Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura sprawdza sędziów. Doszło do naruszenia niezawisłości sędziowskiej?

Mariusz Parkitny
Takiej sprawy u nas jeszcze nie było. Prokuratura Regionalna w Szczecinie bada, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa przez sędziów przy obsadzaniu składów sędziowskich rozpatrujących wnioski o areszt dla byłych prezesów ZCH Police.

- Może dojść do naruszenia niezawisłości sędziowskiej - komentuje SSO Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Przypomnijmy. Miesiąc temu sąd rejonowy w Szczecinie, a potem okręgowy nie zgodził się aresztować 10 podejrzanych w tzw. aferze polickiej. Sąd uznał, że dotychczas zebrane dowody przez prokuraturę regionalną są za słabe i w ogóle nie wiadomo czy doszło do przestępstwa.

Teraz ta sama prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez sędziów w związku z wyznaczeniem składów sędziowskich, które rozpatrywały wnioski o areszty.

Prokuratura potwierdza, że wszczęła śledztwo z własnej inicjatywy po analizie dokumentów.

- W Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie prowadzone jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich - w celu rozpoznania wniosków i zażaleń składanych przez prokuraturę - w sposób niezgodny z zasadami ich wyznaczania, przewidzianymi w kodeksie postępowania karnego, tj. o czyny z art. 231 § 1 kk. Przedmiotowe śledztwo zostało wszczęte na skutek oceny materiału dowodowego, zebranego w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., dokonanej przez prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Szczecinie - potwierdza prok. Anna Jóźwiak, Prokurator Prokuratury Rejonowej, delegowana do Prokuratury Regionalnej.

Poniżej komunikat Sądu Okręgowe w Szczecinie.

Czytaj więcej:

Sprawa ZCH Police

Sprawa ZCH Police. Straty to 30 mln zł. Znamy szczegóły!

Zobacz także: Sąd: nie ma mocnych dowodów na aferę policką

Komunikat sądu:

- Prezes Sądu Okręgowego zwróci się do Prokuratora Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o oficjalne potwierdzenie, czy takie śledztwo jest prowadzone.

Kwestia wyznaczania sędziów referentów w sprawach aresztowych i zażaleniowych jest uregulowana zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaakceptowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie. Przydział taki ma charakter losowy, albowiem sędzia z wyprzedzeniem kilkutygodniowym jest wyznaczany jak rozpoznający wnioski o zastosowanie aresztów tymczasowych w danym dniu.

W sytuacjach, kiedy wpływ takich wniosków jest znaczny, wyznaczonemu sędziemu dyżurnemu pomagają inni sędziowie z danego wydziału. Związane jest to z tym, iż decyzja w przedmiocie aresztu tymczasowego musi zostać podjęta w ciągu 24 godzin od momentu wpływu wniosku o areszt do Sądu, albowiem w przeciwnym wypadku podejrzanego należy zwolnić (art. 248 § 2 kpk).

Taki sposób procedowania stosowany jest od wielu lat, albowiem jako jedyny gwarantuje prawidłowość orzekania w sprawach wieloosobowych i skomplikowanych. O takiej praktyce wiedzę posiada także Prokuratura, której prokuratorzy biorą czynny udział w takich posiedzeniach.

Natomiast na poziomie Sądu Okręgowego, który rozpoznaje zażalenia na postanowienia w przedmiocie aresztu tymczasowego, posiedzenia wyznaczone są w określone dni tygodnia ze wskazaniem sędziów orzekających z wyprzedzeniem około dwumiesięcznym.

W związku z powyższym de facto wyznaczanie składów orzekających ma charakter losowy, albowiem nie sposób przewidzieć jaką sprawę rozpoznawać będzie dany sędzia. W sprawach skomplikowanych Przewodniczący Wydziału może zarządzić rozpoznanie zażaleń w składach trzech sędziów.

Powyższe reguły nie zostały naruszone w przedmiotowej sprawie na poziomie Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego, w której sposób procedowania był taki sam, jak w wielu innych postępowaniach.

W przypadku oficjalnego potwierdzenia faktu prowadzenia śledztwa zostanie o nim bezzwłocznie powiadomiona Krajowa Rada Sądownictwa, która zgodnie z treścią art. 186 ust. 1 Konstytucji stoi na straży niezawisłości i niezależności Sądów.

Rzecznik prasowy
Sądu Okręgowego w Szczecinie
SSO Michał Tomala

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński