Protest lekarzy przeciwko rozszerzeniu kompetencji pielęgniarek wydaje się bezcelowy

Dorota Stec-Fus
Przed nami kolejna odsłona cichej wojenki pomiędzy lekarzami i pielęgniarkami. W wyniku pięcioletniej batalii kompetencje tych ostatnich zostaną znacząco poszerzone: teraz będą one mogły wykonywać niektóre czynności medyków i za każdą z nich otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie z NFZ.

Nie wiadomo jeszcze, czy będzie ono wypłacane z odrębnego konta czy też z puli pieniędzy, przeznaczonych dla lekarzy. Ci jednak już teraz przewidują - pewnie słusznie - tę drugą ewentualność i trudno się dziwić, że pomysłem nie są zachwyceni.

Podawany przez nich koronny argument o niewystarczającym przygotowaniu pielęgniarek do nowych zadań nie wydaje się przekonujący. Wszak niektóre podjęły je już wcześniej - bez dodatkowego honorarium, w trosce o pacjentów, którzy nie zawsze mają siłę ustawiać się w kolejce w przychodni - i nie słychać, by popełniały błędy.

Niezasadne wydają się też obawy, by pielęgniarki miały nadużywać swojego nowego prawa, chcąc z kasy NFZ „wydrzeć” jak najwięcej pieniędzy. Przecież, podobnie jak lekarze, będą musiały prowadzić odpowiednią dokumentację i przesyłać do NFZ wymagane przepisami raporty. Inaczej pieniądze na ich konto nie wpłyną.

Teraz rozporządzenia zostaną przekazane do konsultacji społecznych. Czy organizacje medyków ulegną pokusie i bezlitośnie je oprotestują?

Wydaje się, że jedynym efektem takiej postawy będzie skłócenie środowiska medycznego. Resort zdrowia nie ma bowiem wielkiego pola manewru - pod względem liczby lekarzy Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE i nie ma sposobu na poprawę tej sytuacji.

O jego determinacji w tym zakresie świadczy także i to, że od roku akademickiego 2016/2017 do programu studiów pielęgniarskich wprowadził treści związane z nowymi uprawnieniami. Oznacza to, że już wkrótce absolwentki studiów nie będą musiały - jak obecnie - doszkalać się, lecz do nowych zadań przystąpią niejako z automatu.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Protest lekarzy przeciwko rozszerzeniu kompetencji pielęgniarek wydaje się bezcelowy - Dziennik Polski

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Podobnie jak przeszkolony medycznie personel środków transportu lotniczego i ... (szczególnie) morskiego ! W ten sposób "ukompetencjonowany" personel jest w stanie obsłużyć "petenta" (nawet) w odległości kilku tysięcy kilometrów od miejsca przebywania "lekarza prowadzącego" !.
A
A
A co pielęgniarka za granicą robi?skoro nie podaje leków dozylnych i nie pobiera materiałów do badań?
M
Medyk
Komentarz odnosnie kroplówek, pobierania krwi i innych dotyczył obowiązków lekarza za granicą :) w Polsce wykonuje to pielęgniarka
a
ala
o nie mogę
...doktorzy -Wy się boicie że pielęgniarki niedługo będą zabieraly Wam datki od firm farmaceutycznych.....hahahaha żenada....
T
Tak jest
Te wszystkie czynności leżą w zakresie pielęgniarki . Uczą tego na studiach i uczyli w liceach.Pierwsze słyszę ,że kroplowki to nie jest pielegniarska czynność.
A
Anna
Polskie pielęgniarki aż rwą się do pracy, która leży w kompetencjach lekarzy a potem narzekają na nadmiar pracy. W cywilizowanym świecie wszystkie wstrzyknięcia dożylne, kroplówki, toczenia krwi, cewnikowanie, pobieranie materiału do badań wykonują lekarze. Zastanówcie się KOBIETY czego chcecie.
Wróć na i.pl Portal i.pl