Prokuratorzy kontra Ziobro

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Prok. Święczkowski (po lewej) to zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry
Prok. Święczkowski (po lewej) to zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry fot. Dariusz Gdesz
Prawo. Zdegradowani śledczy założyli stowarzyszenie, żeby po kolejnej zmianie rządu znów kierować prokuraturą.

Członkostwo w stowarzyszeniu stojącym w opozycji do aktualnego szefostwa krajowej prokuratury to najlepszy sposób, żeby po kolejnej zmianie rządu awansować na wysokie stanowisko w prokuraturze.

Takie wnioski można wysnuć, obserwując historię organizacji skupiających prokuratorów. W 2007 r. rząd PO-PSL odebrał władzę PiS. Prokuratorzy, którzy stracili wtedy kierownicze stanowiska, założyli stowarzyszenie „Ad Vocem” (AV). Wśród liderów tej organizacji był m.in. Bogdan Święczkowski (kiedyś szef ABW, dziś prokurator krajowy). Kiedy w ubiegłym roku PiS wrócił do władzy, nastąpiła ponowna wymiana prokuratorów. Śledczy z AV przejęli stery krajowej prokuratury, a ci zdegradowani założyli teraz „Lex Super Omnia”( LSO).

Na czele tej organizacji stanął prok. Krzysztof Parchimowicz. Do niedawna był on pracownikiem Prokuratury Krajowej i Generalnej. Dziś jest śledczym najniższego szczebla prokuratury.

Szef LSO nie ukrywa, że pomysł na stowarzyszenie narodził się po tym, jak minister Ziobro zaczął wprowadzać reformy. - Naszym zdaniem zmiany poszły za daleko, głównie w kwestii uzależniania prokuratury od rządu - uważa Parchimowicz.

Stowarzyszenie ma dwa priorytety. - Będziemy dążyć do tego, by cele prokuratury i jej niezależność zostały wpisane do konstytucji. Dzięki temu uwolnimy się od politycznej presji. Ponadto zamierzamy zapewnić śledczym niezależność oraz bronić ich przed naciskami - mówi prok. Parchimowicz.

LSO nie jest pierwszą organizacją, która powstała, by chronić niezależność prokuratorów. - Problem jednak w tym, że istniejące przestały pełnić swoją funkcję - twierdzi Krzysztof Parchimowicz.

Szef LSO wyjaśnia, że skoro przedstawiciele stowarzyszenia AV przejęli władzę w prokuraturze, to ciężko wymagać, żeby stali dziś na straży praw szeregowych pracowników. Stowarzyszenie przestało również wydawać oświadczenia publicznie.

Prok. Małgorzata Bednarek, szefowa AV, wyjaśnia to krótko. - Od kiedy przedstawiciele stowarzyszenia mają wpływ na funkcjonowanie prokuratury, nasze działania prezentowane są jedynie na forum wewnętrznym - mówi Bednarek.

Prokurator Parchimowicz nie ma również dobrego zdania o związku zawodowym prokuratorów (ZZ), który w jego ocenie nie stanął w obronie środowiska, gdy minister Ziobro na początku roku likwidował niezależną prokuraturę.

Przewodniczącym związku jest krakowski prokurator Jacek Skała. - Najpierw po pierwszych sygnałach o degradacjach tłumaczył, że związek zajmie się sprawą, jeśli dotrą do niego skargi. Potem krytycznie ocenił inicjatywę rzecznika praw obywatelskich, który zakwestionował konstytucyjność przepisów pozwalających na przenoszenie prokuratorów do niższych szczebli - mówi prok. Parchimo-wicz i dodaje, że wkrótce potem prokurator Skała awansował do Prokuratury Krajowej.

Szef ZZ zapewnia, że jego delegacja do Prokuratury Krajowej nie koliduje z piastowaniem funkcji przewodniczącego ZZ. - Gdyby tak było, zrzekłbym się tego stanowiska - zapewnia prok. Skała.

Przewodniczący ZZ krytycznie odnosi się do założenia LSO. Twierdzi, że powodem powstania nowego stowarzyszenia nie jest walka o niezależność, ale o stanowiska członków organizacji. - W czasie prac nad prawem o prokuraturze milczeli. Dopiero gdy okazało się, że nie są uwzględniani na stanowiska funkcyjne, utworzyli stowarzyszenie. Widocznie największym problemem jest konieczność prowadzenia śledztw, czego na stanowiskach funkcyjnych nie musieli robić. Niektórzy zapomnieli chyba, że prokuratorem się jest, a prokuratorem funkcyjnym się bywa - tłumaczy prok. Skała.

marcin.banasik@dziennik.krakow.pl

Wideo

Materiał oryginalny: Prokuratorzy kontra Ziobro - Dziennik Polski

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sceptyk

Etyka zawodowa i moralność to dla nich nieznane pojęcia.
Jeden z nich (prof. Zoll) w telewizji Kraków oświadczył na pytanie młodego widza, że nie chciałby mieszkać w kraju nie będącym w Unii Europejskie, bez Trybunału Konstytucyjnego gdzie na dodatek obywatele mają dostęp do broni.
Gdy dowiedział się, że chodzi o Szwajcarię to miał minę jak złapana na masturbacji nastolatka.

