Program dobry, tylko ludzie nie chcą wymieniać pieców?

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Panorama Krakowa w czasie smogu
Panorama Krakowa w czasie smogu Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Do końca sierpnia złożono tylko 973 wnioski o dotację na wymianę starych pieców węglowych. Przy takim tempie nie da się zlikwidować ich do września 2019. Ale urzędnicy się nie martwią.

Według urzędników miejskich, krakowianie są najlepiej wyedukowanymi ekologicznie mieszkańcami Polski, a gmina prowadzi dwa najlepsze w kraju programy wsparcia dla osób chcących wymienić przestarzałe paleniska. Skoro jest tak dobrze, to wydawać by się mogło, że do 2019 roku zlikwidujemy wszystkie piece węglowe. Tymczasem z najnowszych danych wynika, że wcale to nie jest pewne. Miasto finansuje teraz wymianę palenisk w 80 procentach (w przyszłym roku już tylko w 60 proc.). Liczba wniosków o wymianę spadła drastycznie - z 7,3 tys. do niecałego tysiąca. A za chwilę rozpocznie się kolejny sezon grzewczy, kiedy w Krakowie ciężko oddychać.

Wniosków znacznie mniej

Pod koniec 2016 roku w Krakowie było jeszcze do zlikwidowania 16 tys. przestarzałych palenisk domowych. Zgodnie z uchwałą antysmogową od września 2019 w mieście nie można będzie palić węglem ani drewnem. Pieców trzeba się więc pozbyć. Dlatego Program Ograniczenia Niskiej Emisji to kluczowy punkt w walce miasta ze smogiem. Tyle, że krakowianie są znacznie mniej zainteresowania wymianą pieców niż rok temu.

W 2016 r. złożyli 7300 wniosków o wymianę pieców węglowych, a do końca sierpnia br. - tylko 973. Radni miejscy i Krakowski Alarm Smogowy uważają, że jest czym się martwić, ale władze miasta przekonują, że wręcz przeciwnie.

- W zeszłym roku duża liczba wniosków wynikała z e 100-procentowej dopłaty do wymiany pieców. W tym zmalała ona o 20 procent i to przełożyło się od razu na mniejszą liczbę chętnych. Szkoda, bo im szybciej wymienilibyśmy wszystkie piece, tym szybciej oddychalibyśmy czystym powietrzem w Krakowie - komentuje Ewa Lutomska, wiceprezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. Obawia się, że skoro dotacja w następnym roku spadnie o kolejne 20 procent, to wniosków o wymianę pieców będzie jeszcze mniej.

Mimo to władze miasta optymistycznie zakładają, że w tym roku zlikwidowanych zostanie 8 tys. kotłów, pieców i kominków. Jeśli faktycznie udałoby się zrealizować wszystkie tegoroczne inwestycje, to w Krakowie na kolejne dwa lata pozostałoby 8 tysięcy palenisk do likwidacji. W 2018 i w 2019 należałoby wymienić po 4 tysiące.

Ilu faktycznie nie ma pieców

Według radnego miejskiego Łukasza Wantucha, bez radykalnych zmian nie ma szansy na to, by do 2019 zlikwidować wszystkie piece, które emitują najwięcej zanieczyszczeń do powietrza.

- Złożenie wniosku nie zawsze oznacza, że dojdzie do wymiany pieca. Złożyłem interpelację, w której proszę urzędników, aby podali o ile mniej mamy tych ostatnich w porównaniu do liczby wnioskodawców - mówi Wantuch.

Pytanie, ile faktycznie wymieniono pieców zadał miastu także Krakowski Alarm Smogowy. Na razie nie dostał odpowiedzi.

Urzędników miejskich nie martwi to, że spada liczba wniosków o wymianę kotłów. Zapewniają, że mają wszystko pod kontrolą.

- W 2017 roku rekordu nie będzie, ponieważ nie ma już tylu palenisk węglowych co dawniej. Punktem odniesienia do oceny liczby wpływających wniosków mogą być lata wcześniejsze. W 2013 było ich 1131, w 2014 - 3085, w 2015 - 2396 - wylicza Maciej Grzyb z biura prasowego magistratu. I zaznacza, że 973 prośby o dotację złożone do końca sierpnia to i tak więcej, niż zakładał urząd.

Krakowianie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego będą oddychać zanieczyszczonym powietrzem
Krakowianie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego będą oddychać zanieczyszczonym powietrzem

Problem z z najuboższymi

Największym kłopotem, jeśli chodzi o likwidację źródeł niskiej emisji, jest dotarcie do osób najuboższych. Tych, których nie stać na ogrzewanie domów np. gazem, a czasem nawet węglem, więc w piecach palą często śmieciami.

Miasto prowadzi Lokalny Program Osłonowy (według urzędników „jeden z najlepszych w Polsce program wsparcia dla mieszkańców”), dzięki któremu można się ubiegać o pokrycie różnicy w opłatach pomiędzy ogrzewaniem ekologicznym a węglowym. Taka jednorazowa roczna dotacja to ok. 1150 zł.

- Wydaje mi się, że wśród złożonych wniosków brakuje tych od osób najuboższych - mówi Lutomska. - Miasto powinno podjąć współpracę z MOPSEM i pomóc tym ludziom przejść przez proces wymiany ogrzewania. Mam nadzieję, że w 2019 roku nie okaże się, że dla nich zabraknie 100-procentowej dotacji. Są zapewnienia z miasta, że tak nie będzie. To nas jednak nie uspokaja.

Dziwi się, że pieców nie wymieniono jeszcze w budynkach komunalnych.

Pomysł na rozwiązanie problemu z ubogimi ma radny Wantuch. Chce, by miasto pokrywało cały koszta ogrzewania u najuboższych rodzin. W zamian ludzie mieliby odpracować taką pomoc.

Orężem miasta w walce ze smogiem mają być także kampanie edukacyjno-promocyjne. Dwa razy w roku prowadzona są pod hasłem „TAK! Dla czystego powietrza” (kolejna edycja ruszyła 22 września). Krakowian odwiedzają wtedy przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, wyjaśnają zasady Programu Ograniczania Niskiej Emisji i zachęcają do wymiany palenisk na ogrzewanie ekologiczne.

- To dobry pomysł, ale nie wiem, ilu mieszkańców otwiera drzwi urzędnikom i ilu zostaje przekonanych do wymiany. Nawet jeżeli ta kampania poskutkowała 973 wnioskami, to i tak mało - zauważa Ewa Lutomska. - Jeśli mamy 8-10 tysięcy pieców do likwidacji, to musimy się zastanowić, jak wymienić 5 tys. na rok. W obecnym tempie nie zdążymy pozbyć się ich do września 2019.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Program dobry, tylko ludzie nie chcą wymieniać pieców? - Gazeta Krakowska

Komentarze 38

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klara
sz apsolutną rację znaczy zgadzam się z Tobą nie mieszkam w Krakowie ale innym mieście gdzie jest ten sam problem z wymianami, gaz nie jest alternatywa to fakt a wladze nie inwestuja w podłaczanie mieszkańców do sieci ciepłowniczej bo stwierdzili, że to jest nie opłacalne, nie inwestuja w technologie ktora zapewniłaby ogrzewanie ekologiczne ( prad, albo miejska sieć ciepłownicza ) w moim miescie jest problem bo tylko 87% osob jest podpiętych pod sieć ciepłowniczą ale te 13 % pali czym chce czym może i to oni kopca. jestem za albo wybudowac mini elektrownie ktore pozyskiwały by prad dla miasta albo wybudowac kolejna ciepłownię ktora pozyskiwala by cieplo nie z wegla ale ze zrodel odnawialnych wtedy wieksza pewność że rachunki nie beda takie duze a konkurencyjne. gaz jak nam dowala to serio ludzi eplakac beda, a prad wlasny mozemy miec. tylko trzeba chciec
m
mk
Złożyliśmy wniosek o wymianę pieca.Audyt wykazał ze musimy docieplic 2 poziome przegrody.Taka inwetycja musiala byc pokryta z prywatnych pieniedzy.Wyszlo więcej niż kosztuje kociol.Więc zrezygnowaliśmy z dotacji i kupiliśmy piec z własnych pieniędzy.Naprawdę łaskę robią żeby komuś coś dać.Bez sensu ta cała akcja.
e
ela ela
a tak naprawde to eko lub pelet to nic innego jak drewno i wegiel a na gaz i prad mnie nie stac wiec po co ta wymiana
e
ela ela
pier w wymienia piece na gaz lub eko a potem podniosa cene o 100 proc i ludzie beda w szoku
T
Ty tak serio ?
To teraz musisz wymienic na gaz bo eko-groszek to tez wegiel. Pozdrawiam i zycze zdrowia.
m
mariusz678
Z wymianą pieca to nie ma co czekać, ja swój całkiem niedawno zamówiłem w Metalvicie i już mi zamontowali. Z tego co widzę to będzie dużo wydajniejszy od starego węglowego, ten jest na eko-groszek.
k
koraleon
Z tą wymianą pieców nie jest łatwo bo nie każdego stać. Mi się udało wymienić, piec zamówiłem w kotly-witkowski.pl i jestem zadowolony z wyboru, firma solidna, widać że mają duże doświadczenie na rynku. No i ceny mają odpowiednie.
J
JA
Przeczytałem artykuł raz jeszcze ...słowa kluczowe (może , według, około..) dlaczego mieszkania komunalne nie założyły ogrzewania eco?
J
JA
Jakie donosy ...urzędnicy końcem 2019 i dalej...z własnej inicjatywy będą nachodzić ludzi bo to czysta i pewna kasa.Także proszę nie robić z Krakowian kapusi .
J
Ja
Ale mieszaja w artykule róznymi pojęciami Kraków jako miasto to nie Małopolska -w sensie TYm żę w obrębie administracyjnym Krakowa-ja tak to widzę od 2019 będzie całkowity zakaz spalnia węgla i drewna o ile nie przepchną boczkiem mozliwości spalania drewna w kominkach -bo czy bogaci pozwolą na to, żeby zainwestowane pieniądze w kominki poszły w błoto ?
J
Ja
Czytaliście treść dokumentów do wypełnienia ?Albo się wymienia i tworzy klimat do ogrzewania proeco paliwem albo się kupczy prawami nabytymi(rezygnuje się z prawa do opalania paliwami stałymi na zawsze! słusznie ktos napisał że to cyrograf) W urzędzie dzielnicowym w NH nic nie wiedzą -wręczaja tylko blankiety.Artykuł częściowo mówi prawdę -ludzi nie stac na opalanie gazem stąd nie składają wniosków -strach jest ogromny. MOPS? zatrudni nowych ludzi =koszty. Jak znam życie dopłata do kosztów ogrzewania tak będzie restrykcyjna że mało kto z niej skorzysta a z czasem ludzi urzędniki porzucą zostaną ogromnymi rachunkami i cyrografem bo powiedzą że kasy brak i się bujajta ludziska ..PS jaki był problem zezwolić na montaż lepszej jakości pieców eco w pakiecie z elektrofiltrami- POLSKA firma która produkuje zaawansowaną elektronikę do kotłó juz od dawna ma bardzo dobry produkt za przystępną cenę -ale wciska się na siłe rozwiązania na które ludzi zwyczajnie nie stać ,po co i dla kogo ? ? Po co gnębić najbiedniejszych - tak władze miasta chcą przysłóżyć się mieszkańcom ??Artykuł to też stek oszczerstw-piec można zniszczyć śmieciami!!znam osobę która zniszczyła piec za kilka tyś i musiała go wyrzcić -było to na początku "ery"pieców z dopalaniem.Ale też znam gościa który opala dom gazem bo go stać, a w garażu spala resztki z płyt meblowych bo mu zostaja po produkcji !juz od kilku lat i co ? i nic wędzi nas tym smrodem straż miejska nawet raz tam nie podjechała bo maja rejestry, kto ma gaz a kto nie - i tych najbiedniejszych gnębią !Do sąsiadki bez pozolenia w nocy weszli na działkę jak by byli u siebie -jakim prawem?
B
Bron
super sprawa z tą wymiana pieców tylko co zrobić jeśli w danym rejonie Krakowa mam na mysli BRONOWICE MAŁE nie ma gazu ani możliwości podłączenia się do ciepłowni MPC? W tym rejonie w moim przypadku woda jest dopiero mnw od roku 2006r natomiast dalej sąsiedzi maja wode od niedawna a kanalizacji nawet nie ma mowy!
W
Wiktor
Do niedawna sam używałem kotła na ekogroszek. A od roku mam kocioł peletowy (EEI Pellets). I muszę powiedzieć, że nie jest wcale drożej. W starym kotle paliłem węglem (okazjonalnie drewnem) , może ci co palą wszystkim innym narzekają, że pelet jest taki strasznie drogi. Jeśli się jeszcze weźmie pod uwagę ile mniej jest pracy przy kotle peletowym, to pelet jest znacznie bardziej korzystniejszy od węgla.
L
Liczyrzepa
W starym piecu Diabeł pali!
Ku przestrodze!
x
x
A to sorry, w Krakowie mam 2 mieszkania w blokach i centralne... dlatego kieruję się tylko uchwałą małopolską. To mi umknęło. A dom za Krakowem wiem, że przy takich cenach jak teraz gazu vs drewna na pewno nie wyposażę w kocioł gazowy. Jeśli ceny gazu pójdą w dół a pensje w górę to może coś się zmieni. Do tego czasu kominek z płaszczem wodnym. Sory takie realia.
Wróć na i.pl Portal i.pl