Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiemy, jak zagłosuje Solidarna Polska

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W rozmowie z i.pl minister w KPRM Michał Wójcik oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyjaśniają, jakie jest stanowisko Solidarnej Polski ws. projektu nowelizacji ustawy.
W rozmowie z i.pl minister w KPRM Michał Wójcik oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyjaśniają, jakie jest stanowisko Solidarnej Polski ws. projektu nowelizacji ustawy. Adam Jankowski / Polska Press
Sejm w środę debatuje w pierwszym czytanie nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został złożony 13 grudnia 2022 roku przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z i.pl minister w KPRM Michał Wójcik oraz wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wyjaśniają, jakie jest stanowisko Solidarnej Polski ws. projektu nowelizacji ustawy.

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm w środę debatuje w pierwszym czytanie nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który został złożony 13 grudnia 2022 roku przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać NSA, a nie - jak obecnie - utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

Co zrobi opozycja?

– Podjęliśmy wspólną decyzję, że nie poprzemy żadnego wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) na wspólnej konferencji z Borysem Budką (KO), Krzysztofem Gawkowskim (Lewica) i Hanną Gill-Piątek (Polska 2050).

Michał Wójcik wyjaśnia stanowisko Solidarnej Polski

Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprezes Solidarnej Polski powiedział i.pl, że w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym Solidarna Polska nie zmienia swojego stanowiska. – Uważamy, że ta ustawa jest bardzo niebezpieczna z punktu widzenia sprawności funkcjonowania polskiego sądownictwa. Może prowadzić do anarchii i chaosu. To jest tak naprawdę otwarcie drzwi na możliwość podważenia statusu sędziów, czyli sędzia będzie podważać status innego sędziego – mówił.

– Chcę powiedzieć nawet więcej – że trzeba bronić te 3 tys. młodych osób, które zostało powołanych na stanowiska sędziowskie, którzy złożyli ślubowanie i chcą służyć Rzeczpospolitej Polskiej. Nie może być tak, że sędzia może próbować wyrugować z całego systemu innego sędziego – dodał. W ocenie Michała Wójcika „w konsekwencji może to spowodować unieważnienie wielu orzeczeń, czy też możliwość podważenia orzeczeń”. – Jest wątpliwość dotycząca Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie powinien zajmować się sprawami dyscyplinarnymi – dodał.

W ocenie wiceprezesa Solidarnej Polski ustawa „tak naprawdę zwalnia z odpowiedzialności dyscyplinarnej za wydane orzeczenia sędziów, czyli tzw. delikty”. – Projekt ustawy jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia – dodał.

Sebastian Kaleta: Nie planujemy popierać tej ustawy

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, powiedział i.pl, że Solidarna Polska będzie głosować za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu. – Nie planujemy popierać tej ustawy, z tego powodu, że jest ona w wielu miejscach niekonstytucyjna – dodał. Wiceszef resortu sprawiedliwości wyjaśnił, że projekt ustawy „narusza co najmniej 12 wyroków Trybunału Konstytucyjnego”. – Ponadto jest realizacją szantażu stosowanego przez Unię Europejską, a Unia Europejska nie ma kompetencji, by narzucać nam brzmienie ustaw regulujących pracę sądownictwa. Ustawa legalizuje anarchizujące polskie państwo działania sędziów, którzy chcą kwestionować status innego sędziego w zasadzie dobrowolnie i bezkarnie, co rodzi ryzyko paraliżu polskiego sądownictwa, a w konsekwencji polskiego państwa – dodał.

Sebastian Kaleta podsumował, że w tym brzmieniu ustawa nie spotka się z poparciem Solidarnej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl