Protesty w Etiopii: Doszło do starcia z siłami...

  Protesty w Etiopii: Doszło do starcia z siłami bezpieczeństwa, zginęło co najmniej 100 osób

  Krzysztof Nowicki (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak informuje organizacja Amnesty International co najmniej 100 osób zostało zabitych podczas weekendowych protestów w Etiopii, które przerodziły się później w starcie z siłami bezpieczeństwa kraju w różnych regionach państwa.
  Organizacja zajmująca się prawami człowieka twierdzi, że najwięcej śmiertelnych przypadków zanotowano w mieście Bahir Dar, gdzie w niedzielę zginęło 30 osób. Etiopski rząd twierdzi, że w Bahir Dar życie straciło tylko siedem osób, a oddziały bezpieczeństwa tylko reagowały na przemoc ze strony demonstrujących.

  W ostatnich miesiącach w Etiopii doszło do fali bezprecedensowych protestów. Ludzie w regionach Oromo i Amhara narzekają na polityczną i ekonomiczną marginalizację. Amnesty International podaje, że „siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do pokojowo nastawionych protestujących”.

  Etiopski rząd oskarżył „bliższych i dalszych obcych wrogów oraz użytkowników social media” o odrzucenie ostrzeżenia, które wystosował w związku z „nielegalnymi protestami”. Władze twierdzą, że demonstranci próbowali zniszczyć rząd i własność prywatną, oraz, że to oni są odpowiedzialni za „spowodowanie śmierci niewinnych obywateli”. Dokonane aresztowania usprawiedliwiano staraniami władz o zaprzestanie szerzenia przemocy.

  Stany Zjednoczone, które są bliskim sojusznikiem etiopskiego rządu wyraziły „głębokie zaniepokojenie” przemocą i poinformowały, że ludzie prawo do demonstracji powinno być respektowane.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo