Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Co obiecuje kandydat Koalicji Obywatelskiej?

OPRAC.:
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Rafał Trzaskowski zaprezentował program wyborczy
Rafał Trzaskowski zaprezentował program wyborczy Krzysztof Łokaj/ Polska Press
Udostępnij:
Dopiero w czwartek wieczorem kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski zaprezentował w całości swój program wyborczy. Dokument składa się z trzech rozdziałów: "My i nasi najbliżsi", "Nasze otoczenie" i "Nasze państwo, nasza wspólnota".

"Na napisanie programu, tak jak np. na zebranie podpisów, miałem najmniej czasu ze wszystkich kandydatów. Prezentowałem pomysły etapami. Teraz wszystkie znajdziecie w jednym miejscu. Oto mój program" - ogłosił w czwartek wieczorem Rafał Trzaskowski.

Cały program jest dostępny TUTAJ.

Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty.

"My i nasi najbliżsi"

Pierwszy rozdział dotyczy pracy i przedsiębiorczości, ochrony zdrowia oraz edukacji.

Wśród propozycji czytamy o "inwestycjach za rogiem".

"Zaproponuję utworzenie specjalnego funduszu skierowanego do małych miejscowości i miast, którego celem będzie rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi. W ramach funduszu, częściowo finansowanego ze środków Unii Europejskiej, samorządy, bo to one mają najlepszą wiedzę na temat potrzeb lokalnych społeczności i doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych, otrzymają pulę środków – co najmniej 30 mln zł na miasto powiatowe. Będą z nich mogły zrealizować wybrane przez siebie inwestycje, w tym:

  • Centrum Rozwoju Lokalnego,
  • „Bazarek za rogiem”, czyli miejskie, zadaszone targowisko z potrzebną infrastrukturą, które zapewni lokalnym producentom żywności rynek zbytu, a mieszkańcom da dostęp do zdrowej i taniej żywności,
  • „Nowa Dzielnica” – nowa przestrzeń wypoczynku i kultury,
  • urządzenia zatrzymujące wodę,
  • modułowe żłobki i przedszkola,
  • lokalne centra przesiadkowe.

Kolejna obietnica, o której Rafał Trzaskowski mówił w trakcie wyborczych spotkań, to dofinansowanie modernizacji domów.

"Zaproponuję utworzenie funduszu, z którego każda polska rodzina będzie mogła uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych itp. Finansowanie z funduszu będzie rozłożone na 10 lat. Fundusz nie tylko pomoże osiągnąć strategiczne cele polityki klimatycznej, ale także pobudzi koniunkturę rynkową" - czytamy w programie.

Kandydat KO chce też wyższych ulg podatkowych dla Polaków.

"Dziś w Polsce najbardziej obciążone podatkami i obowiązkowymi składkami są te osoby, które zarabiają najmniej. Dlatego zaproponuję podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle. Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł. Dla osób z najwyższymi pensjami wysokość PIT i obowiązkowych składek jest relatywnie mniejszym obciążeniem, w ich przypadku obecne zasady nie uległyby zmianie. Rozliczaniem kwoty i podatku zajęłaby się administracja podatkowa (a nie pracownik i nie pracodawca)".

Zwiększenie środków na służbę zdrowia

"Będę oczekiwał od rządu, że już w 2021 roku wydatki te wzrosną do co najmniej 6% PKB. Tylko realne zwiększenie wydatków na służbę zdrowia, między innymi na onkologię, przełoży się na skrócenie kolejek i szybszy dostęp do leczenia. Przeliczając to na głowę każdego Polaka, z obecnych 2757 zł wydatki wzrosną do 3676 zł".

Wsparcie finansowe dla najwybitniejszych uczniów, wyższe pensje nauczycieli

"Zaproponuję utworzenie systemu stypendiów prezydenta RP dla najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości. Takich stypendiów powinno być 50 tysięcy, stypendyści otrzymają 1000 zł miesięcznie. Stypendia będą przyznawane za wyniki w nauce, a także za zaangażowanie obywatelskie i społeczne".

"Będę domagał się wyższych płac dla nauczycielek i nauczycieli. Nauczyciel nie może zarabiać mniej niż średnia krajowa, a dyrektorzy powinni mieć większą możliwość premiowania najbardziej zaangażowanych osób".

"Nasze otoczenie"

Trzaskowski przygotował pakiet propozycji dla kobiet.

"Zaproponuję narodowy program zdrowia kobiety, odpowiadający europejskim standardom i potrzebom pacjentek w całym kraju".

"Złożę projekt ustawy o równej płacy za pracę tej samej wartości; zainicjuję kampanie na rzecz przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej kobiet".

"Będę działał na rzecz zapewnienia dostępu do bezpłatnych żłobków i przedszkoli, a także na rzecz zwiększenia świadomości obowiązku alimentacyjnego, jego skutecznej egzekucji oraz sprawiedliwości alimentacyjnej dla samodzielnych rodziców; zainicjuję kampanię na rzecz aktywnego wykorzystywania przez ojców prawa do urlopu tacierzyńskiego".

"Zawetuję każdą próbę zaostrzenia obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej".

Kandydat kieruje także swój program do ludzi młodych.

"Złożę projekt ustawy przywracającej dobrze sprawdzony program „Mieszkanie dla młodych”, na mocy którego młodzi będą mogli liczyć na pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu".

"Poprzez mobilne biura pracy służby zatrudnienia powinny docierać z ofertą pracy do wszystkich młodych osób, nie tylko zarejestrowanych w urzędach pracy, szczególnie mieszkańców wsi i małych miast".

Pakiet dla rodzin:

"Jako prezydent zawetuję każdą próbę naruszenia programu Rodzina 500+".

