Protest kontrolerów lotów. Jest porozumienie kontrolerzy lotów - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w kwestiach bezpieczeństwa

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich postulatów zgłoszonych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego - przekazała w środę wieczorem PAŻP. Do dogadania pozostała kwestia pieniędzy.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłaszanych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecne Kierownictwo PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie - informuje PAŻP w komunikacie opublikowanym w środę wieczorem.

Zgodnie z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

„W ostatnich tygodniach funkcjonujemy w sytuacji szczególnej, ale niezależnie od tego wszystkim nam w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie w ruchu lotniczym. Dlatego, gdy tylko pojawiły się konkretne postulaty działań, mogących udoskonalić naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy je i wprowadziliśmy do realizacji” - powiedziała Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

PAŻP zobowiązana jest przestrzegać standardów ustanowionych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i Komisję Europejską. Jest też nadzorowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Postępowanie w zgodzie, a w określonych obszarach, przewyższanie norm ustanowionych przez te organizacje jest zadaniem, jakie przyjęło Kierownictwo PAŻP. Dlatego, działające w nowym składzie kierownictwo rozpoczęło niezwłoczne wdrażanie postulatów dotyczących między innymi, ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy.

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym. Wprowadza ono możliwość wykonywania mniejszej liczby operacji lotniczych z i na: lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko Warszawa/Modlin - to na wypadek fiaska rozmów kontrolerów z agencją.

Jedną z przyczyn protestu kontrolerów ruchu lotniczego było obniżenie średnich zarobków, które zostało wprowadzone przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Oficjalnie średnie wynagrodzenie kontrolerów wynosi ok. 32-33 tys. zł brutto miesięcznie. Związkowcy zapewniają jednak, że ich zarobki są mniejsze i wynoszą od 8 do 13-14 tys. zł "na rękę".

Jak informuje PAŻP, w środę około godziny 20.30 zakończyła się kolejna tura rozmów, które dotyczą wysokości wynagrodzeń kontrolerów.

W komunikacie przesłanym mediom PAŻP zapowiada, że do późnych godzin wieczornych będą trwały wspólne ze związkami prace nad zgłoszonymi propozycjami. Przedstawiciele PAŻP zaznaczyli, że swojej strony będą dążyć do przedstawienia wspólnego stanowiska już jutro, czyli w czwartek 28 kwietnia 2022 r. Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek o godzinie 9.

Rzecznik rządu Piotr Mueller wyraził nadzieję, że w tym tygodniu spór z kontrolerami ruchu lotniczego zostanie rozwiązany. W programie "Gość Wiadomości" rzecznik rządu podkreślił, że postulaty kontrolerów ruchu lotniczego w zakresie bezpieczeństwa zostały spełnione przez stronę rządową. "Ten spór jest podzielony na dwie części: postulaty dotyczące bezpieczeństwa i te wszystkie 24 postulaty strona rządowa przyjęła. W tej chwili spór dotyczy płac. Liczę, że nasze propozycje zostaną przyjęte i porozumiemy się w tej sprawie" - mówił Piotr Mueller.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia, od 1 maja 2022 r. konieczne będzie ograniczenie liczby lotów. Cięcia dotknęły by przede wszystkim dwóch mazowieckich lotnisk - w Modlinie i w Warszawie. 30 kwietnia kończą się wypowiedzenia zmieniające 136 warszawskim kontrolerom ruchu lotniczego. PAŻP negocjuje, by nie odchodzili z pracy.

Polskie Radio 24, Tomasz Dereszyński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl