Prof. Śpiewak: Nie będzie rewolucji. Paweł Kukiz miota się i...

  Prof. Śpiewak: Nie będzie rewolucji. Paweł Kukiz miota się i nie wzbudza zaufania wyborców

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Kukiz z jednej strony, głośno krzyczy "Polska", "naród", popiera quasi-faszystę Brauna, a z drugiej, wspiera skrajnie liberalny program gospodarczy przygotowany przez Centrum Adama Smitha. To nie wzbudza zaufania - mówi prof. Paweł Śpiewak w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  Prof. Paweł Śpiewak

  Prof. Paweł Śpiewak ©Bartek Syta

  Od kilku tygodni Ewa Kopacz objeżdża całą Polskę. Co Pan zapamiętał z jej wyjazdów?
  To, że chodzi po pociągach i rozmawia z pasażerami. Być może to miłe dla ludzi, że premier z nimi rozmawia. Ale poza tym niewiele mogę o tym powiedzieć.

  Efekt jest: notowania pani premier rosną.
  Od kobiet w polityce nie oczekuje się tego samego co od mężczyzn. Faceci powinni być rzeczowi, mieć pomysły programowe, od kobiet w polityce oczekuje się raczej empatii i ciepła. Ona rozmawia z Polakami i to przynosi rezultaty. Oni widzą, że ona interesuje się ich problemami, chce się czegoś o nich dowiedzieć. To ma swoje zalety. Nie przypadkiem w amerykańskiej polityce kampanie door-to-door mają tylu zwolenników, tamtejsi politycy często krążą od drzwi do drzwi, by porozmawiać z wyborcami.

  W amerykańskiej polityce takie działania są tylko jednym z elementów kampanii, a nie jedynym.
  Ale u Ewy Kopacz on nie jest jedynym, jest za to wybijającym się. Oprócz tego odbył się na przykład zjazd programowy.

  Bez konkluzji programowych.
  One mają być we wrześniu.

  A jak by Pan opisał Ewę Kopacz? Donalda Tuska można było przedstawić za pomocą przymiotnika "liberalny". Jakie określenie pasuje do pani premier?
  Widać, że dokonała ona przesunięcia ideowego Platformy w porównaniu ze swoim poprzednikiem. PO pod wodzą Ewy Kopacz wyraźnie skręca w kierunku liberalizmu kulturowego. Mówię nie tylko o ustawie o in vitro. Ona dokonuje bardzo świadomego przesunięcia akcentów ideowych partii. Wybierając tego typu hasła, Platforma wyraźnie odróżnia się od PiS, a przy okazji pokazuje, że wyborcy o innych niż konserwatywne poglądach mają do wyboru tylko jedną partię.

  Platforma cały czas gra o pełną pulę. Myśli Pan, że skręt w kierunku liberalizmu kulturowego daje nadzieję na zwycięstwo w wyborach jesienią?
  To bez znaczenia dla wyników wyborów. Na ten wynik dużo większy wpływ ma upadek formacji Kukiza. Po wyborach prezydenckich wydawało się, że muzykowi uda się rozbić duopol polityczny, który rządził w Polsce od 2005 r., sprawić że Polacy nie będę musieli wybierać tylko między PiS i Platformą. Ale wygląda na to, że wracamy do punktu wyjścia. Wyborcy, którzy nie chcą głosować na PiS, w gruncie rzeczy muszą poprzeć PO.

  Jest jeszcze Ryszard Petru - w ostatnim sondażu miał 6 proc.
  Tak, on regularnie zgarnia w badaniach wyniki w okolicach 5 proc. Jeśli jeszcze pokaże wokół siebie przekonywającą drużynę, przejmie część wyborców Platformy. Ale jeśli Petru myśli o władzy, będzie musiał szukać porozumienia z PO, bo z PiS raczej się nie dogada. To właściwie jeszcze mocniej konserwuje duopol PO-PiS. A w sytuacji, w której znów liczą się tylko dwie partie, wyniku najbliższych wyborów nie da się przewidzieć.

  Naprawdę? Uważa Pan, że Platforma ma szansę nawet na zwycięstwo?
  Tak, cały czas mogą zgarnąć sporą pulę głosów. Nie chodzi mi oczywiście o to, że będą rządzić samodzielnie, ale przy wsparciu PSL czy Petru Platforma może znów po wyborach tworzyć rząd.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowa Konstytucja?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy Platformie obecna Konstytucja zupełnie nie odpowiada? Co pomysł, to na przekór Konstytucji - nie? A ten plan ZLIKWIDOWANIA ZGROMADZEŃ - całkowicie, czy tylko tych nie po myśli? A in vitro i...rozwiń całość

  Czy Platformie obecna Konstytucja zupełnie nie odpowiada? Co pomysł, to na przekór Konstytucji - nie? A ten plan ZLIKWIDOWANIA ZGROMADZEŃ - całkowicie, czy tylko tych nie po myśli? A in vitro i obowiązek szczepień - co na to artykuł 39? Że nie powiem o tym "hicie", który przebija wszystko - oczywiście "ustawa o Trybunale Konstytucyjnym" - czy Platforma ma w planie zamach stanu, czy tylko nie podoba się jej cały Rozdział V Konstytucji i zamierza go zlikwidować?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naiwność czy głupota?

  art (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Wynik wyborów pokazuje jacy naiwni ludzie zyja w Polsce. Nie znaja programu ale glosuja. Chca poprostu zmian i nie mysla o konsekwencjach. Jak male dzieci zachwycaja sie smiesznymi memami na...rozwiń całość

  Wynik wyborów pokazuje jacy naiwni ludzie zyja w Polsce. Nie znaja programu ale glosuja. Chca poprostu zmian i nie mysla o konsekwencjach. Jak male dzieci zachwycaja sie smiesznymi memami na portalach, filmikami na yt i to ksztaltuje ich decyzje. Zaden z nich nie pomyslal, ze Kukiz tylko pieknie gada ale nie ma zielonego pojecia o państwie, gospodarce, społeczeństwie. Na stanowiskach w polskim rzadzie zasiedliby ludzie nie majacy zadnego doswiadczenia. Eksperymentowaliby na polskiej gospodarce w roznych dziedzinach co doprowadziloby kraj do ruiny. Polska stała się dla młodych pretekstem dla "draki". A to oni będą w niej mieszkać, pracować, rodzić dzieci. Muszą zacząć o tym myśleć, póki nie jest za późno, Może już dość tej zabawy.
  Chyba, ze ludzie swiadomie chca sie cofnac o te 10 lat.
  Nikt nie wie, jakim politykiem jest Kukiz. Mnie wygląda na nieodpowiedzialnego świrusa zdolnego do większych wolt niż Lepper, Palikot czy Giertych. Nikt nie wie też jakim politykiem jest Duda. Nikt go nie zna. A wygrał. A mnie wygląda na śliskiego figuranta bez własnych poglądów.
  Wygląda na to że ludzie uparli się, żeby wysadzić w powietrze wszystko, co udało się zbudować. Ale za to teraz będziemy "zawierzeni MB" więc w razie czego to jej wina, a nie Dudy, Kaczyńskiego czy Kukiza!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POtem się będziemy martwić nie? POwyPOrach =8lat PLanUF

  777PO PRostu brać co wpadnie w rękę, nie PLanować czy do zaprawy POtrzeba CIMNY LUT oliGAHOanarchoFE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  RZEBY ZBUDOWAĆ COS INNEGO I NOWEGO TRZA MIEĆ NOWE SKŁADNIKI I NOWY SZKIELET NIY SKORUmPOwany I PEWNY DLA DOBRA OGÓLU NIY SITF LIBERzłodzieji PRywaty.777.
  CHORE PAŃSTWO !!!

  0 / 0
  Autor...rozwiń całość

  RZEBY ZBUDOWAĆ COS INNEGO I NOWEGO TRZA MIEĆ NOWE SKŁADNIKI I NOWY SZKIELET NIY SKORUmPOwany I PEWNY DLA DOBRA OGÓLU NIY SITF LIBERzłodzieji PRywaty.777.
  CHORE PAŃSTWO !!!

  0 / 0
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  CHORE PAŃSTWO !!! (gość) • 26.07.15, 18:47:26

  Jedyna prośba do Pana Pawła Kukiza- Proszę przy doborze kandydatów do służby Narodowi brać jedno pod uwagę , a mianowicie podpisanie lojalki, [nawet z deklaracją notarialną], że faktycznie będą to robić, bo w przeciwnym razie będzie Pan narażony na kompromitację i dezaprobatę społeczną przez antyspołeczne media....

  odpowiedzi (0)
  skomentuj
  Z SOJUSZNIKAMI = WŁADZA DE PR AW UJE

  +3 / -1
  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  PARTIA TO NIY CAŁKI NARÓD 777 TYLKO SCYNTRALIZOWANY KRAJ ROZWOJYM WSZYSKICH (gość) • 25.07.15, 22:02:44

  OD KARIER UKŁADUF DILUF I PRogramuf KASY I WŁADZY PATRYJJAKI BO NA PATRYIOTÓW I SPOŁECZNIKÓW BEZ INTERESOWNYCH MIYJSCA W DZIKI POLSZCZY NIYMA I NIYBUDUT =PATRZ LOS ŚP PETELICKI.
  http://www.polskatimes.pl/artykul/4685196,wybory-2015-pawel-kukiz-bedzie-walczyl-o-wyborcow-ze-swoimi-niedawnymi-sojusznikami,id,t.htmlzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak wyjdzie, tak wyjdzie

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  „Muzyk przyznał, że nie ma programu i podkreślił, że nie wierzy w żadne programy”.
  Ma rację. Ja też jako murarz nie wierzę w żadne plany budowlane, bo potem i tak budowa trwa dłużej niż...rozwiń całość

  „Muzyk przyznał, że nie ma programu i podkreślił, że nie wierzy w żadne programy”.
  Ma rację. Ja też jako murarz nie wierzę w żadne plany budowlane, bo potem i tak budowa trwa dłużej niż planowano. Wniosek: budować bez planu. Po prostu brać co wpadnie w rękę, nie planować czy do zaprawy potrzeba jednej łopaty cementu i trzech piachu czy odwrotnie.
  Jak wyjdzie, tak wyjdzie a potem się będziemy martwić nie?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PARTIJA SŁURZY TYLKO PARTJI I TOWARZYSZOM

  PARTIA TO NIY CAŁKI NARÓD 777 TYLKO SCYNTRALIZOWANY KRAJ ROZWOJYM WSZYSKICH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A PRoGRAM TO REKLAMA PR i PRopaGANDA .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy Prof. Śpiewak nie powinien owego niezbyt pozytywnego i podbudowującego otoczenia wymienić?

  Kaya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Przecież tak dokonana zmiana natychmiast może i Jemu przynieść niezmierne korzyści. Każdy rasowy mężczyzna, a także każda przedsiębiorcza kobieta, swoich partnerów dość często zmieniają. I co się z...rozwiń całość

  Przecież tak dokonana zmiana natychmiast może i Jemu przynieść niezmierne korzyści. Każdy rasowy mężczyzna, a także każda przedsiębiorcza kobieta, swoich partnerów dość często zmieniają. I co się z reguły dzieje na pewno wówczas, kiedy ta wcześniej wybrana stała się jędzowatą i niechlujną, a wybrany się doszczętnie zinfantylizował i skapcaniał. W każdym bądź razie, owe przepowiednie, i nie tylko Prof. Śpiewaka, nie leżą w sferze tychże racjonalnych. Gdyż tych istniejących trendów przynajmniej nie zmieni taka czy inna diagnoza, i która choćby z ust takiego czy innego publicysty, albo i propagandysty. A zresztą, przecież każdy publicysta czy propagandysta, są sowicie za swoje diagnozy opłacanymi. Natomiast z jakiej to wytwórni wie raczej już sam opłacony, tudzież Urz. Skarbowy. Obecnie u licznych bookmakers jest dla PiS stawka 5:1! Więc komu ufać i zaufać... No, raczej fachowcom od biznesu, natomiast nie od stricto intelektualnych wywodów i czyiś opłaconych życzeń!

  Nota bene, na pół roku przed wyborami osoba nie otrzymująca reelekcji była u „zaprzyjaźnionych” szacowana na wysokość 79,99%. Dlaczego zatem wygrał Krakowianin i to ogółowi niezbyt znany? Wąaśnie na jesieni z tych samych powodów wygra formacja PiS. I co stanie się bez udziału muzyka. Natomiast, jeśli On zechce, wtedy i wynik będzie jeszcze korzystniejszym.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PARTIOKORYTOKRACJA NARUT TO KaCyk afi KALI z POzPR

  777 BIADA BIADA JAK SIE Z UJOafy POn ZOOrobi=POLACKIE BUFONY WARhlaki i HOHOLI TANIEC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  BRAK FINANSOWANIO PARTYRYJI PRZEZ POńsTFO =WARHOŁO KRACYJA SsATRAP OLIGARHOaNARCHIA KorytoKRACJA FEEudaLNOO=joW=SITFY BOGatych POloafiH WARhlaKUF W KORYTACH DO rzywotnio A CIYMNY LUT TO KUPI BO...rozwiń całość

  BRAK FINANSOWANIO PARTYRYJI PRZEZ POńsTFO =WARHOŁO KRACYJA SsATRAP OLIGARHOaNARCHIA KorytoKRACJA FEEudaLNOO=joW=SITFY BOGatych POloafiH WARhlaKUF W KORYTACH DO rzywotnio A CIYMNY LUT TO KUPI BO POstacki i GUPI.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z cyklu, tematyczne i interesujące skróty z bieżących publikacyj z sieci:

  Farmer John (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  (...) Kukiz w "GN": Odniosłem ogromny sukces. "Władza zaczęła się bać, a Komorowski nie jest już prezydentem. Na Boga, tego dokonał muzyk rockowy!" ... Ja już sukces odniosłem, i to przeogromny ......rozwiń całość

  (...) Kukiz w "GN": Odniosłem ogromny sukces. "Władza zaczęła się bać, a Komorowski nie jest już prezydentem. Na Boga, tego dokonał muzyk rockowy!" ... Ja już sukces odniosłem, i to przeogromny ... Repolonizacja powinna dotyczyć kluczowych sektorów gospodarki, a także mediów, bo nie może być tak, że polska czwarta władza jest w rękach niemieckich. A w tej chwili to już 80 proc. mediów lokalnych. Na rynku prasy rządzą Bauer, Axel i Passauer. Za niedopuszczalne uważam takie sytuacje, że dziennikarz jest funkcjonariuszem niemieckiej gazety i polskiej telewizji publicznej ... Ja się nie zwracam do elektoratu PiS-u, bo on już jest tak sformatowany, że zawsze będzie elektoratem PiS-u. Zwracam się do obywateli, którzy dotąd w ogóle nie głosowali, bo uważali, że to nie jest demokracja, tylko partiokracja (...)

  (...) „A miało być 10 lat... Komorowski załatwia fuchy swoim ludziom. "Szogun" szefem AON, Sokołowski ambasadorem, a pozostali... do ratusza HGW?!” ... Jak wynika z informacji „...”, wczoraj w trybie pilnym sejmowa komisja spraw zagranicznych opiniowała kandydaturę Jaromira Sokołowskiego na ambasadora RP w Szwajcarii ... Także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej może być spokojny o swoją przyszłość. Najprawdopodobniej zostanie on powołany, przez ministra Tomasza Siemoniaka, na stanowisko szefa Akademii Obrony Narodowej ... Z kolei dwaj inni prezydenccy ministrowie Olgierd Dziekoński i Sławomir Rybicki będą startować w wyborach parlamentarnych do Senatu. To nie koniec troski prezydenta Komorowskiego o swoich ludzi, do stołecznego ratusza trafiła już lista kilkunastu nazwisk „do zatrudnienia” (...)

  (...) "W czyim imieniu działają, bo na pewno nie w interesie państwa polskiego" ... Polskie Koleje Państwowe SA i fundusz CVC Capital Partners sfinalizowały dziś proces negocjacji sprzedaży akcji PKP Energetyka SA i podpisały przedwstępną umowę sprzedaży akcji ... poseł PiS Andrzej Adamczyk poinformował, że w związku z „gwałtownym przyspieszeniem procesu prywatyzacji” PKP Energetyki, brakiem odpowiedzi na pytania, które politycy PiS stawiali w związku ze sprawą sprzedaży tej spółki, oraz w związku z wątpliwościami, jakie ta sprawa budzi, szef klubu PiS i poseł Krzysztof Tchórzewski złożyli zawiadomienie do prokuratury ... Okazuje się, że kupującym jest firma wydmuszka założona przez Pana Gaunta Christiana Guy, będącego prezesem ponad 200 firm, w tym kilkudziesięciu w Polsce. Ta firma jako kupujący podpisała porozumienie ze związkami zawodowymi odnośnie gwarancji zatrudnienia, gdy sama dysponuje kapitałem założycielskim 5 000 zł ... Sprzedaż spółki mającej w swoim posiadaniu takie urządzenia będzie powodować przejęcie kontroli przez nowego właściciela nad dostawą energii trakcyjnej, co może prowadzić do dyktatu cenowego. (...) Całość publikacyj w sieci!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIS na rozdrożu chcialby kukiza koalicjanta ale jest na NIE JOW-y fnasowanie partii z budrzetu.

  nie ma takiej mocy pis aby samodzielnie rządzić a więc po cich wspiera kukiza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  Kukiz sie nie wypiera uwielbia wręcz chołbi kaczyńskiego i liczy na przyjażń i wspólną koalicję.Dlatego też wyzbyl sie wszystkich tych co nie są za pisem a ma przy boku koleżkę co po cichu dogaduje...rozwiń całość

  Kukiz sie nie wypiera uwielbia wręcz chołbi kaczyńskiego i liczy na przyjażń i wspólną koalicję.Dlatego też wyzbyl sie wszystkich tych co nie są za pisem a ma przy boku koleżkę co po cichu dogaduje się z prezesem pisu.
  Jest to wskazówka dla wyborcow co nie chcą glosowac na PIS że glosując na kukiza glosujesz na PIS.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno pewne niezaprzeczalne kukiz zabrał prezydenturę komorowskiemu a dał dudzie !

  na tym chyba kończy sie kariera muzyka w polityce.. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Popieram że wrzesień koncem politycznej zabawy!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo