Prof. Witold Orłowski: W kolejnych latach będziemy płacić za...

  Prof. Witold Orłowski: W kolejnych latach będziemy płacić za prąd więcej niż Niemcy czy Francuzi

  Katarzyna Stańko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Elektrownia w Będzinie

  Elektrownia w Będzinie ©Fot. Marzena Bugala / Polskapresse

  - Niewykluczone, że będziemy płacić najwyższe ceny energii w Europie w perspektywie 10 lat - ostrzega prof. Witold Orłowski, ekonomista.
  Elektrownia w Będzinie

  Elektrownia w Będzinie ©Fot. Marzena Bugala / Polskapresse

  Jak ocenia pan propozycję rządu obniżenia akcyzy i opłaty przejściowej. Czy rzeczywiście zatrzyma to wzrost cen energii?
  Te rozwiązania to zamiecenie problemu pod dywan. To nie jest decyzja ekonomiczna, tylko polityczna podyktowana wyborami w przyszłym roku. To jest kosztowne, tymczasowe rozwiązanie, które sprawi, że w przyszłości będziemy płacić za prąd jeszcze więcej niż teraz. W 2019 r. ceny energii na skutek zabiegów rządu nie wzrosną, ale tylko dla gospodarstw domowych, ale skoro wzrosną ceny energii dla przemysłu, to my wszyscy też to odczujemy w postaci rosnącej inflacji.
  Zablokowanie wzrostu taryf w 2019 r. spowoduje kumulację wzrostu cen w kolejnym roku. Niewykluczone,że trzeba będzie sięgnąć po pieniądze z budżetu, aby dalej niwelować wzrost cen energii.

  Rząd proponuje wykorzystać pieniądze ze sprzedaży praw do emisji do CO2 i również w ten sposób zniwelować podwyżkę cen prądu.
  Te środki powinny zostać przeznaczone na transformację systemu energetycznego w Polsce. Sposób wydania tych środków zależy od zgody Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie KE nie zgodzi się, aby te środki wydane były na sztuczne obniżenie cen prądu w Polsce, ponieważ jest to sprzeczne z celem utworzenia rynku handlu emisjami CO2. Zatem zapłacimy za to albo z budżetu, albo firmy energetyczne będą musiały wziąć ten problem na siebie. A to oznacza, że nie będą już miały żadnych pieniędzy na inwestycje. W efekcie wszyscy zapłacimy za to w formie wyższych podatków w kolejnych latach.

  Premier Morawiecki wskazuje, że zaproponowane przez rząd rozwiązania wynikają z gwałtownego wzrostu ceny energii na rynku hurtowym z w II poł. 2018 r?
  Po pierwsze kilkukrotnie wzrosły koszty emisji CO2, co jest skutkiem polityki klimatycznej UE, którą Polska podpisała i zobowiązała się przestrzegać. To jest nasza polityka klimatyczna, na którą się zgodziliśmy. Polska emituje duże CO2 w związku z tym musimy dużo płacić za emisje. Te opłaty znacząco podwyższają ceny energii. Te pieniądze zostają w Polsce i miały być przeznaczane na modernizację polskiej energetyki. Po drugie wzrosły znacząco ceny węgla na świecie. W związku z tym ceny energii w Polsce powinny wzrosnąć o 30-40 proc., jeśli koszty produkcji energii miałyby być pokryte.

  Prezes Urzędu Regulacji Energetyki stwierdził, że wzrost kosztów energii na rynku hurtowym wynika ze spekulacji na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zawierane są kontrakty terminowe na dostawy energii, co spowodowało tak duży wzrost cen spowodowany spekulacją.
  Mamy rynek energii, na którym zawierane są umowy kupna – sprzedaży. Jest to taki sam rynek, jak każdy inny. Nie ma mowy o żadnej spekulacji. Mamy do czynienia z normalnym wzrostem cen, o którym rząd wiedział, że będą. Miał czas na to, żeby się przygotować.

  Platforma Obywatelska zarzuca PiS, że skopiowała ich rozwiązania obniżenia akcyzy, kiedy tworzyli rząd.
  Równie źle oceniam obniżenie akcyzy, jeśli byłaby zgłoszona przez PO. W sensie ekonomicznym jest to bardzo szkodliwe rozwiązanie, które w kolejnych latach będzie wymagało dalszego finansowania z budżetu.

  Już teraz we Francji odbiorcy indywidualni płacą zaledwie 30 proc. większe rachunki za prąd niż Polacy, a zarabiają 3-4 - krotnie więcej.
  W ciągu kilku lat będziemy płacić za energię więcej niż Niemcy czy Francuzi niezależnie od naszych zarobków. Francja ma zróżnicowany miks energetyczny z niewielkim udziałem węgla. Niemcy rezygnują z energetyki jądrowej, ale mają duży udział OZE (odnawialnych źródeł energii). W większości krajów Europy mamy do czynienia ze strategią odejścia od paliw, które emitują dużo CO2. My takiej strategii od lat nie mamy, a obecny rząd podkreśla, że nie będzie odchodził szybko od węgla. Niewykluczone, że będziemy płacić najwyższe ceny energii w Europie w perspektywie 10 lat.

  Co Polska może zrobić w obecnej sytuacji, żebyśmy przy naszych zarobkach nie płacili za prąd znacząco więcej niż Niemcy czy Francuzi?
  Stworzyć strategię odejścia od węgla, stworzyć miks energetyczny oparty o różne źródła energii. To nie jest proste i oczywiste. Nie każda alternatywa dla węgla jest dobra. Jednak każdy rząd od lat ustępuje przed żądaniami górniczych związków zawodowych i nie odchodził stopniowo od węgla. Każdy obecnie budowany blok energetyczny opiera się na węglu. To są inwestycje, które robi się w ciągu 20-30 lat i w związku z tym, aby coś zmienić trzeba było zacząć te inwestycje kilka lat wcześniej. My cały czas robimy inwestycje oparte na węglu. Nie ma konsekwentnej polityki budowania energetyki jądrowej, ani OZE. Obecny rząd wyhamował rozwój energetyki wiatrowej. To jest brak jakiejkolwiek strategii, za co zapłacimy w kolejnych latach.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za złoto wyplukana z powietrza

  plaCIMY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Krocie. Czyli za bzdurne limity CO2 anie nie udowodnione ani nie sprawdzone, ale ludzi ktos strzyze pod tym pretekstem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pisowcom nie zabralnie na opłaty

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  bo sobie poprzydzielają wysokie premie. Zabraknie emerytom którzy już teraz głodują.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisokomochy rządzą i wszystko jasne :D

  Patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  j.w.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Było myśleć

  Kuba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Mogła platforma ruszyć głową i budować elektrownie atomowe. To wszystko jej wina

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co zamiast węgla?? tylko serio.

  animujek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nawet, gdyby chcieć odejść od węgla, to co w zamian? Wiatr, fotowoltaika to jakiś żart! A poza tym ile trwa wybudowanie nowej zapory wodnej, nawet nie wzorując się na Świnnej Porębie. To są procesy...rozwiń całość

  Nawet, gdyby chcieć odejść od węgla, to co w zamian? Wiatr, fotowoltaika to jakiś żart! A poza tym ile trwa wybudowanie nowej zapory wodnej, nawet nie wzorując się na Świnnej Porębie. To są procesy na 20-30 lat. Elektrownia jądrowa, to gorszy scenariusz niż gaz z Rosji. Nie mamy źródeł paliwa. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ja napiszę książke s-f pt: polacy zarabiają więcej niż niemcy czy francuzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Asc

  Qas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  i potarzamy"przez trzy ostatnie lata rządów......"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mnb

  AZS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Tusk nie zapłaci moich rachunków a ja i tak nie oddam głosu na PIS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aqw

  Wsd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dobrą linie ma nasza partia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obejrzyjcie sobie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  zdjęcia Tuska jak zebrał o stołek w Unii POdlizujac się Merkelowej wyglaszajc okrągłe zdania, ze nie jest zainteresowany vetem bo to ... dla Niemiec ostatecznosc... Obrzydliwy typ "łatwy w...rozwiń całość

  zdjęcia Tuska jak zebrał o stołek w Unii POdlizujac się Merkelowej wyglaszajc okrągłe zdania, ze nie jest zainteresowany vetem bo to ... dla Niemiec ostatecznosc... Obrzydliwy typ "łatwy w hodowli".. O KOPACZowej już nie wspomne bo to tylko niezdatna konsekwencja wyrachowane go lizusa Tuska.. Zastanawia mnie jakim cudem ten gostek jeszcze nie siedzi w pierdlu ? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo