Promieniowanie w Polsce. Jak zmierzyć poziom promieniowania?...

  Promieniowanie w Polsce. Jak zmierzyć poziom promieniowania? Czy po wybuchu w Rosji jesteśmy zagrożeni skutkami promieniowania?

  KJ

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Promieniowanie w Polsce. Jak sprawdzić poziom promieniowania w Polsce? Jakie są skutki promieniowania? Czy po wybuchu na terenie Rosji w Polsce zwiększyło się niebezpieczeństwo występowania groźnego dla życia i zdrowia promieniowania?

  PROMIENIOWANIE W POLSCE


  8 sierpnia 2019 roku na poligonie marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej doszło do wybuchu. Dwa dni później strona rosyjska przyznała, że była to eksplozja nuklearna. Od razu pojawiła się panika, że skutki tego zdarzenia mogą być opłakane, a promieniowanie, które pojawiło się na skutek wybuchu, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Okoliczni mieszkańcy mieli masowo zaopatrywać się w jodynę, która służy do zmniejszenia skutków narażenia na promieniowanie. Niepokój dotarł także do Polski. Polacy obawiali się, ze skutku wybuchu mogą zagrozić także im.

  Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja jednak, że Polakom nic nie grozi:

  Wszelkie doniesienia dotyczące rzekomej dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem na terenie Polski są nieprawdziwe, nie zalecamy przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem na własną rękę. W przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia takiej akcji, ludność zostałaby poinformowana o tym fakcie przez władze lokalne oraz otrzymała instrukcje dotyczące zasad dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem.

  Na stronie tej instytucji można na bieżąco monitorować poziom promieniowania na terenie naszego kraju. Obecnie najwyższy poziom odnotowano w Sanoku (0,122 µSv/h). W zdecydowanej większości pomiary wykazują poziom poniżej 0,1 µSv/h.

  AKTUALNY POZIOM PROMIENIOWANIA W POLSCE


  Promieniowanie w Polsce

  źródło: www.paa.gov.pl


  Promieniowanie w Polsce

  źródło: www.paa.gov.pl


  JAK ZMIERZYĆ POZIOM PROMIENIOWANIA


  Każdy może we własnym zakresie spróbować ustalić poziom promieniowania w miejscu zamieszkania, pracy czy wypoczynku. Jeśli ktoś obawia się, że może przebywać na skażonym terenie i jego zdrowie lub nawet życie jest zagrożone, może kupić specjalne urządzenie, które mierzy poziom promieniowania. Należy jednak pamiętać, że nie są to urządzenia tanie. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a mogą sięgać nawet kilku tysięcy! Oczywiście im droższy sprzęt, tym można mieć większe zaufania co do jego skuteczności i dokładności.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo