Protest rybaków w Helu, Gdyni, Władysławie i Ustce. Nie zgadzają się z podziałem kwot połowowych. Będzie blokada portów w Gdańsku i Gdyni?

Piotr Niemkiewicz
Protest rybaków we Władysławowie, Helu i innych polskich portach
Protest rybaków we Władysławowie, Helu i innych polskich portach Magdalena Gębka-Scuffins
W środę 18.12.2019 r. rozpoczął się strajk rybaków w portach Hel, Gdynia, Kołobrzeg, Władysławowo, Ustka. Poszło o kwoty połowowe na 2020 rok. Czy komercyjni rybacy zablokują porty w Gdyni i Gdańsku?

Protest rybaków ws. kwot połowowych na 2020 rok

- Grudniowy protest środowisk rybackich to ostra i bardzo widoczna forma dialogu z administracją rybacką, ale chyba jedyna - komentują rybacy. W środę ich potężne komercyjne jednostki łowiące na Bałtyku (powyżej 25 metrów długości) miały zostać oflagowane. Nie wszędzie to wyszło, ze względu na sztormową pogodę.

Ministerialne decyzje mocno rozzłościły rybaków.

Chodzi o ruchy związane z wielkością współczynników podziału kwot gatunków pelagicznych na rok 2020. Ich wysokość - czyli ilość ryb, które mogą złowić w ciągu roku rybacy, po uzyskaniu odpowiednich danych z Unii Europejskiej, ustala Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i następnie dzieli między jednostki - pełnomorskie kutry (polska flota ma ok. 40 jednostek o długości powyżej 25 m.) i mniejsze jednostki (tych jest najwięcej).

Wstępne rachunki na przyszły rok nie przypadły do gustu armatorom dużych kutrów.
- Oficjalnego rozporządzenia ministra jeszcze nie wydano, więc de facto konkretów nie mamy, ale dane przypisane do konkretnych jednostek wyciekły - mówi Ryszard Groenwald z Federacji Rybaków Polskich w Helu. - I wzbudziły nasz sprzeciw.

Potem okazało się, że dane miały być jeszcze dwukrotnie korygowane. Według danych rybaków, zyskać mieli ich koledzy z mniejszych jednostek. Dużym, po cięciach, zostało niewiele.

- My szproty i śledzie łowimy na cele konsumpcyjne, dla przetwórni - tłumaczy Ryszard Groenwald. - To z tego są pieniądze.

Pelagiczne gatunki, które nie trafią do przetwórstwa, a są przerabiane na pasze dla zwierząt, dają rybakom zarobek mniejszy przynajmniej o połowę. Czym duzi morscy poławiacze nie są zainteresowani. Podobnie jak ewentualnymi rekompensatami finansowymi.

- Pieniądze dla rybaka są w morzu, nie biurkach urzędników - zżyma się helski armator i przetwórca rybny.

Niejasności w podziale przez ministerstwo kwot połowowych wzbudziły nieufność właścicieli największych jednostek. Stąd próby dialogu z morską administracją, a w konsekwencji zapowiadany protest.

Ten w tej chwili ogranicza się do oflagowania jednostek, jednak może przybrać też znacznie ostrzejszą formę: blokady portów.

- Wyrażamy swój sprzeciw wobec działań Administracji naruszających nasze historyczne prawa połowowe na Morzu Bałtyckim - podkreślają w swoim wystąpieniu rybacy. - W sytuacji dalszego braku reakcji na przesłane w ramach konsultacji społecznych postulaty. Informujemy, że zrealizujemy wszelkie zgodne z przepisami prawa działania, zmierzające do obrony naszych interesów jako podmioty działające w sektorze gospodarki morskiej, włączając w to nawet ostateczną formę, czyli zorganizowany protest morski.

Swoją akcję protestacyjną wcześniej zapowiadali również armatorzy jednostek wędkarskich. Przeciwko takiej formie zaoponowała m.in. Rada Interesantów Portu Gdynia, która zwróciła uwagę, że taki krok:
- Spowoduje szkody finansowe dla budżetu państwa z wiązane z niepobranymi należnościami publicznoprawnymi w postaci podatków i ceł (...) - czytamy w komunikacie.

Jednak ich koledzy - armatorzy komercyjnych jednostek rybackich - prawdopodobnie nie posuną się aż do blokady wejść do portów.

- Mamy za sobą kilka morskich akcji protestacyjnych - przypomina Ryszard Groenwald. - Pojawialiśmy się na redach, w okolicach wejść, ale nigdy nie blokowaliśmy portów. To nie sztuka robić zadymę.

Protest rybaków we Władysławowie, Helu i innych polskich portach

Protest rybaków w Helu, Gdyni, Władysławie i Ustce. Nie zgad...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl