Przedsiębiorco, masz nieruchomość? Mogłeś płacić zbyt wysoki podatek. Ważne wyroki TK i NSA

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Traktowanie wszystkich nieruchomości przedsiębiorcy tak, jakby wiązały się z prowadzeniem działalności gospodarczej, spotkało się ze sprzeciwem TK.
Traktowanie wszystkich nieruchomości przedsiębiorcy tak, jakby wiązały się z prowadzeniem działalności gospodarczej, spotkało się ze sprzeciwem TK. 123RF.com
W lutym 2021 r. zapadł ważny dla przedsiębiorców wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o podatek od nieruchomości, który niesprawiedliwie naliczano nawet od działek czy mieszkań, w których nie prowadzono działalności gospodarczej. Kolejnej ważnej wykładni przepisów dokonał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Przedsiębiorcy kontra niesprawiedliwy podatek od nieruchomości

Wyrok TK, który zapadł w lutym 2021 r., dał przedsiębiorcom większe szanse w walce o swoje prawa. Chodziło o niesprawiedliwe zdaniem wielu przepisy ustawy o podatkach, które głosiły, że przedsiębiorca musi płacić wyższy podatek od każdej posiadanej nieruchomości, bo wszystkie są traktowane tak, jakby służyły do prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie podatnik płaci więcej nawet za m.in. prywatny dom jednorodzinny czy działkę letniskową, które z prowadzoną działalnością nie mają nic wspólnego. Trybunał uznał te przepisy za niezgodne z konstytucją.

– Zastosowanie wyższej stawki podatkowej (...) wyłącznie na podstawie kryterium posiadania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę (...) stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prawo do własności tych podmiotów – czytamy w uzasadnieniu wyroku na stronie trybunal.gov.pl.

NSA: nie każdy przedsiębiorca zapłaci niższy podatek

Dalsze istotne szczegóły w sprawie problematycznych przepisów podał Naczelny Sąd Administracyjny. Jak opisuje „Rzeczpospolita”, wyroki TK i NSA dają przedsiębiorcom możliwość wniesienia skargi o wznowienia postępowania sądowoadministracyjnego, jeśli zdaniem płatnika zmuszono go do zapłaty zbyt wysokiego podatku. Nie każdy będzie miał jednak taką możliwość. Sytuacja w skrócie wygląda następująco:

  • jeśli jedyną formą aktywności podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza, to nadal musi on płacić wyższy podatek od wszystkich posiadanych nieruchomości – nawet tych niezwiązanych z działalnością,
  • jeśli podatnik funkcjonuje dla urzędu podwójnie, czyli np. posiada część nieruchomości prywatnie (majątek osobisty), a część w ramach działalności gospodarczej, to wyrok TK ma zastosowanie i wyższy podatek powinien być naliczany tylko od niektórych nieruchomości.

NSA objaśnia pierwszy z tych przypadków, podając przykład przedsiębiorcy, który prywatną nieruchomość wpisał do ewidencji środków trwałych i korzystał z amortyzacji podatkowej. W ten sposób sam podatnik uczynił tę nieruchomość częścią przedsiębiorstwa, a więc powinien od niej zapłacić wyższy podatek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom