Przedsiębiorcy korzystajcie ze zmian w prawie

AIP
MPiT i PARP zapraszają na konferencje dla przedsiębiorców, zapisy dla innych miast trwają
MPiT i PARP zapraszają na konferencje dla przedsiębiorców, zapisy dla innych miast trwają Maciej Badowski
O tym, jak korzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, ustawę dotyczacą zarządu sukcesyjnego oraz innych probiznesowych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie - mówił Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii podczas spotkania z przedsiębiorcami w Warszawie.

Wiceminister zachęcał do powoływania się na zapisy Konstytucji Biznesu w relacji z administracją oraz do powoływania zarządców sukcesyjnych w swoich firmach. Zapowiedział też kolejne rozwiązania przyjazne przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim: ustawę przeciwdziałającą zatorom płatniczym, nowe Prawo zamówien publicznych oraz pakiet Przyjazne Prawo

Spotkanie zorganizowały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczośc.

- Spotkanie warszawskie z cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” jest kolejnym z dużego cyklu, który rozpoczęliśmy w zeszłym roku - mówiła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak tłumaczyła, zainteresowanie jest ogromne. Zeszłoroczne spotkania, to prawie 6 tys. uczestników i ponad 80 spotkań. - Zapisy wciąż trwają, do tej pory na 20 konferencji zapisało się prawie 3 tysiące przedsiębiorców, a jesteśmy dopiero w połowie cyklu - dodała Oleszczuk.

Na spotkaniu obecny był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Cybulski.

Przed, jak również po konferencji można było zadawać pytania ekspertom. Byli oni dostępni w specjalnie zorganizowanej strefie, w której znajdowały się punkty informacyjne, m.in. PARP, ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, czy Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu, przedsiębiorcy narzekają na biurokrację oraz zbyt dużą liczbę przepisów. Przedstawiciel resortu finansów tłumaczył, że najtrudniej jest zmienić mentalność urzędników.

- Przedsiębiorcy korzystają z nowych możliwości jak tylko mogą. Jest już dużo nowych produktów, dużo nowych ofert zmian podatkowych. Odchodzimy od zbędnej biurokracji, chcemy nawiązać jak najbardziej ścisłą współpracę z przedsiębiorczością i przedsiębiorcami - mówił Paweł Cybulski z Ministerstwa Finansów. - Chcemy mówić o trudnych sprawach i chcemy je rozwiązywać, bo jest ich rzeczywiście wiele. Ale widać postępy. Wszystko idzie w dobrym kierunku- zapewniał.

Jednocześnie dodał, że Konstytucja Biznesu funkcjonuje i wytycza właściwy kierunek, a resort finansów realizuje ten kierunek. Kolejne narzędzia i pomysły mają zostać przedstawione przedsiębiorcom w najbliższym czasie.

- Najnowszym hitem w tej chwili jest program ostrzegania przedsiębiorców- zdradził Cybulski. - Chcemy ostrzegać przedsiębiorców, którzy w sposób przypadkowy, nieświadomy uczestniczą w karuzelach podatkowych. Chcemy ich o tym informować, jak również chcemy przedstawiać im metody wyjścia z tego problemu, pomagać im i chronić przed daleko idącymi konsekwencjami - mówił.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. mazowieckiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Ostatnia część spotkania dotyczyła Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zaczną obowiązywać 1 lipca 2019 r. - Z tych pieniędzy tak naprawdę możemy skorzystać w każdym momencie. Oczywiście PPK to system długoterminowego oszczędzania, więc te korzyści dla danego uczestnika będą najbardziej widoczne i odczuwalne w momencie, kiedy skorzystamy z nich tak, jak wskazuje ustawa, czyli po 60. roku życia. Jednak dostęp do tych środków mamy w każdym momencie- tłumaczyła Julianna Jakubowska, ekspert, Polskiego Funduszu Rozwoju.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu