Program „Dobry start”. 300 złotych na wyprawkę. Wniosek o...

  Program „Dobry start”. 300 złotych na wyprawkę. Wniosek o 300 złotych na wyprawkę dla dziecka złożysz już w lipcu 2018 roku

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  , E. Abramczyk-Boguszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rodzic będzie mógł wydać pieniądze z nowego 300 plus, jak chce - byleby dotyczyło to potrzeb związanych z edukacją dziecka

  Rodzic będzie mógł wydać pieniądze z nowego 300 plus, jak chce - byleby dotyczyło to potrzeb związanych z edukacją dziecka ©Grzegorz Gałsiński

  Rodzice blisko 280 tys. uczniów z woj. łódzkiego otrzymają po 300 zł na każde uczące się dziecko. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło szczegóły programu „Dobry start”.
  Rodzic będzie mógł wydać pieniądze z nowego 300 plus, jak chce - byleby dotyczyło to potrzeb związanych z edukacją dziecka

  Rodzic będzie mógł wydać pieniądze z nowego 300 plus, jak chce - byleby dotyczyło to potrzeb związanych z edukacją dziecka ©Grzegorz Gałsiński

  Wyprawka szkolna 300 plus, czyli program „Dobry start” to nowy pomysł rządu. Właśnie przekazano do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w tej sprawie. Projekt przewiduje, że od wakacji będzie można składać wnioski o przyznanie wyprawki. Rodzice mają dostawać pieniądze raz w roku, bez względu na dochód. To rodzice zdecydują, na co wydać te pieniądze.

  Łukasz Trawiński z biura prasowego MEN zapewnia, że pieniądze z programu „Dobry start” otrzymają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tym samym, jak podkreśla ministerstwo, powodów do obaw nie mają rodzice uczniów, którzy ukończyli już 18 lat. W takiej sytuacji są np. uczniowie ostatnich klas liceum i technikum.

  MEN zapewnia, że program nie zastąpi bezpłatnych podręczników, które są finansowane z budżetu państwa.

  – Nic tu się nie zmienia. Tak jak teraz finansowane będzie to z budżetu państwa. W 2018 r. z budżetu przeznaczyliśmy na ten cel 502 mln zł. W 2019 r. będzie to kwota 404 mln zł – informuje Łukasz Trawiński.

  Przypomnijmy, że bezpłatnych podręczników nie otrzymują uczniowie liceów ogólnokształcących oraz szkół zawodowych. Dostają je tylko uczniowie podstawówek i wygaszanych gimnazjów.

  Krytycy nowego pomysłu rządu uważają, że zamiast na 300 plus lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze na bezpłatne podręczniki w ogólniakach, technikach i branżówkach (da­w­­nych zawodówkach). Pochłonęłoby to znacznie mniej pieniędzy niż program 300 plus, bo według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koszt „Dobrego startu” to ok. 1,5 mld zł rocznie. PiS, gdy było w opozycji, opowiadało się za wydawaniem bezpłatnych podręczników także uczniom liceów i szkół zawodowych, ale obecnie nie działa w tym kierunku.

  Program bezpłatnych podręczników w podstawówkach i wygaszanych gimnazjach nie dotyczy przedmiotów nieobowiązkowych – religii i etyki. Oszczędny rodzic może więc nie zapisywać dziecka na takie zajęcia.

  Czy w naszym regionie są rodziny, które mimo wprowadzenia 500 plus i bezpłatnych podręczników, potrzebują dodatkowej pomocy, by wysłać pociechę do szkoły? Odpowiedź można znaleźć analizując dane placówek opieki społecznej, które przydzielają stypendia szkolne.

  W bieżącym roku szkolnym stypendium takie przysługuje uczniom wychowującym się w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza 514 zł netto (wysokość takiego stypendium w zależności od dochodu wynosi od 99,20 do 248 zł miesięcznie).

  We wrześniu 2015 r. (przed wprowadzeniem programu 500 plus) w Łodzi MOPS przyznał 3 924 stypendia, natomiast we wrześniu 2016 r. (gdy 500 plus już działało) – 3 083 stypendia.

  Rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjów nie muszą kupować podręczników, ale zostają inne wydatki: plecak, artykuły plastyczne, zeszyty, bruliony, piórnik, strój na wf...

  Z badań wykonanych w 2016 r. na zlecenie sieci Tesco wynika, że na jednego ucznia rodzice wydają najczęściej od 300 do 500 zł.

  Kiedy i jak?


  Od 1 lipca wnioski o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” mają być przyjmowane wyłącznie przez internet, za pośrednictwem portalu: empatia.mpips.gov.pl. Drogą tradycyjną będzie można składać wnioski
  od 1 sierpnia w ośrodkach pomocy społecznej. W obu przypadkach termin składania wniosków będzie upływał 30 listopada. Wyprawkę mają otrzymywać dzieci uczące się do ukończenia przez nie 18. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Wyprawkę otrzymają też osoby, które ukończyły 18. rok życia pod warunkiem, że będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 20 lat.
  Świadczenia mają zostać wypłacane w ciągu
  2 miesięcy od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, nie później jednak niż do 30 września danego roku.  Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała na spotkaniu z mieszkańcami Oławy, że wyprawki szkolne otrzymają wszyscy uczniowie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i podatki znów w górę

  pis ci da 500+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  bo skąd pisiory tą kasę wezmą?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo