Prywatyzacja Polskiego Cukru na dobrej drodze

Patrycja Śledziewska
Małgorzata Genca / POLSKAPRESSE
Polski Cukier, czyli Krajowa Spółka Cukrowa, nie będzie prywatyzowany przez giełdę, a akcje KSC trafią do plantatorów i pracowników.

Taką deklarację złożył podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Tomasz Lenkiewicz. Ta oficjalna już i dobrze przyjęta przez rynek decyzja MSP jest wynikiem kilkumiesięcznych rozmów ze związkowcami i plantatorami związanymi z Polskim Cukrem. Powrót do pierwotnej koncepcji, czyli właśnie modelu plantatorsko--pracowniczego, oznacza, że prawa do nabycia znów uzyskają wyłącznie pracownicy i plantatorzy - w sumie ok. 18 tys. osób.

Alternatywą dla modelu plantatorsko-pracowniczego jeszcze kilka tygodni temu było wprowadzenie spółki na GPW. Rezygnując z tego pomysłu, resort skarbu podzielił obawy nie tylko pracowników i plantatorów, ale także większości ekspertów i polityków. Najpoważniejszym argumentem przeciwko prywatyzacji giełdowej była obawa przed wrogim przejęciem Polskiego Cukru. Akcje spółki, której Komisja Europejska przyznała 40 proc. limitu produkcyjnego w Polsce, mogłyby zostać wykupione przez potężnych europejskich konkurentów. Taka forma prywatyzacji byłaby również sprzeczna z interesami strony plantatorskiej, która jest kluczowa dla stabilności i rozwoju koncernu. Argumenty te były główną przyczyną wstrzymania procesu prywatyzacji w marcu br.

Instytut Jagielloński w specjalnie wydanej w tej sprawie opinii postulował prywatyzację w modelu plantatorsko-pracowniczym: "Oddanie akcji spółki w ręce osób najbardziej z nią związanych, czyli pracowników i plantatorów, da ich posiadaczom dodatkową motywację do efektywnego działania. Dodatkowo zysk, który zostanie wypracowany, może trafić do nich w formie dywidendy. Plantatorzy, którzy od lat są związani ze spółką, zostaną z nią jeszcze bardziej związani i będą mieli impuls do aktywnego zaangażowania się w jej rozwój". Natomiast ekspert Centrum Adama Smitha Cezary Kaźmierczak podkreślił, że "jeżeli w rozsądnym terminie takie spółki jak Polski Cukier (…) nie zostaną sprywatyzowane - obojętnie z jakich powodów - to będzie to kolejny dowód, że zamieszanie wokół standardów w zarządzaniu majątkiem państwowym to tylko mydlenie oczu, a politycy robią wszystko po to, żeby nic się nie zmieniło".

Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że proces zostanie sprawnie przeprowadzony. Z ramienia MSP koordynuje go właśnie Tomasz Lenkiewicz, który nie kazał rynkowi czekać zbyt długo na szczegóły. Jak poinformował Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego, wspólnie z MSP wypracowano już dwuetapową koncepcję prywatyzacji KSC. "Pierwszy etap polegać będzie na częściowym, dobrowolnym umorzeniu akcji, skierowanym do Skarbu Państwa oraz byłych plantatorów i pracowników oraz ich następców prawnych, tj. do podmiotów innych niż osoby uprawnione do nabycia akcji w procesie prywatyzacji. W drugim etapie pozostałe akcje Skarbu Państwa zostaną przeznaczone do wykupu przez osoby uprawnione" - czytamy w związkowym stanowisku.

Ustalony został także harmonogram prywatyzacji KSC. Na miesiące marzec - maj 2013 r. doradca prywatyzacyjny dokona aktualizacji analiz i wyceny akcji oraz złoży prospekt do KNF. Jego zatwierdzenie ma nastąpić w czerwcu 2013 r. We wrześniu - listopadzie 2013 r. odbędą się zapisy na akcje. Przydział akcji przez Skarb Państwa zaplanowano w grudniu przyszłego roku, a w lutym - marcu 2014 r. będą zawierane umowy zbycia akcji. W tym czasie ma także nastąpić zamknięcie procesu prywatyzacji.

Dobrym sygnałem dla plantatorów i pracowników jest także to, że zakup akcji będzie dofinansowany przez Krajową Spółkę
Cukrową w formie pożyczek do 20 proc. wartości akcji.

Eksperci oceniają, że po podjęciu decyzji o modelu ważne jest sprawne przeprowadzenie procesu w ścisłej kooperacji MSP ze związkowcami. Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, w planach ministra Lenkiewicza są już kolejne spotkania w tej sprawie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie