Przed katastrofą tupolew miał kilkanaście usterek

  Przed katastrofą tupolew miał kilkanaście usterek

  Andrzej Grzegrzółka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Major Fiszer: Rosjanie zbyt szybko ogłosili, że Tu-154 był sprawny. Trzeba zbadać jego wszystkie części.
  11 usterek w okresie od grudnia 2009 r. do kwietnia tego roku miał prezydencki Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Niesprawności dotyczyły różnych urządzeń, także systemów odpowiedzialnych za sterowanie i nawigację maszyny. Czy którakolwiek z nich mogła mieć wpływ na katastrofę z 10 kwietnia? W zgodnej opinii ekspertów to bardzo mało prawdopodobne. Jednak - równie zgodnie - uważają oni, że rosyjscy śledczy być może za wcześnie ogłosili, iż samolot w momencie katastrofy był sprawny.

  Najpoważniejsza na Haiti
  Od powrotu z remontu w Samarze w grudniu 2009 r. odnotowano 11 usterek, o których wie dzisiaj Naczelna Prokuratura Wojskowa. Na podstawie ewidencji kontroli przeprowadzonych przez członków komisji ds. bezpieczeństwa lotów sił powietrznych, do której dotarli dziennikarze TVN 24, wyszczególniono m.in. następujące usterki:

  07.01 - po starcie zaświecenie lampki "sprawdź wysokościomierze", pojawienie się informacji na UNS-2 "adc input failed" oraz niemożliwość podłączenia UNS-2 do automatycznego rodzaju pracy AWU-UNS;

  23.01 - w trakcie sprawdzania systemów samolotu po uruchomieniu silników stwierdzono niesprawność zespołu ABSU, a także uszkodzenie agregatu sterowania wychyleniem lotek Ra-56-w-1;

  28.02 - podczas lotu z Krakowa do Warszawy niewłaściwe wskazania oleju silnika nr 3, przerwy we wskazaniach odbiorników GPS1 i GPS2;

  08.04 - po starcie z Pragi na wysokości ok. 4 tys. stóp zderzenie z ptakiem. Oględziny wykazały niewielkie uszkodzenie noska osłony radaru.

  Do najszerzej opisywanej w mediach usterki doszło w lutym podczas polskiej wyprawy z pomocą humanitarną na Haiti. Wówczas w trakcie sprawdzania systemów samolotu stwierdzono "niesprawność zespołu ABSU" oraz "uszkodzenie agregatu sterowania wychyleniem lotek Ra-56-w-1".

  - To najpoważniejsza ze wszystkich usterek wymienionych w materiale. Nie zmienia to faktu, że nie mogła mieć żadnego wpływu na katastrofę, gdyż została naprawiona. Poza tym uszkodzenie agregatu zostałoby zarejestrowane przez czarne skrzynki - ocenia w rozmowie z "Polską" Michał Setlak, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Przegląd Lotniczy".
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo