„Prowadzisz? Odłóż telefon”. PZU apeluje do kierowców o rozsądek na drodze

Materiał informacyjny PZU

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Co roku na polskich drogach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Kiepska nawierzchnia czy zła pogoda to jedynie niewielki odsetek wśród przyczyn tragedii. Najczęściej kierowców wciąż gubi brawura i pośpiech. Jeśli dodamy do tego dekoncentrację spowodowaną patrzeniem w telefon – zamiast na drogę – mamy mieszankę, której tragiczne skutki zapełniają raporty drogówki. Dlatego PZU ponownie apeluje do polskich kierowców: „Prowadzisz? Odłóż telefon”.

W sprawie korzystania z telefonu podczas jazdy jesteśmy zaskakująco jednomyślni – to nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Okazuje się jednak, że „teoria sobie, a praktyka sobie”. Potwierdza to badanie przeprowadzone w lipcu tego roku przez PZU. Choć 73 proc. badanych ocenia, że korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu jest bardzo niebezpieczne, to jednocześnie ponad połowa kierowców to robi.

Aż 40 proc. Polaków przyznaje, że słysząc dzwoniący telefon, zawsze go odbierze, nawet podczas jazdy. Taki sam odsetek przyznaje się do pisania SMS-ów lub maili w trakcie prowadzenia samochodu.

Potrzeba długofalowej edukacji

Niestety, przesadnie wierzymy również w swoje umiejętności. Co trzeci kierowca jest przekonany, że ma na tyle podzielną uwagę, że może korzystać z telefonu w czasie jazdy, nie narażając przy tym siebie i innych pasażerów na niebezpieczeństwo. Z kolei co piąta osoba twierdzi, że jest na tyle doświadczona, że może w trakcie jazdy spokojnie korzystać z telefonu.

Fakty jednak przeczą tym wyobrażeniom. Badania zlecone przez PZU pokazują, że aż trzy z czterech wypadków były spowodowane rozmową lub pisaniem wiadomości na telefonie.

Takie niebezpieczne zachowania są powodem kontynuacji kampanii „Prowadzisz? Odłóż telefon”. W minionym roku akcja PZU przyczyniła się do większej świadomości kierowców. Odsetek czytających SMS-y za kółkiem spadł aż o 3 punkty procentowe. – Cieszymy się, że nasze starania przynoszą efekty, ale nie spoczywamy na laurach, bo ten problem wciąż istnieje. By zmienić złe nawyki kierowców, potrzebne są konsekwentne działania edukacyjne, a nie jednorazowe akcje, dlatego kontynuujemy naszą kampanię także i w tym roku – tłumaczy Dorota Macieja, członek zarządu PZU Życie.

Do zrobienia jest rzeczywiście jeszcze wiele. Według policyjnych statystyk średnio co kwadrans dochodzi w Polsce do wypadku na drodze. W ubiegłym roku było ich w sumie ponad 30 tysięcy, w których zginęło aż 2 909 osób i ponad 35 tysięcy zostało rannych. Nierzadko przyczyną tych tragedii była dekoncentracja spowodowana używaniem telefonu w czasie jazdy.

Kampania internetowa skierowana do młodych

Ze smartfonami praktycznie nie rozstaje się dziś przede wszystkim młodsze pokolenie Polaków. I to właśnie głównie do nich skierowana jest tegoroczna edycja kampanii „Prowadzisz? Odłóż telefon”.

Aby zmienić ich postrzeganie, że rozmowa lub czytanie SMS-ów podczas jazdy to nic groźnego, PZU wyemitował w Internecie cztery spoty zwracające uwagę na ten powszechny problem.

30-sekundowe materiały powstały w trakcie plenerów Film Spring Open w październiku 2019 r. pod okiem najlepszych filmowców w Polsce i za granicą. Materiały wideo w sugestywny sposób przedstawiają niebezpiecznie sytuacje z udziałem kierowców samochodów i innych użytkowników drogi, których cała uwaga skupia się na ekranie smartfona. Warto wziąć apel ubezpieczyciela do serca, aby nie narażać życia swojego, jadących z nami bliskich i pozostałych osób, mogących stanąć na naszej drodze.

Dodaj ogłoszenie