Protesty w Iranie: hakerzy przejęli telewizję z trakcie nadawania wiadomości na żywo najwyższego przywódcy

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Ta plansza, która wyświetliła się w irańskiej telewizji, przerwała przemówienie Ala Chamenei, Najwyższego Przywódcy Iranu.
Ta plansza, która wyświetliła się w irańskiej telewizji, przerwała przemówienie Ala Chamenei, Najwyższego Przywódcy Iranu. Fot. zrzut ekranu/TT
Jak donosi BBC, program irańskiej telewizji został zhakowany w sobotę podczas prowadzonej na żywo audycji. Atak na rządową TV to przejaw protestu przeciwko liderowi państwa, Alemu Chamenei, który w Iranie jest Najwyższym Przywódcą, duchownym i teologiem. Hackerzy, którzy zakłócili transmisję, nazwali swoją grupę "Sprawiedliwość Alego", w oryginale - Adalat Ali. Aktywiści wykorzystali wizerunki czterech młodych kobiet, które zginęły ostatnio na fali protestów w Iranie.

Hakerzy przejęli rządową telewizję. Twarz przywódcy w płomieniach

Przemówienie Najwyższego Przywódcy, transmitowane o godz. 18:00 czasu lokalnego, zostało przerwane, gdy na ekranie pojawiła się maska po to by w następnym kadrze zaprezentować podobiznę Chamenei w płomieniach, umieszczonego w celowniku broni palnej. Pod nim pojawiły się czarno-białe zdjęcia czterech młodych kobiet, które zginęły ostatnio w Iranie z rąk organów państwowych. Wśród nich była podobizna Mahsy Amini - ofiary irańskich strażników moralności. Napis na klipie głosił:

Dołącz do nas i powstań!

W stronę Chameneiego padło również bezpośrednie oskarżenie:

Krew naszej młodzieży ścieka ci z łap!

Po kilku sekundach, wystarczających do tego, by zapoznać się z treścią klipu, transmisja docelowa została wznowiona.

Hakerzy przejęli telewizję. Kraj ogarnięty protestami

W Iranie od drugiej połowy ubiegłego miesiąca trwają protesty zapoczątkowane przez śmierć Mahsy Amini, do której doszło 16 września. Społeczne demonstracje objęły ponad 60 miast w całym Iranie. Dziewczyna nie przeżyła zatrzymania przez oddział irańskiej policji do spraw obyczajowych. Powodem brutalnej interwencji był fakt, że w ocenie funkcjonariuszy strażników moralności "jej głowa nie była wystarczająco zakryta". Dwudziestodwuletnia Iranka zmarła wskutek aresztowania po trzech dniach spędzonych w areszcie.

Atak na rządowego nadawcę nastąpił jako pokłosie śmierci co najmniej trzech osób, które zostały zastrzelone w starciach z siłami bezpieczeństwa Iranu w ostatnich demonstracjach przeciwko zamordowaniu Mahsy Amini. Śmierć dziewczyny wywołała w Iranie bezprecedensową falę protestów, które trwają już trzeci tydzień. Grupy zajmujące się prawami człowieka donoszą, ze na fali protestów od 17 września w wystąpieniach przeciwko irańskim władzom zginęło już 150 osób.

W piątek irańska Organizacja Medycyny Sądowej stwierdziła, że Amini zmarła wskutek wielonarządowej niewydolności organów spowodowanej niedotlenieniem mózgu, a nie wskutek strzałów w głowę, jak utrzymuje rodzina ofiary oraz protestujący.

Atak na rządową telewizję to niejedyny przejaw sprzeciwu wobec władzy w Iranie. Również w sobotę media społecznościowe obiegło video, z którego wynika, że studentki uniwersytetu w Teheranie skandowały przeciwko wizycie prezydenta Ebrahima Raisi w murach uczelni, każąc mu się wynieść.

rs

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl