ I ŻYCIE BRONIĆ IDEI I ,,WARTOŚCI" SWOICH CHLEBODAWCÓW. W DUŻYM UPROSZCZENIU MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE W OWEJ RZECZYWISTOŚCI, GDY W RYWALIZACJI ZWYCIĘŻY JEDNA GAZETA TO BĘDZIE ONA ODPOWIEDNIKIEM ,,TRYBUNY LUDU" W NOWYM SYSTEMIE TOTALITARNYM. SŁOWEM - MAMY DO CZYNIENIA W WYNIKU M.IN. ODEJŚCIA SZKÓŁ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA WYCHOWANIE Z NIEBYWALE ROZCHWIANYMI ZASADAMI MORALNYMI W NASZYM SPOŁECZEŃSTWIE.
DR FERDYNAND FROISSART
WICEKURATOR GDAŃSKIEJ OŚWIATY W LATACH 1990 - 1996
Dodaj ogłoszenie