s
sceptyk

Prokuratura w Chorzowie umorzyła sledztwo albowiem przestępstwo miało miejsce w Katowicach.
Dla niewtajemniczonych miasta te graniczą.
Ta sama prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko notariusz Klus z Chorzowa bo sfałszowanie dokumentów i notarilane potwierdzenie sfałszowanych(!) dokmentów nie miało jej zdaniem znamion czynu zabronionego
a pani notariusz potwierdzając podpisy osób będących w trakcie aktu notarialnego tysiąc(!) kilometrów dalej niczego nie zauważyła.
Itd. itp.

g
gość

Artykuł 10. Konstytucji:
1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na PODZIALE i RÓWNOWADZE władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej.

Podział na trzy i równowaga TRZECH WŁADZ!

Na pewno każda z tych trzech WŁADZ powinna być NIEZALEŻNA od pozostałych dwóch. Czy z tego wynika, że Polska składa się z trzech NIEZALEŻNYCH... PAŃSTW?

Kto jest ZA "wypielęgnowaniem" takiego BAŁAGANU? Ja jestem ZA Konstytucją, czyli PRZECIW aż takiemu JEJ NIEZROZUMIENIU!

Te trzy WŁADZE mogłyby czuć się TRZEMA NIEZALEŻNYMI PAŃSTWAMI, gdyby nie... JEDEN KOORDYNATOR, którego Konstytucja ZOBOWIĄZUJE do... CZUWANIA nad PRZESTRZEGANIEM Konstytucji PRZEZ WSZYSTKICH, czyli także przez te TRZY, NIEZALEŻNE INSTYTUCJE WŁADZY RÓWNORZĘDNEJ.

OBECNA Konstytucja przewiduje JEDNOOSOBOWEGO KOORDYNATORA, co ZARZĄDZA:
Artykuł 126. Konstytucji:
2. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej CZUWA nad PRZESTRZEGANIEM Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.

Tyle Konstytucja NA DZIŚ!

Jeżeli NARÓD wolałby, aby KOORDYNATOREM nad OBECNIE istniejącymi, ZGODNIE z Konstytucją, TRZEMA, NIEZALEŻNYMI INSTYTUCJAMI WŁADZY PAŃSTWA był jakiś ORGAN KOLEGIALNY, to trzeba NAJPIERW... zmienić Konstytucję, a w NOWEJ KONSTYTUCJI DOKŁADNIE SPRECYZOWAĆ strukturę takiego wieloosobowego KOORDYNATORA WSZYSTKICH NACZELNYCH, niezależnych od siebie nawzajem, INSTYTUCJI WŁADZY PAŃSTWOWEJ!

Co na to ci dzisiejsi "niezawiśli" od wszystkich i wszystkiego, z Konstytucją włącznie, "specjaliści" od Trybunału Konstytucyjnego?

A co na to PRAWDZIWI konstytucjonaliści?

777

I POlesstRATY SĄ WOLNE NAWET OD ROZUMU BO PRAWOSTANOWIONE PRZEZ NICH DO NICH,I LOGIKA BOSSZkuf NIE SIENGA.

g
gość

Niezależność? Od kogo? Od tych z zewnątrz, bo każdy powinien podporządkować się tylko... NACISKOM WEWNĘTRZNYM?

Kto, w dzisiejszym sądownictwie, wie, co Konstytucja rozumie przez słowo: NIEZAWISŁOŚĆ?

Szanowni państwo prokuratorzy i nie tylko prokuratorzy, naprawdę nie chodzi o to, że nikt nie ma prawa "mieszać się" do tego, co sądownictwo WYPRAWIA!

Chodzi o to, że SĄD, w każdym wymiarze, POWINIEN BYĆ CAŁKOWICIE NIEZAWISŁY od WSZELKICH WPŁYWÓW i zewnętrznych, i wewnętrznych, bo W KAŻDYM PRZYPADKU MUSI TO BYĆ SĄD ZGODNY Z SUMIENIEM OSĄDZAJĄCEGO!

Co na to wszyscy dzisiejsi "niezawiśli", z Rzeplińskim na czele?

i
iriss

oczywiście,że popieram LSO a nie Skałę,w końcu zabrał głos ktoś trzeźwo myślący.Oby dobra zmiana pisu trwała króto

G
Gość

A nawet nad rządem, gdyż powinna mieć możliwości oskarżania rządu. Kontrolę nad Prokuraturą powinien prowadzić jedynie organ przedstawicielski, czyli taki, który jest wybierany przez naród (w wyborach bezpośrednich), a więc albo Prezydent PR, albo Sejm, albo Senat. Rząd nie jest wyłaniany w wyborach bezpośrednich, więc nie jest przedstawicielem narodu.

Dodaj ogłoszenie