"Zaproponuję wprowadzenie bezpłatnej opieki żłobkowej i przedszkolnej w całej Polsce, wzorem Warszawy".

"Będę domagał się od rządu przywrócenia dostępu do finansowanych przez państwo programów leczenia niepłodności, zwłaszcza do in vitro".

Budowa mieszkań: "Przedstawię pomysł stworzenia Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego, prowadzonego przez Bank Gospodarki Krajowej, zasilonego także pieniędzmi unijnymi".

Pakiet dla seniorów:

"Zaproponuję rządowi plan rozbudowy infrastruktury świadczeń długoterminowych, w tym opiekuńczo-leczniczych, tak aby odpowiadała potrzebom zwiększającej się grupy seniorów".

"Nie poprę inicjatyw podnoszenia wieku emerytalnego, ale będę wspierał programy aktywizacji seniorów i wprowadzania zachęt do pozostania na rynku pracy".

Pakiet dla rolników

"Będę wspierał rząd w negocjacjach dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Obowiązkiem rządu jest wynegocjowanie dla polskiego rolnictwa co najmniej 32 mld euro – tyle, ile wynegocjował rząd PO-PSL".

"Będę upominał się o natychmiastową wypłatę rolnikom wszystkich należnych odszkodowań – za suszę, ASF i inne klęski".

Równość i tolerancja

"W ramach przysługującej mi inicjatywy ustawodawczej przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji".

Ekologia

"Będę domagał się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce. W 2050 roku, zgodnie ze zobowiązaniem przyjętym przez pozostałe państwa UE, polska gospodarka osiągnie neutralność".

"Zaproponuję wzmocnienie ustawy o ochronie przyrody w celu zwiększenia kontroli nad wycinkami. Gospodarka leśna musi być racjonalna, w perspektywie kilku lat wyrąb lasów musi być zmniejszony o 30 proc."

Kultura

"Zaproponuję, na okres najbliższych dwóch lat, kupon dla każdego dziecka i młodej osoby do 21. roku życia na zakup usługi kulturalnej o wartości 100 zł. Będzie mógł być przeznaczony na zakup biletu (z dojazdem) do kina, teatru, muzeum, czy na zakup książki".

Media publiczne

"Wprowadzenie gwarancji niezależności mediów publicznych i kontroli społecznej, zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi".

"Skandalem jest to, co dzieje się obecnie – ściganie emerytów przez komorników za zaległy abonament. Będę domagał się od rządu zaprzestania takich praktyk i wprowadzenia abolicji. Docelowo będę dążył do zastąpienia obecnego, archaicznego systemu abonamentu na rzecz innego, który odciąży naszą kieszeń".

Nasze państwo, nasza wspólnota

Przywrócenie praworządności:

"Zorganizuję i przeprowadzę razem z sejmikami wojewódzkimi i urzędami marszałkowskimi debaty i wysłuchania obywatelskie, jak przywrócić państwo prawa".

"Złożę projekt ustawy przyznający Prezydentowi RP prawo powołania Prokuratora Generalnego i rozdzielający funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego".

Obronność i bezpieczeństwo

"Jako prezydent będę stał na straży pozycji żołnierza, etosu służby i tradycji Wojska Polskiego".

"Niezwłocznie po wyborach zarządzę przegląd, którego zadaniem będzie rzeczywiste oszacowanie stanu bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, zagrożeń zewnętrznych i stopnia wykonania dotychczasowych planów rządu".

"Wojska Obrony Terytorialnej. Pozostaną, będą podporządkowane Szefowi Sztabu Generalnego i włączone do systemu dowodzenia i rezerw armii zawodowej. Dla najlepszych żołnierzy WOT – stypendia. Trzeba wykorzystać zapał ​młodych ludzi, którzy chcą bronić Polski".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 czerwca, 14:08, Gość:

Może mieć najlepszy program, ale trzeba być wiarygodnym.

Przecież jego podstawowym programem jest wypalenie rozgrzanym do czerwoności żelazem wszystkiego co dla zwykłych ludzi załatwił PiS. Dla niego nie liczy się przeciętny, czy biedny człowiek, czego wyrazem było danie biednej staruszce 20 groszy, która pod apteką prosiła o pomoc w wykupie leków. Dla niego ważne są tylko "elyty" z PO lub sympatyzujące z tą bandą!.

G
Gość

Aaaaaaaaahahahahaha aaaaaaaaaaaahahahahahaha ! Program na prezydend turę

- bazarek za rogiem aaaaaaaaahahahahaha aaaaaaaaahahahahaha żubronia ? Hahahaha aaaaaahahahaha mezalians żubra i krowy !!! hahahahaha

- modułowe żłobki i przedszkola , aaaahahahahaaaaaaaaahahaha, takie "Cube" w realu ?

- resztę już znamy . to co zarobi plebs, tarczami biznesmenom i rolnikom oddamy na biznes oczka wodne i ośmiorniczki.

J
Jeff Gachie

W naszym prostym życiu Serce odgrywa bardzo specyficzną rolę. Teraz możesz uczynić swoje życie zdrowszym i nie ma miejsca na żadne kłopoty. Wszystko to jest możliwe przy pomocy AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógł mi rzucić zaklęcie, które wyleczyło mój problem z sercem w krótkim czasie. możesz również skontaktować się z nim pod adresem ( agbazara@gmail. com ) lub zadzwonić do LUB WhatsApp na numer ( 234 810 410 2662 ) i wyleczyć wszystkie rodzaje chorób jego potężnym zaklęciem voodoo.

G
Gość

Może mieć najlepszy program, ale trzeba być wiarygodnym.

Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie