Przed wyjazdem na urlop zabezpiecz mieszkanie

Karolina Kulaszewicz
W Poradniku podpowiadamy, jak najlepiej samemu zadbać o bezpieczeństwo mieszkania oraz jaką wybrać ofertę ubezpieczyciela, dzięki której otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty
W Poradniku podpowiadamy, jak najlepiej samemu zadbać o bezpieczeństwo mieszkania oraz jaką wybrać ofertę ubezpieczyciela, dzięki której otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty Wojciech Gadomski/POLSKA
Udostępnij:
Gdy wyjeżdżasz z rodziną na wakacje, sprawdź, czy drzwi i okna skutecznie chronią mieszkanie przed włamaniem, wykup też polisę ubezpieczeniową.

Jeśli planujesz urlop, już dziś pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania. Wiele możesz zrobić sam, m.in. instalując antywłamaniowe drzwi. Warto skorzystać z usług agencji ochrony, które prowadzą całodobowy monitoring mieszkań i domów. Możesz także wykupić polisę ubezpieczeniową na wypadek włamania, pożaru czy powodzi.

W Poradniku podpowiadamy, jak najlepiej samemu zadbać o bezpieczeństwo mieszkania oraz jaką wybrać ofertę ubezpieczyciela, dzięki której otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty.

Sam zabezpiecz

Dobrze jest zainwestować w drzwi antywłamaniowe (w zależności od producenta, liczby i rodzaju zabezpieczeń licz się z kosztem od 1 do 3 tys. zł). Dowiedz się czy te, które wybrałeś, są faktycznie antywłamaniowe - powinny posiadać atest (mają go m.in. produkty firm: Gerda, Witex, JiW i Profex).

Bardzo istotne są zamki - także powinny być atestowane (m.in. marek Gerda, Delta, Taurus i Yeti).

Przed wyjazdem dokładnie sprawdź, czy wszystkie okna oraz drzwi balkonowe, garażowe itp. są zamknięte. Skontroluj, czy ramy okienne są odpowiednio zamocowane we framudze. Dobrze, jeśli szyby są odporne na próby ich stłuczenia. Jeśli mieszkasz w domku lub na parterze w bloku, pomyśl o kratach okiennych czy antywłamaniowych żaluzjach. Możesz też zamontować zamki. Ceny specjalnych okien kształtują się w granicach kilku tysięcy złotych (producentami są m.in.: A&D, Fair Basse, Okno-Piast).

Kupuj sprzęt z atestem - pamiętaj, że firma produkująca lub dystrybuująca produkty antywłamaniowe musi posiadać specjalistyczne świadectwo kwalifikacyjne Instytutu Mechaniki Precyzyjnej bądź Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Wykazy wyrobów mających atesty znajdziesz w wydziale prewencji najbliższej komendy rejonowej lub wojewódzkiej policji.

Wykup polisę

Standardowe ubezpieczenie dotyczy najczęściej urządzeń domowych oraz tzw. stałych elementów mieszkania - czyli wszystkiego, co się na nie składa, wraz z zabudową i armaturą. Do umów wpisuje się także zabezpieczenie piwnic, komórek i pomieszczeń gospodarczych oraz garaży. Najczęściej zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje kradzież z włamaniem, rabunek, pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, huragan, powódź, grad, ulewny deszcz, osunięcia terenu, lawiny i zalania.

Przy zawieraniu umowy zwróć szczególną uwagę na ogólne warunki. W nich znajduje się wszystko to, co jest dla ciebie naprawdę istotne, a więc: co ubezpieczasz, od czego, jakie wymagania stawia ubezpieczyciel co do twojej nieruchomości, jakie odszkodowanie ci przysługuje, co musisz zrobić, aby je otrzymać, oraz w jakich przypadkach towarzystwo nie wypłaci ci ani grosza. Przed podpisaniem umowy warto zaprosić do siebie agenta ubezpieczeniowego, który sprawdzi, czy mieszkanie jest zabezpieczone zgodnie z wymogami stawianymi przez firmę ubezpieczeniową. Jeżeli okaże się, że masz np. drzwi, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa ustalonych przez daną firmę, w przypadku włamania możesz nie otrzymać odszkodowania.

Często w ramach polisy jesteś uprawniony do korzystania z bezpłatnych usług assistance. Dzięki temu możesz liczyć na natychmiastową pomoc, gdy przebywasz za granicą, a w twoim mieszkaniu dojdzie do awarii, zalania, włamania czy pożaru. W takiej sytuacji wystarczy, że zadzwonisz pod numer centrum alarmowego, a na miejsce zdarzenia zostanie wysłany specjalista. W razie potrzeby możesz też liczyć na zorganizowanie transportu medycznego, opieki nad dziećmi, pomoc w domu itp.

PAMIĘTAJ!
Gdy zadbasz o dodatkowe zabezpieczenia mieszkania, możesz liczyć na zniżkę. Dotyczy to atestowanych zamków, szyb antywłamaniowych, dodatkowych lub atestowanych drzwi, ostrzegawczych systemów przeciwpożarowych, systemów alarmowych i monitorujących, krat, żaluzji, rolet itp. Niższą składkę możesz również zapłacić, jeśli korzystasz z innych polis tej samej firmy (np. na samochód).

Warunki firm

Większość towarzystw ubezpieczeniowych stawia zbliżone wymogi wobec osoby, która zamierza ubezpieczyć mieszkanie.

Wszystkie wejścia zewnętrzne powinny być zabezpieczone prawidłowo osadzonymi drzwiami, zamykanymi na co najmniej dwa zamki wielozastawkowe, jeden wielopunktowy lub zamek mechaniczno-elektroniczny. Możesz również posiadać drzwi o podwyższonej odporności na włamanie - ale musi to jednak być potwierdzone atestem.

Drzwi zewnętrzne, okna, tarasy, drzwi balkonowe muszą być w dobrym stanie technicznym i mocno osadzone, a ich wyważenie lub wyłamanie nie jest możliwe bez użycia siły i narzędzi. Ponadto elementy szklane w drzwiach muszą być zabezpieczone w taki sposób, by niemożliwe było wejście lub ich otwarcie przez otwór wybity w szybie.

Otwory w stropach i ścianach powinny być tak zabezpieczone, by uniemożliwiały kradzież bez włamania (wyjątkiem są otwory w kondygnacjach powyżej parteru, jeżeli nie ma do nich dostępu z położonych pod nimi lub obok balkonów, dachów, przybudówek, tarasów, schodów lub stałych drabinek ani też z dachu położonego powyżej).

Tylko ubezpieczający lub osoba przez niego upoważniona może posiadać klucze do zamków.
Przestrzegaj przepisów przeciwpożarowych, dbaj o konserwację przewodów, urządzeń doprowadzających i odprowadzających wodę.

Podłącz alarm

Skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej, która posiada uprawnienia i licencje. Twoje mieszkanie będzie wówczas monitorowane przez 24 godziny na dobę. Jeśli masz w domu alarm, podłącz go do systemu monitoringu firmy ochroniarskiej, a za ochronę zapłacisz do 100 zł miesięcznie. Pracownicy agencji mogą sami zainstalować system alarmowy, ale będzie to kosztowało od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Instalując alarm, na oknach i drzwiach umieść tzw. wyłączniki kontaktronowe - reagują na zmianę pola magnetycznego. Uchylenie drzwi lub przerwanie metalowej nitki wklejonej pod folię antywłamaniową szyby uruchamia alarm. W mieszkaniu można umieścić czujniki kontaktowe lub wstrząsowe. Montuje się je pod meblami i dywanami, przy wolno stojących przedmiotach oraz na oknach. Detektory kontaktowe lub wstrząsowe reagują na dotyk i np. kroki człowieka.

Przed włamywaczami chronią także czujniki ruchu. Gdy włączy się syrena, zostanie zawiadomiony posterunek policji lub agencji ochrony. Czujniki ruchu reagują na pojawienie się człowieka lub zwierzęcia w promieniu do 20 m. Do sterowania taką instalacją służą elektroniczne piloty, które przełączają czujniki w stan czuwania. Kompletny zestaw alarmowy do małego mieszkania można kupić już za kilkaset złotych, do dużego za ok. 2 tys. zł. Pamiętaj, że sam alarm na nic się nie zda, jeśli nie podłączysz go do bazy agencji ochrony.

UWAGA!
Agencja odpowiada za bezpieczeństwo mieszkania tylko wówczas, gdy alarm zadziała i w stacji monitoringowej zostanie odebrany sygnał.

***

Pamiętaj o tych zasadach, zanim wyjedziesz na urlop:

Podobno nie ma lepszego stróża niż sąsiad. Powiadom sąsiadów, że wyjeżdżasz na dłużej i poproś o zdwojoną czujność. Nie musisz zostawiać klucza od mieszkania - wystarczy, że będzie ono przez kogoś obserwowane.

Czy wiesz, że ulotki pozostawiane pod drzwiami, na klamce lub w skrzynce pocztowej są jasnym sygnałem dla złodzieja, że mieszkanie jest puste od dłuższego czasu? Poproś więc sąsiadów o ich regularne zabieranie.

Poinformuj ich też, że nie masz zamiaru wymieniać mebli ani dokonywać napraw. Złodzieje często próbują dostać się do pustego mieszkania, udając np. pracowników firmy budowlanej lub meblarskiej.

Zaufanej osobie pozostaw klucze. Podczas twojej nieobecności sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Nie zapomnij o podaniu numeru telefonu, pod którym będziesz dostępny na wakacjach. Jeśli jest to telefon komórkowy, pamiętaj o roamingu.

Postaraj się postawić na miejscu złodzieja. Jakie słabe punkty ma twoje mieszkanie lub dom? Którędy włamywacz najłatwiej mógłby dostać się do środka? Te miejsca bezwzględnie należy zabezpieczyć.

Dzieci - zwłaszcza jeśli są małe - musisz ostrzec, żeby nie przekazywały obcym osobom informacji na temat planowanego wyjazdu. Są ufne i nie zdają sobie sprawy, czym grozi rozmowa na ten temat z nieznajomymi.

Nie zaszkodzi zamontowanie czasowego wyłącznika prądu. Zapalone wieczorami światło będzie świadczyło o obecności domowników.

Ile za ubezpieczenie

Ergo Hestia

tel. 0801 107 107,
www.hestia.pl
- Ubezpieczenie mienia ruchomego od ognia i innych zdarzeń losowych:
suma ubezpieczenia: 50 tys. zł, roczna składka: 225 zł.
- Ubezpieczenie domu jednorodzinnego wraz ze stałymi elementami od ognia i innych zdarzeń losowych (obejmuje ubezpieczenie home assistance i medical assistance w wariancie podstawowym oraz koszty ubezpieczenia lokalu zastępczego):
suma: 600 tys. zł, roczna składka: 510 zł

PZU

tel. 0801 102 102
www.pzu.pl
Dom jednorodzinny ubezpieczony na sumę 400 tys. zł i ruchomości domowe oraz stałe elementy - na sumę ubezpieczenia 30 tys. zł:
składka podstawowa 670 zł w przypadku wyłączenia z ubezpieczenia ryzyka spięcia elektrycznego i zalania w ubezpieczeniu domu jednorodzinnego, 730 zł - pełny zakres.

UNIQA

tel. 042 634 47 00
www.uniqa.pl
Ubezpieczenie domu, w którym nie prowadzi się działalności gospodarczej i którego nie oddaje się pod wynajem:
suma: 600 tys. zł, roczna składka (płacona jednorazowo): od 260 zł do 500 zł (pełen zakres).

HDI Asekuracja

tel. 0801 384 500
www.hdi-asekuracja.pl
- Ubezpieczenie domu, w którym nie prowadzi się działalności gospodarczej:
suma: 600 tys. zł, roczna składka od 570 zł (pożar i inne zdarzenia losowe) do 1026 zł (ubezpieczenie obejmuje m.in. kradzież z włamaniem i rozbój, dewastacja, szyby okienne, dachowe i drzwiowe od stłuczenia).
- W przypadku mieszkania o wartości 500 tys. zł roczna składka wynosi 570 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie